
Operace, která plní sny o hubnutí a pomáhá léčit diabetiky
Jak včas odhalit cukrovku? Podívejte se na nejtypičtější příznaky jednotlivých typů diabetu. Je však třeba vědět, že zhruba polovina diabetiků 2. typu žádné varovné příznaky nepocítí a cukrovka tak zůstane nerozpoznaná a neléčená, nebo se odhalí náhodně při krevních testech.
Diabetes 1. typu
je autoimunitní onemocnění (organismus vytváří protilátky pro vlastním B buňkám), jeho prevenci v klasickém smyslu ještě neumíme. Za toto onemocnění diabetik nemůže. Může se objevit prakticky v jakémkoliv věku, ale vrchol jeho výskytu je jednoznačně v průběhu dětství a dospívání. Od získání nemoci je pacient odkázaný doživotně si píchat inzulín. Příznaky se objevují většinou náhle a obtíže mohou mít velmi prudký nástup. Mezi typické příznaky patří:
Projevit se mohou také akutní stavy, například hyperglykemické ketoacidotické koma. Při něm nastupuje kromě žízně a častého močení také nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Pokud se nepodchytí včas, objevuje se zápach acetonu z dechu, namáhavé dýchání a může dojít ke ztrátě vědomí.
LADA – latentní diabetes vznikající v dospělosti, který se zpočátku jeví jako diabetes 2. typu, ale postupně se vyvíjí absolutní deficit inzulínu. Je třeba zahájit léčbu inzulínem, protože tím chráníme zbývající B buňky
je typickým civilizačním onemocněním. Pro vznik jsou typické dědičné predispozice. Avšak podmínky ve kterých se toto dědičné onemocnění objeví se projevují jako získané. Nejvýznamnějšími získanými dispozicemi je obezita a sedavý způsob života. Vyskytuje se většinou u dospělých a nejčastěji propuká po třicátém roce života. Není ale výjimkou ani u dětí. Protože jedním z jeho rizikových faktorů je nadváha až obezita, jedná se hlavně o děti i dospělé s touto zdravotní komplikací. Jeho příznaky jsou mírnější a podobné jako u diabetu prvního typu:
MODY – poměrně vzácná forma cukrovky. Jedná se o genetické defekty funkce B buněk. Buňky pracují nepřesně nebo nedokonale, protože je porušen jeden z důležitých genů pro jejich funkci. Tento typ se dědí z generaci na generaci. Vyskytuje se u jednoho nebo několika sourozenců, u jednoho z jejich rodičů nebo prarodičů. Nosičství vlohy lze zjistit genetickým vyšetřením.
U diabetu 2. typu je však zhruba polovina pacientů asymptomatických. Nevykazují žádné příznaky a nemoc se odhalí víceméně náhodně, pouze na základě měření glukózy v krvi. Toto je však největší hrozba diabetu – neléčená, dlouhodobě zvýšená hladina krevní glukózy přispívá k rychlému rozvoji pozdních komplikací. V případě jakýchkoli pochybností se nechte otestovat.
Diagnóza se potvrzuje třemi způsoby:
Jedno vyšetření je nedostatečné. Každá možnost musí být potvrzena opakovaným vyšetřením v různých dnech kterýmkoliv výše uvedeným způsobem.
2346
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný