Proč cvičení nepomáhá? Viník může být ukrytý ve střevech.

Proč cvičení nepomáhá? Viník může být ukrytý ve střevech.

Vědci z Hongkongu zjišťovali proč fyzická aktivita působí na některé pacienty s diabetem o poznání lépe než na jiné. Zkoumali přitom složení střevní mikroflóry, která významně ovlivňuje naše zdraví.

Do studie zařadili 39 mužů s prediabetem. Všichni měli zvýšené hodnoty glykemie a byli tak potencionálně ohroženi diabetem 2. typu. Tyto muže pak vědci náhodně náhodně rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina byla požádána, aby se vyhnula jakémukoli druhu cvičení, zatímco druhá skupina se zúčastnila tříměsíčního programu s vysokou intenzitou fyzické aktivity. Po skončení cvičebního programu vědci zjistili, že ve skupině sportujících mužů, si svůj zdravotní stav zlepšilo 70 % účastníků, zatímco zbylých 30% se neustále potýkalo se stejnými zdravotními problémy jako na počátku studie.

Následně výzkumný tým studoval jejich střevní mikroby a zjistil, že ti, kterým se zlepšil metabolismus glukózy a citlivost na inzulin, mají ve střevech specifické mikroorganismy spojené s rozkladem aminokyselin. Závěry studie potvrdil také následný pokus na hlodavcích.

Vědci nyní vědí, že důvodem, proč někteří lidé nereagují na pohyb obvyklým způsobem, je nepříznivé složení střevního mikrobiomu. Jedná se o jednu z prvních kontrolních studií, která poskytuje jasný důkaz o tom, jak složení střevního mikrobiomu ovlivňuje náš metabolismus.

Zdroj: diabetes.co.uk

329

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku