Pro děti je kolektivní sport přínosný v mnoha ohledech. Podporuje spolupráci i motivaci

Pro děti je kolektivní sport přínosný v mnoha ohledech. Podporuje spolupráci i motivaci
Kolektivní sport má pro děti hned několik výhod Zdroj: Freepik

Sportování je pro děti velmi důležité. Nejen, že rozvíjí jejich pohybové dovednosti a celkově prospívá jejich zdravému vývoji, ale učí je také disciplíně a pomáhá budovat sociální vazby. Kolektivní sport přitom skýtá pro děti hned několik výhod, mezi které patří především práce v týmu a potřebná motivace.

Když děti hrají fotbal nebo volejbal, musí spolu komunikovat, mluvit. Nenásilnou formou tak navazují sociální kontakt se stejně starými dětmi, mezi kterými si snadno mohou najít kamarády. Učí se přijímat vítězství a vyrovnávat se s porážkami, což se jim bude hodit i mimo hřiště a tělocvičny.

Totéž platí pro společné sdílení euforických i těch méně příjemných pocitů. A co teprve ta čirá radost v momentě, kdy dá vaše dítě rozhodující branku, koš nebo bod a je mezi parťáky za hrdinu.

Čokoláda a cukrovka jdou dohromady, jen je potřeba zvolit správný druh a množství

Kakaové boby, ze kterých se čokoláda vyrábí, obsahují stimulanty, jako je kofein a theobromin, které mohou způsobovat mírné povzbuzení a zlepšení ...

Spolupráce  

V kolektivních sportech se vždy vyhrává i prohrává společně, celý tým jde za stejným cílem. A každý v něm má jinou úlohu. Někdo střílí góly, jiný zase brání ve skórování soupeři.

Vyrovnat se se svou rolí v kolektivu, nežárlit na ostatní, kteří jsou lepší nebo plní „vděčnější“ úkoly (třeba právě dávat góly), a naopak je podporovat, to je další klíčová dovednost, kterou se děti prostřednictvím kolektivních sportů učí. To vše pod vedením trenérů, často přirozených vzorů, díky kterým lépe přijímají a respektují autority.

Bezová šťáva k létu patří. Zkuste letos z květů bezu i likér či náhradu šampaňského

Prastaré rčení praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ – a důvodů k pokleknutí je opravdu hodně. V tradičním léčitelství byl bez černý ...

Motivace bez námahy

Nevýhodou individuálních sportů je, že k jejich provozování může občas chybět vůle. Přemluvit potomka, aby se zvedl od počítače nebo tabletu, se mnohdy zdá jako nadlidský úkol.

Pokud na něj ovšem čeká dalších deset spoluhráčů a on ví, že když nepůjde, budou hrát v oslabení, nebo přijde o důležité společné momenty, to už je pořádná motivace navíc. U dětí se navíc přirozeně posiluje smysl pro zodpovědnost.

Mezi nejpopulárnější kolektivní sporty patří například basketbal, baseball, fotbal, florbal, lední hokej, ragby, volejbal, vodní pólo, kriket nebo curling.

Zdroj: Petr Salomon, odborník na sportovní marketing, wikipedia.org

806

Diskuze k článku