Problémy s inzulínovou pumpou na letišti

Do nepříjemné situace na letišti se před dvěma lety v létě dostala britská rodina, která cestovala z Dubaje domů se svým čtrnáctiletým synem, diabetikem 1. typu.

Problémy s inzulínovou pumpou na letišti

Podle zpravodajského serveru Diabetes.co.uk odmítli pracovníci bezpečnostní kontroly mezinárodního dubajského letiště vpustit mladého diabetika na palubu bez důkladné kontroly jeho inzulinové pumpy. Kontrola měla spočívat v tom, že přístroj odpojí od těla a následně jej nechají projet rentgenovým skenerem. Rodina se bránila s tím, že může dojít k poškození přístroje i zdravotním následkům, a prokazovala se patřičnou lékařskou dokumentací. Přesto teprve po dvou hodinách plných napětí a nutné prohlídce v lékařském centru mohli pokračovat ve své cestě. Po návratu se Rebeca Humphrey, matka mladého diabetika, rozhodla uspořádat petici za citlivější přístup k diabetikům na letištích a snaží se docílit toho, aby se pro kontrolu inzulinových pump na letištích zavedly alternativní metody kontroly. Pod petici se na internetu podepsalo v krátké době více než 4 000 lidí.

Jak se komplikacím na letišti vyhnout?

Abyste se podobným nepříjemnostem vyhnuli, doporučuje diabetolog as. MUDr. Jan Brož následující postup: “Na jakoukoliv cestu do zahraničí je na místě vzít si s sebou lékařem sepsanou kratší zprávu v angličtině, ve které je zapsána diagnóza a způsob léčby diabetu. V případě, že se dostanete do potíží, umožní to místnímu lékaři, který nemusí mít s diabetem žádné zkušenosti, lepší orientaci ve vašem zdravotním stavu. Zcela nutný je pak nějaký podobný dokument pro cestu letadlem. Zde je podle leteckého řádu cestující povinen doložit, že léky a technické pomůcky, které sebou bere na palubu, jsou nutné pro jeho léčbu. Pro tyto účely jsme připravili Diabetický pas, který je veden v několika jazycích a lékař do něj může zaznamenat příslušné údaje. Součástí pasu je i poučení pro čitatele co dělat, v případě, že máte těžkou hypoglykemii. Opět v několika jazycích. Získáte ho od vašeho diabetologa.”

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x