Příběh: Malou Emu baví Krav Maga a box

Ema onemocněla cukrovkou ve třech letech. Na začátku roku 2013 jsme byli hospitalizovaní na dětském oddělení, a přestože to bylo pro všechny náročné období, již v začátku jsme se rozhodli, že cukrovka naše životy nezmění a Ema bude žít jako zdravé dítě.

Příběh: Malou Emu baví Krav Maga a box

Z počátku bylo velice těžké se tohoto plánu držet, protože Emin diabetes byl a je velice labilní. Krátce po záchytu jsme měli v plánu dovolenou a vlastně od jara do podzimu spoustu zajímavých akcí. I přes nějaké ty obavy jsme, jak se říká, šli do všeho a asi i trochu „na just” cukrovce. Prožili jsme mnoho hezkého i dobrodružného a ujistili se, že cukrovka skutečně nestojí ničemu v cestě. Čas plynul a Ema dorostla do věku, kdy jsme začali přemýšlet o vhodném sportu, kterému by se věnovala. Pro mne to byla stále maličká Ema a odrazovaly mne klasické sporty svým typickým drilem a fyzickou náročností, jednostranným zatěžováním. Ráda bych začala zlehka, abychom mohli lépe cukrovku kontrolovat.

Vybrali jsme Krav Maga

V září 2014 tedy dcera nastoupila do „školy“ Petra Mazala, který učí děti v různých věkových kategoriích izraelský sebeobranný systém Krav Maga. Tréninky byly jednou týdně a v kategorii dětí 5–8 let, kam dcera spadala, trvaly jen 45 minut, tudíž nebylo vůbec náročné tomu diabetický režim přizpůsobit. Ema si tento „sport“ ihned oblíbila. Po třech měsících byla tak nadšená, že v prosinci do dopisu pro Ježíška psala o boxerské rukavice, a protože Ježíšek viděl její elán, rukavice nadělil i s boxovacím pytlem. A tak se Ema učila boxovat a pravidelně se účastnila tréninků Krav Magy.

Děti si tréninky užívají

Leckdo mi říkal, že „tyhle“ sporty jsou jen pro surovce, aby se vybili, anebo že z dětí surovce vychovají. Ale naopak! Na trénincích děti hrají všelijaké kolektivní hry, učí se zvládat emoce, vycházet spolu, jednat férově… Přitom všem si zdokonalují fyzickou kondici, sílu, koordinaci, získávají sebedůvěru, učí se bránit šikaně, řešit krizové situace a různá ohrožení, trénují správné padání, aby předešly vážným úrazům… Pokud byste byli divákem na tréninku, viděli byste děti běhat, skákat, bouchat do speciálních odražečů, dělat kombinace úderů a kopů, obran proti všemožným druhům útoků a také byste je slyšeli pořádně řvát a ječet a cítili byste, jak si každou vteřinu náležitě užívají.

V závěrečné zkoušce překonala strach

A tak jako v jiných sportech i v Krav Maga děti mají po celou dobu docházky velkou motivaci ke cvičení a jejich práce v tělocvičně se hodnotí při takzvaném testování. Jedná se o testování technických dovedností pod vedením instruktora Krav Junior. Děti tak mohou předvést, co všechno se naučily za uplynulých 6 měsíců, a pokud zvládnou úspěšně i závěrečnou zkoušku, odnesou si domů diplom se zvládnutým stupněm dovedností. Emčino první testování proběhlo v dubnu 2015 a její závěrečná zkouška sestávala z různých obran proti dospělému člověku v podobě trenérova asistenta a následném útěku, ale vzhledem k tomu, že dospělý „únosce“ byl zahalen do chráničů všech částí těla včetně helmy, strach z něj šel docela reálný! Ema ale zkoušku zvládla s přehledem jí vlastním a odnesla si hrdě diplom a nášivku na kalhoty.

Diabetes někdy zlobí

Ema je velice emotivní dítě a nejsou všechny dny glykemicky růžové. Když se těší, je naštvaná, má trému, přijde na ni smutek či radost, glykemie vyráží vstříc výškám, ale i přesto, že není každá glykemie dokonalá, zvládá se Ema o sebe dobře starat a my se jí snažíme pomáhat tak akorát, abychom vždy dosáhli cílené kompenzace. Od nového školního roku dochází na tréninky dvakrát týdně, učí se boxu, jezdí na kole, na skejtu a začala chodit do první třídy, kde má tu nejlepší paní učitelku, která si zaslouží medaili za trpělivost a ochotu. Postupným tréninkem si Ema přivykla na pravidelný pohyb a v současné době není potřeba ani odepínání inzulinové pumpy, kterou nosí od nového roku, ani extra dojídání. Pravidelný zdravý pohyb ustálil glykemie, nereaguje na každé popoběhnutí hypoglykemií, jako tomu bylo, když se sportu nevěnovala.

Díky cukrovce zažijeme mnohem víc

Občas se zamyslím nad tím, jaký by byl náš život bez cukrovky, a okamžitě tyto myšlenky vymetu z mysli, protože díky cukrovce jsme našli spoustu báječných kamarádů, máme za sebou nespočet skvělých zážitků, sport se stal pro celou rodinu pravidelnou samozřejmostí, žijeme zdravě, kvalitně a dokážeme si vážit každé vteřiny, kterou tady jsme. Cukrovka nás všechny naučila zdravé disciplíně, sebeovládání, plánování a já věřím, že Emču nikdy o nic nepřipraví, ba naopak, zažije nejspíš mnohem víc.

Tereza Kopecká

Slovo trenéra: Co je to Krav Maga pro děti?

Dnešní děti málo sportují. Přijdou ze školy, sednou si k učení a počítači a tak je to pořád dokola. Anebo sportují moc a jsou přetěžovány. Obojí je samozřejmě špatně. Pohyb hraje v životě člověka důležitou roli a není vhodné ho zanedbávat. A každý extrém může být základem některých zdravotních problémů. U dětí je především důležitý všestranný a komplexní pohyb. Bohužel na svých trénincích často vídám děti, které neumí pořádně běhat, skákat, udělat kotrmelec apod.

Vhodný pro všechny bez ohledu na věk a kondici

Jednou z možností, jak se komplexně hýbat a naučit se zároveň něco praktického, jsou dětské tréninky sebeobranného systému Krav Maga. Krav Maga je velmi účinný systém sebeobrany, který si klade za cíl naučit se bránit všechny, bez ohledu na věk a fyzickou kondici. Nedílnou součástí naší práce je také trénink dětí, který je přizpůsoben jejich potřebám tak, aby byl zábavný a zároveň přínosný jak pro malé děti, tak pro dospívající.

 

Děti se pohybují v bezpečném prostředí a zábavnou formou se učí, jak se ochránit v nejrůznějších situacích. Se vzrůstajícím věkem se hraje méně her a více se soustředí na sebeobranné techniky. Tréninky jsou vedené zkušeným instruktorem.

Mýty o sebeobraně

Mýtů o sebeobraně je spousta. Jedním z nich je všeobecné přesvědčení, že sebeobrana je pouze fyzické řešení dané situace nebo problému. Ale tak to není. Sebeobrana zahrnuje několik oblastí a fyzické řešení je jen jednou z nich. Základní oblasti sebeobrany jsou prevence, bezpečnostní plány a chování, taktika, sebeobranné techniky atd. Právě na prevenci a bezpečnostní chování klademe ve výuce dětí mimořádný důraz, protože fyzické řešení je vzhledem k jejich vzrůstu velmi omezené.

Ing. Petr Mazal, MBA

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x