
Josta obohatí i diabetický jídelníček! Co v sobě toto bobulovité ovoce skrývá za poklady?
Padání vlasů není nic příjemného. Věděli jste, že jedním z jeho příčin může být také cukrovka? Diabetici mohou zvolit různé typy podpory zdravého růstu a hodně pomůže i kontrola hyperglykémie.
Krásné vlasy jsou korunou celkového vzhledu, říkají mnoho o tom, jak se stravujete, zda jste ve stresu, nebo v pohodě, jestli se o sebe celkově dobře staráte. Vlasy diabetiků potřebují daleko větší péči na všech frontách.
Diabetes je závažné chronické onemocnění, ke kterému dochází, když slinivka neprodukuje dostatek inzulinu, nebo když tělo není schopno vyprodukovaný inzulin efektivně využít. Inzulin je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi.
Kromě toho je častým jevem diabetu, který není pod lékařskou kontrolou, vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie), která časem způsobí vážné poškození mnoha tělesných systémů, zejména nervů, cév (tkáň), ale i mnoha jiných orgánů, typicky ledvin či očí.
Problémy s ledvinami a vysoká hladina cukru v krvi mohou být příčinou řídnutí a vypadávání vlasů, jejich ztenčení, zastavení růstu. U diabetika patří mezi základní průvodní jevy ztráty krásné hřívy také:
Stresová zátěž, která může vést k projevům úzkostí, a tím pádem k hormonálním výkyvům, které mohou ovlivnit kvalitu vlasů a jejich celkový vývoj.
Poškození cév blokuje správný transport kyslíku a živin v těle, mimo jiné také do vlasových folikul. To nepříznivě ovlivňuje růst vlasu i kvalitu vlasového vlákna.
Diabetici by měli také dávat pozor na kondici svojí štítné žlázy, obzvláště často s ní mají problémy ti, kteří se léčí s diabetem I. typu. Proto by měli pravidelně navštěvovat specialistu, který ohlídá její kondici.
Hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi) nastává, když cukr není využíván buňkami k výrobě tělesné energie, a proto zůstává v krvi. Tento jev může být důsledkem nedostatku inzulínu v organismu nebo vést k inzulínové rezistenci. Pokud tyto potíže přetrvávají po delší dobu, může vysoký obsah cukru v krvi vést k poškození krevních cév. Snížený průtok krve také eliminuje přísun kyslíku a živin ke kořínkům vlasových stvolů, což naruší normální cyklus jeho přirozeného vývoje.
Nekontrolovaná hyperglykémie může také vést k řídnutí vlasových stvolů a jejich následné křehkosti.
Inzulinová rezistence může vést k mikrovaskulárnímu poškození, které hraje roli ve vzniku androgenní alopecie. Nejlepší způsob, jak zabránit vypadávání vlasů kvůli vysoké hladině cukru v krvi, je jíst stravu s nízkým glykemickým indexem a důsledně dodržovat lékařská doporučení z hlediska nastavené medikace.
Zdravá strava se opravdu nerovná strava, která nemůže dobře chutnat. Pokud ji budete vnímat jako výzvu k objevování nových vůní a chutí, může být ...
Ztráta vlasů v důsledku problémů při diabetu není ve většině případů trvalá. Zpomalit nebo zastavit hojné vypadávání vlasů můžete několika způsoby. Je pravdou, že se mohou lišit v závislosti na pohlaví.
Dostupné možnosti pro to, abyste se opět těšili z krásné, plné kštice, budou do značné míry záviset na příčině a typu vypadávání vlasů, kterým trpíte.
Ať už se jedná o léčbu pomocí medikace, podpory ve formě potravinových doplňků a kvalitní kosmetiky, nebo jejich kombinace, může být velmi účinná, pokud budete dodržovat pár jednoduchých bodů.
Nechejte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi a snižte svůj emocionální a fyzický stres, který má negativní vliv na kolísání hladin hormonů v organismu. Tyto hormonální výkyvy mají nepříznivý vliv na schopnost vlasového růstu a také na jejich vypadávání.
Buďte si jisti, že netrpíte onemocněním alopecia areata (autoimunitní onemocnění).
Pravidelně sledujte hladinu krevní glukózy a vyhýbejte se výkyvům v jejím zastoupení.
Jezte vyváženou stravu bohatou na vlákninu, která působí jako dobrá prevence vzniku hyperglykémie.
Užívejte léky podle pokynů ošetřujícího lékaře, chcete-li zařadit potravinový doplněk, který by mohl ovlivnit jejich účinek, konzultujte s ním také tento případ.
Pravidelně sportujte, lépe tak okysličíte tělo a vyplavíte stres ven z těla. Fyzická aktivita snižuje hladinu cukru přítomného v krvi a zlepšuje zásobování buněk těla kyslíkem, a to včetně vlasových folikulů.
Zkuste si osvojit meditační techniky.
Zimní dny se sice zkracují, ale i tak zbývá poměrně dost času do nástupu jara. Dobře vybraná strava může být vydatná a tělu prospěšná bez toho, ...
Dobrý stav vlasů můžete podpořit také vhodně zvolenými potravinovými doplňky. Investovat do nich se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Vitamíny a minerály napomáhají zachovat dobrý stav vlasového vlákna a zároveň se pozitivně promítají na funkcích celého těla.
Po jakých potravinových doplňcích sáhnout?
Kolagen, ať už hovězí nebo rybí, nejlépe z volného chovu, u ryb s certifikátem o původu v divoké přírodě (neznečištěných vodách), je dlouhodobě dobrou investicí pro vaše nehty, vlasy, řasy, pleť, ale také pohybový aparát. Zabijete s ním více much jednou ranou. Je obzvlášť vhodné začít jej doplňovat po 25. roce života, protože jeho přítomnost v lidském organismu rapidně klesá. Mohou se objevit bolesti kloubů, „lupání“ v nich a další projevy nepohodlí. Obzvlášť, máte-li sedavé zaměstnání.
Na stavu vlasů se velkou mírou podílí také to, v jakém stavu máte trávicí systém, zařazení kvalitních probiotik a prebiotik, případně jejich kombinace ve formě symbiotik může výrazně pomoci podpořit dobrý stav vaší kštice.
Podpořte ledviny, můžete vyzkoušet produkty orgánové výživy, které představují komplexní zdroj důležitých látek pro udržení vašeho těla v dobré kondici. Tyto potravinové doplňky jsou cennou kombinací vitamínů skupiny B a minerálních látek, kterou byste jinak museli doplňovat pomocí více druhů tablet.
Dbejte na vyvážený příjem síry, která stimuluje syntézu kreatinu a kolagenu.
Dejte si vitamín C, ten hraje roli jako účinný antioxidant a podporuje tvorbu kožního kolagenu.
Doplňte zinek, který podporuje růst vlasů, stimuluje obnovu buněk vlasové pokožky a vlasové tkáně. Doplňte ho mědí, která produkuje vlasový melanin, a železem, jež podporuje dobré okysličení vlasové pokožky a stará se i o vlasovou pigmentaci.
Všeobecně známý pomocník proti křečovým stavům hořčík se postará o to, aby dobře fungoval metabolismus aktivací enzymatických reakcí důležitých pro dobrý stav vlasů.
A nakonec je dobré přidat selen, efektivního bojovníka proti volným radikálům.
Pro zdravé a krásné vlasy jsou také důležité vitamíny A, vitamín E, viamín D a vitamíny skupiny B (B6 a B12, B3, B5, B6, B8 a B12).
Zdroje:Medicalnewstoday.com, Britannica.com, Diabetes.co.uk, Nhs.uk
2520