Přírodní lékárna: Mystické Gingko Biloba

Přírodní lékárna: Mystické Gingko Biloba

Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba je proslulý svým neobvyklým tvarem listů. Japonci mu říkají „stříbrná meruňka“ a považují jej za kultovní strom. Řada lidí věří, že má léčivé účinky, ovšem moderní vědecké studie zatím žádné výrazné léčebné výsledky nepotvrdily.

Původem japonský strom ginkgo objevil pro Evropu na konci 17. století německý lékař a botanik Engelbert Kaempfer, který podnikl výpravu do Japonska. V Nagasaki zjistil, že ořechy, které tento strom, dosahující velikosti ořešáku vlašského, plodí, domorodci jedí ve formě ořechů jako dezert, aby si povzbudili zažívání. Používali je též jako přísadu do různých pokrmů, poté, co je opražením nebo povařením zbavili jejich hořké chuti.

Krásné jméno „stříbrné meruňky“ se do češtiny nepřeneslo

Vědecký název rodu Ginkgo se poprvé objevil v Kaempferově díle „Amoenitatum xoticarum“ (1712). Vznikl  nepřesným přepisem čínského jména 銀杏 (Yínxìng, správný český přepis jin-sing). Původní čínské jméno v doslovném překladu značí „stříbrná meruňka“ a Japonci jej používají pro strom i samotné plody dodnes. Druhové jméno biloba je odvozeno z latiny a vztahuje se ke tvaru listů; ze slov bis (dva, dvojí) a lobos (lalok). Převodem z latiny vzniklo i české druhové označení „dvojlaločný“.

Údajně rozšiřuje cévy

Ginkgo je často nabízen jako léčivo pro farmakologické využití (Folium ginkgo bilobae). Droga se podává buď ve formě krátce vařeného odvaru, nebo ve formě tinktury. Údajně rozšiřuje cévy, preventivně se má používat proti náhlým mozkovým příhodám, proti infarktu myokardu i proti poškození buněk vznikající při degenerativních nemocích spojených se stářím, otocích mozku atd.

Ovšem podle široké studie National Center for Complementary and Alternative Medicine a National Institute on Aging of the National Institutes of Health nemá žádné prokázané účinky na paměť ani žádné prokázané účinky na snížení krevního tlaku u starších osob. Nemá žádnou prokázanou účinnost proti srdečním chorobám, tedy ani proti infarktu, ani nechrání kognitivní funkce stejně, jako není prevencí proti demenci u starších osob a ani proti žádnému typu rakoviny. Dokonce je podle IARC (International Agency For Resear on Cancer) výtažek (Ginkgo biloba extract) klasifikován jako možná karcinogenní látka.

Přesto jsou dále nabízeny potravinové doplňky z jinanu dvoulaločného při poruchách paměti, nedokrvení dolních končetin, při Alzheimerově chorobě (jejíž průběh údajně zpomaluje), při impotenci způsobené zhoršeným průtokem krve tepnami penisu, při hluchotě způsobené nedostatečným průtokem krve ke sluchovým nervům, při chronickém pískání v uších i při chronické závrati. Podle studie z roku 2008 je droga také zcela neúčinná proti Alzheimerově chorobě, kterou měla údajně mírnit.

Uzdravuje víra nebo ginkgo biloba?

V čínské tradiční medicíně je jinan používán po tisíce let k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a senility. Je tomu stejně jako s používáním částí těla tygrů nebo nosorožců. Jde o národní kulturní dědictví.

Víru lidí v léčivé účinky jinanu zvyšuje neobvyklý tvar jeho listů a i jeho poměrně časté zobrazování v literatuře. Johann Wolfgang Goethe (1749–1832) byl inspirován nádherným vzhledem stromu a krásou jeho listů k napsání básně nazvané Ginkgo biloba. Zářez rozdělující list ve dvě stejné části symbolizoval pro něho přátelství a jednotu dvou milujících se lidí. Jinan dvoulaločný se také objevil v knize Jaroslava Foglara Stínadla se bouří, kde jedna ze skupin Vontů zvaná Uctívači ginga užívá listy ginkga jako odznak příslušnosti. Motiv ginga se objevuje i v trilogii o Uctívačích ginga, kterou napsal Svatopluk Hrnčíř a navazuje tak po několika desítkách let na příběhy Jaroslava Foglara. Jak je tomu se skutečnými účinky Gingka můžeme ale zjistit pouze podle výsledků seriozních studií odborníků.

Tak například ve studii, která byla vedena na pěti lékařských centrech v letech 2000 až 2008, bylo sledováno 3 069 osob starších 75 let, kteří neměli žádné nebo měli mírné kognitivní poruchy. Tyto osoby byly náhodně rozděleny do skupin a dvakrát za den užívaly buď 120 mg výtažku jinanu nebo placebo. Výzkumníci nezjistili žádný statistický rozdíl ve vývoji demence nebo Alzheimerovy choroby mezi oběma skupinami.

Jiná studie, první souhrnný přehled však ukazuje na jiné výsledky. Metaanalýza byla publikována v r. 2016. Do studie bylo zařazeno 10 odborných prací publikovaných v letech 2010-15 z toho devět v angličtině a jedna čínská. Přehled prokazuje jasnou účinnost extraktu z Gingko biloba v léčbě mírného kognitivního poškození a demence.

Zatím jen výnosný obchod

Takže si vyberte! Asi nic moc. Užívání extraktu vám zřejmě neuškodí, ale také asi moc nepomůže. Tedy alespoň do té doby, než se odborníci dohodnou, jak je to skutečně. Prozatím víme jen to, že se jedná o výnosný obchod. Jen za rok 2007 se podle údajů Nutrition Business Journal prodalo výrobků z Ginkgo biloby za 107 milionů dolarů!

Dnes přežívá na malém kousku Země

Jinan dvoulaločný je dvoudomý opadavý strom. To znamená, že jeden strom má samčí rozmnožovací orgány a jiný zase samičí. Je jediným druhem rodu jinan z čeledi jinanovitých.

Nejstarší prehistorické stopy po rostlině podobné jinanu vedou až do geologického období rozhraní karbonu a permu v prvohorách, tj. do období asi před 300 až 270 miliony let. Za tak dlouhou dobu si jinan prošel svou érou širokého rozšíření v juře (asi před 200 miliony let), kdy jeho areál zabíral celou Severní polokouli i obdobím postupného úpadku až do dnešních dnů, které mohly být jeho posledními. Z amerického kontinentu vymizel před 7 miliony, z Evropy před 3 miliony let. Přestože se s ohledem na současné přírodní podmínky jeví jako rostlina nenáročná, zůstal v přírodě zachován pouze v jediném druhu a jen na malém území v jihovýchodní Číně, kde byl nově „objeven“ pro Evropu.

Víte, že…

  • Gingko obsahuje přibližně na 60 biologicky aktivních látek ze skupiny terpenů, flavonoidů, karbonových kyselin a vitaminů.
  • V Číně a Japonsku se semen používá v tradiční kuchyni. Semena se zbaví dužniny, pak se máčí ve slané vodě, praží a prodávají k přímé spotřebě nebo se přidávají do dezertů.
  • Gingko je oficiálním stromem Tokia, japonského hlavního města. Symbolem Tokia je list ginkga.

Nezničil je ani výbuch „atomovky“

Zajímavostí jsou tzv. „hibakujumoku“ což jsou exempláře stromů Gingko Biloba, které přežily v r. 1945 koncem druhé světové války výbuch atomové bomby v Japonské Hirošimě. Téměř 200 stromů, stojí ve vzdálenosti do dvou kilometrů od epicentra výbuchu. Každý strom má dnes jméno a je označen pamětní destičkou. Jsou to přirozené pomníky, připomínky toho, že evoluce vybavila život, aby přežil i ty největší katastrofy, které lidé způsobili.

410

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku