-- reklama --

Při ztrátě vlasů u diabetiků mohou pomoci farmaka i příroda. Ve většině případů není ztráta trvalá

Při ztrátě vlasů u diabetiků mohou pomoci farmaka i příroda. Ve většině případů není ztráta trvalá
Chcete-li mít krásné a zdravé vlasy, zaměřte se na to, zda máte pod plnou kontrolou hladinu krevního cukru. Zdroj: Pixabay

Padání vlasů není nic příjemného. Věděli jste, že jedním z jeho příčin může být také cukrovka? Diabetici mohou zvolit různé typy podpory zdravého růstu a hodně pomůže i kontrola hyperglykémie.

Krásné vlasy jsou korunou celkového vzhledu, říkají mnoho o tom, jak se stravujete, zda jste ve stresu, nebo v pohodě, jestli se o sebe celkově dobře staráte. Vlasy diabetiků potřebují daleko větší péči na všech frontách.

Diabetes a vlasy

Diabetes je závažné chronické onemocnění, ke kterému dochází, když slinivka neprodukuje dostatek inzulinu, nebo když tělo není schopno vyprodukovaný inzulin efektivně využít. Inzulin je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi.

Kromě toho je častým jevem diabetu, který není pod lékařskou kontrolou, vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie), která časem způsobí vážné poškození mnoha tělesných systémů, zejména nervů, cév (tkáň), ale i mnoha jiných orgánů, typicky ledvin či očí.

Problémy s ledvinami a vysoká hladina cukru v krvi mohou být příčinou řídnutí a vypadávání vlasů, jejich ztenčení, zastavení růstu. U diabetika patří mezi základní průvodní jevy ztráty krásné hřívy také:

 • Stresová zátěž, která může vést k projevům úzkostí, a tím pádem k hormonálním výkyvům, které mohou ovlivnit kvalitu vlasů a jejich celkový vývoj.

 • Poškození cév blokuje správný transport kyslíku a živin v těle, mimo jiné také do vlasových folikul. To nepříznivě ovlivňuje růst vlasu i kvalitu vlasového vlákna.

 • Diabetici by měli také dávat pozor na kondici svojí štítné žlázy, obzvláště často s ní mají problémy ti, kteří se léčí s diabetem I. typu. Proto by měli pravidelně navštěvovat specialistu, který ohlídá její kondici.

Je hyperglykémie postrachem krásné hřívy?

Hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi) nastává, když cukr není využíván buňkami k výrobě tělesné energie, a proto zůstává v krvi. Tento jev může být důsledkem nedostatku inzulínu v organismu nebo vést k inzulínové rezistenci. Pokud tyto potíže přetrvávají po delší dobu, může vysoký obsah cukru v krvi vést k poškození krevních cév. Snížený průtok krve také eliminuje přísun kyslíku a živin ke kořínkům vlasových stvolů, což naruší normální cyklus jeho přirozeného vývoje.

Nekontrolovaná hyperglykémie může také vést k řídnutí vlasových stvolů a jejich následné křehkosti.

Inzulinová rezistence může vést k mikrovaskulárnímu poškození, které hraje roli ve vzniku androgenní alopecie. Nejlepší způsob, jak zabránit vypadávání vlasů kvůli vysoké hladině cukru v krvi, je jíst stravu s nízkým glykemickým indexem a důsledně dodržovat lékařská doporučení z hlediska nastavené medikace.

Novoroční předsevzetí: Nezapomínejte na stravu, zlepšíte si zažívání a pomůžete hladině cukru v krvi

Zdravá strava se opravdu nerovná strava, která nemůže dobře chutnat. Pokud ji budete vnímat jako výzvu k objevování nových vůní a chutí, může být ...

Lze vypadávání vlasů v závislosti na cukrovce zvrátit?

Ztráta vlasů v důsledku problémů při diabetu není ve většině případů trvalá. Zpomalit nebo zastavit hojné vypadávání vlasů můžete několika způsoby. Je pravdou, že se mohou lišit v závislosti na pohlaví.

Dostupné možnosti pro to, abyste se opět těšili z krásné, plné kštice, budou do značné míry záviset na příčině a typu vypadávání vlasů, kterým trpíte.

Ať už se jedná o léčbu pomocí medikace, podpory ve formě potravinových doplňků a kvalitní kosmetiky, nebo jejich kombinace, může být velmi účinná, pokud budete dodržovat pár jednoduchých bodů.

 • Nechejte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi a snižte svůj emocionální a fyzický stres, který má negativní vliv na kolísání hladin hormonů v organismu. Tyto hormonální výkyvy mají nepříznivý vliv na schopnost vlasového růstu a také na jejich vypadávání.

 • Buďte si jisti, že netrpíte onemocněním alopecia areata (autoimunitní onemocnění).

 • Pravidelně sledujte hladinu krevní glukózy a vyhýbejte se výkyvům v jejím zastoupení.

 • Jezte vyváženou stravu bohatou na vlákninu, která působí jako dobrá prevence vzniku hyperglykémie.

 • Užívejte léky podle pokynů ošetřujícího lékaře, chcete-li zařadit potravinový doplněk, který by mohl ovlivnit jejich účinek, konzultujte s ním také tento případ.

 • Pravidelně sportujte, lépe tak okysličíte tělo a vyplavíte stres ven z těla. Fyzická aktivita snižuje hladinu cukru přítomného v krvi a zlepšuje zásobování buněk těla kyslíkem, a to včetně vlasových folikulů.

 • Zkuste si osvojit meditační techniky.

Jak vyživit organismus v lednu tak, abyste co nejlépe přečkali dny zbývající do jara

Zimní dny se sice zkracují, ale i tak zbývá poměrně dost času do nástupu jara. Dobře vybraná strava může být vydatná a tělu prospěšná bez toho, ...

Potravinové doplňky pro krásné a zdravé vlasy

Dobrý stav vlasů můžete podpořit také vhodně zvolenými potravinovými doplňky. Investovat do nich se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Vitamíny a minerály napomáhají zachovat dobrý stav vlasového vlákna a zároveň se pozitivně promítají na funkcích celého těla.

Po jakých potravinových doplňcích sáhnout?

 • Kolagen, ať už hovězí nebo rybí, nejlépe z volného chovu, u ryb s certifikátem o původu v divoké přírodě (neznečištěných vodách), je dlouhodobě dobrou investicí pro vaše nehty, vlasy, řasy, pleť, ale také pohybový aparát. Zabijete s ním více much jednou ranou. Je obzvlášť vhodné začít jej doplňovat po 25. roce života, protože jeho přítomnost v lidském organismu rapidně klesá. Mohou se objevit bolesti kloubů, „lupání“ v nich a další projevy nepohodlí. Obzvlášť, máte-li sedavé zaměstnání.

 • Na stavu vlasů se velkou mírou podílí také to, v jakém stavu máte trávicí systém, zařazení kvalitních probiotik a prebiotik, případně jejich kombinace ve formě symbiotik může výrazně pomoci podpořit dobrý stav vaší kštice.

 • Podpořte ledviny, můžete vyzkoušet produkty orgánové výživy, které představují komplexní zdroj důležitých látek pro udržení vašeho těla v dobré kondici. Tyto potravinové doplňky jsou cennou kombinací vitamínů skupiny B a minerálních látek, kterou byste jinak museli doplňovat pomocí více druhů tablet.

 • Dbejte na vyvážený příjem síry, která stimuluje syntézu kreatinu a kolagenu.

 • Dejte si vitamín C, ten hraje roli jako účinný antioxidant a podporuje tvorbu kožního kolagenu.

 • Doplňte zinek, který podporuje růst vlasů, stimuluje obnovu buněk vlasové pokožky a vlasové tkáně. Doplňte ho mědí, která produkuje vlasový melanin, a železem, jež podporuje dobré okysličení vlasové pokožky a stará se i o vlasovou pigmentaci.

 • Všeobecně známý pomocník proti křečovým stavům hořčík se postará o to, aby dobře fungoval metabolismus aktivací enzymatických reakcí důležitých pro dobrý stav vlasů.

 • A nakonec je dobré přidat selen, efektivního bojovníka proti volným radikálům.

 • Pro zdravé a krásné vlasy jsou také důležité vitamíny A, vitamín E, viamín D a vitamíny skupiny B (B6 a B12, B3, B5, B6, B8 a B12).

Zdroje:Medicalnewstoday.com, Britannica.com, Diabetes.co.uk, Nhs.uk

3537

Diskuze k článku