Problémy se záněty dásní při diabetu

U diabetiků je riziko vzniku zánětu v dutině ústní vyšší a průběh zánětu bývá závažnější, než u ostatní populace. A jelikož dutina ústní je „branou do organismu“, zánět dásní má zase zhoršující vliv na průběh cukrovky. Vzniká tak bludný kruh. Jak z něj ven? K zlepšení celkového zdravotního stavu může výrazně přispět pečlivá a účinná ústní hygiena.

Problémy se záněty dásní při diabetu
Zdroj: Shutterstock

Co se děje při zánětu v dutině ústní?

Zánět je přirozenou obrannou reakcí našeho těla. Jedná se o fyziologický proces, kterým organismus udržuje rovnováhu vnitřního prostředí nebo reaguje na zevní, resp. vnitřní poškození. V případě dutiny ústní jde tedy například o reakci na působení bakterií (v bakteriálním plaku) nebo o trauma způsobené mechanicky (vytržení zubu, otlaky od rovnátek nebo protézy). Zánět se projevuje zarudnutím, horkostí, bolestí a otokem – to vše je součástí přirozené odpovědi organismu a procesu hojení. Závažný problém nastává, pokud organismus, oslabený celkovým onemocněním, například cukrovkou, vyčerpá své možnosti potlačit příčinu a zhojit poškozenou tkáň akutní zánětlivou reakcí. Zánět přejde do chronického stadia, tedy do stavu jakési nové (patologické/škodlivé) rovnováhy mezi stále existující příčinou a omezenými možnostmi vlastní obranyschopnosti tkání. Takto nastolená rovnováha je obvykle doprovázena trvalým poškozením tkání. Příkladem chronického onemocnění v dutině ústní je parodontóza.

Problémům je možné předcházet

Co můžete udělat pro zdraví své dutiny ústní? Základem je odhalit a řešit problémy včas. Předstupněm parodontózy je zánět dásní, odborně gingivitida. Jde o onemocnění, které je možné vyléčit, především patřičnou úpravou ústní hygieny. Důkladná péče o dutinu ústní pomáhá předcházet také vzniku dalších zdravotních problémů, k nimž v případě diabetiků patří kvasinkové infekce nebo suchost v ústech (xerostomie).

  • Základním požadavkem je správná léčba cukrovky. Spolupracujte s lékaři a dodržujte doporučenou životosprávu.
  • Pokud jde o ústní hygienu, dodržujte zásady správné a šetrné péče o zuby a dásně, případně o zubní náhradu.
  • Věnujte potřebnou pozornost také čištění mezizubního prostoru a dalších tkání v dutině ústní (jazyk, dásně a další sliznice).
  • Navštěvujte pravidelně zubního lékaře a dentální hygienu, abyste včas odhalili případné zhoršení.
  • Nekuřte; kouření má kromě mnoha jiných negativních zdravotních důsledků „maskující“ efekt na dásně. Vede k jejich intoxikaci a stažení (adstringenci), v jehož důsledku dásně nekrvácejí. Tím stoupá riziko, že si nevšimnete obvyklých varovných signálů a zánět dásní začnete řešit až v pozdější a závažnější fázi.