Prezident České podiatrické společnosti MUDr. Miroslav Koliba radí, jak pečovat o nohy diabetiků

Prezident České podiatrické společnosti MUDr. Miroslav Koliba radí, jak pečovat o nohy diabetiků
Již pravidelná kontrola okem (i laickým) přináší základní informaci o tom, zda není na noze problém, který je nutno řešit. Zdroj: Shutterstock

Syndrom diabetické nohy je termín, který shrnuje problémy s dolními končetinami postihující pacienty s cukrovkou. Jde o velmi nepříjemný jev, na který si ale nemusíte jen zvyknout. Máme pro vás základní rady v péči o nohy diabetiků, které mohou vzniku syndromu dokonce také úplně zabránit – od prevence přes vhodnou obuv až po kosmetickou péči.

Prevence vzniku diabetické nohy není jen v rukou pečujících lékařů, ale je zejména na každém z nás. Standardně by měl diabetolog nebo praktický lékař alespoň jednou ročně provádět kontrolu nohou každého pacienta s diabetem. V podiatrických ambulancích s ohledem na nutnost přítomnosti vyškolené sestry je také možnost využít pravidelné kontroly přímo sestrou. Tato péče není jen doporučená odbornou společností, ale dnes i hrazená pro všechny odborné péče, které pečují o diabetika (samozřejmě po zaškolení).

Nejdůležitější je pohled

Již pravidelná kontrola okem (i laickým) přináší základní informaci o tom, zda není na noze problém, který je nutno řešit. Zdá se to velmi jednoduché, ale v ambulanci u vyšetření rozsáhlých ran se často dovídám, že o ráně pacient vůbec nevěděl. Takže prosím – kontrolujte si své nohy pohledem, můžete využít také zrcátko, popřípadě selfie tyč a nohy si vyfotit. V okamžiku, kdy na noze najdete cokoliv, co tam nepatří, nebylo, nebo jakkoliv vás překvapilo, neváhejte ihned kontaktovat odborníka.

Je nutné mít diabetickou obuv?

Není pravidlem, že každý diabetik musí mít nevyhnutelně diabetickou obuv. Diabetická obuv je určená primárně pro pacienty, kteří již danou nemocí trpí. Pro úplně zdravou nohu, tj. bez poškození nervů a cév na dolní končetině, by působila tuhá podrážka diabetické boty jako element, který nohu omezuje v plném rozsahu pohybu. Opačný případ je, když má pacient neuropatii (nevnímá dotek na noze, nebo vibrace při vyšetření ladičkou). V takovém případě diabetickou obuv vždy doporučujeme. Při výběru obuvi platí také doporučení vybírat obuv s vyndavací stélkou, ať už je označená jakkoliv.

V dnešní době si můžeme vybírat z široké palety diabetické obuvi nejen hrazené ze zdravotního pojištění, ale také z vlastních finančních prostředků. S ohledem na fakt, že je tento typ obuvi vesměs prodáván jako zdravotní pomůcka, tj. s marží, kterou reguluje stát, nikdy nebude tak široce dostupná, jak bychom si asi přáli.

Vyrobit kvalitní diabetickou obuv je dosti náročné. Technologické podmínky zaručují vysokou míru bezpečí pro pacienta. Testují se všechny použité materiály. Obuv musí mít vyndavací stélku a musí být z vnitřní strany bezešvá – tak, aby klienta nic neporanilo. Kvalitní obuv dostupná na českém trhu je z větší části šitá ručně. Osobně jsem měl možnost navštívit několik fabrik na výrobu obuvi a musím říci, že vždy se jednalo o vysokou míru precizní ruční práce.

Slavný Vincenz Priessnitz: Fenomén zakladatele vodoléčby

Vincenz (Vincenc) Priessnitz se narodil jako šesté dítě 4. října 1799 chalupníkovi Janu Františkovi a Marii Tereze Evě Prissnitzovým. Na svět ...

Kvalitní stélka je základ

Stélka, nebo lidově řečeno vložka do boty, je nedílnou součástí obuvi. Kvalitní individuálně navržená stélka je základ pro dobré nastavení nohy při chůzi, zejména u pacientů v riziku vzniku syndromu diabetické nohy. Tato část obuvi je často podceňována. Dobře vyrobená stélka nejednou pomůže od bolestí hlavy, krku, zad nebo kolen. Ve sportovní podiatrii se stélky využívají velmi často ke zvýraznění výkonu sportovce.

Všechny špičkové sportovní kluby mají svého odborníka, který pečuje o to, aby výkon sportovců byl co nejlepší (dle typu sportu odraz, stoj, výskok, nebo dlouhý běh). V případě prevence diabetické nohy platí, že v podstatě všichni pacienti s neuropatii nebo jakoukoliv deformitou nohy by měli být vybavení stélkou individuálně zhotovenou. Na míru zhotovená stélka nejednou uleví od dlouhotrvajících bolestí noh.

Nezapomínejte na pedikúru

Kvalitní pedikúra je pro diabetika základ. Nejedná se jen o hýčkání těla, ale o přirozenou součást sebepéče, jakou je například navštívit kadeřníka nebo holiče. Země, které nás předběhly v péči o nohy, mají hrazenou odbornou péči o nohy ze zdravotního pojištění. Tímto směrem chceme do budoucna podiatrii v Česku směřovat. Kvalitní pedikúra dnes není jen o ostříhaní nehtů. Kvalitní odborná pedikúra je dnes prováděná přístrojem – rotační bruskou a nazýváme ji „suchá pedikúra“, protože se při ní nohy nemusí máčet do lázně, aby zrohovatělá kůže byla měkčí a ošetřitelná skalpelem. K odstranění zrohovatělé kůže se používají různé brusky, které velmi šetrně hyperketózy snesou. Upozorňuji, že pojem medicinální pedikúra je zavádějící a legislativa žádnou takovou živnost nebo profesi nezná. Jedná se jen o sebehodnocení provádějícího danou živnost, která není nikterak přiznána odbornou společností nebo legislativou.

Česká podiatrická společnost eviduje na stránkách členy, kteří doložili certifikát o proškolení o přístrojové pedikúře v sekci přístrojová pedikúra. Služba poskytnutá takovou pedikérkou může být proplacená vybranými zdravotními pojišťovnami z fondu prevence.

Jde o reálnou prevenci syndromu diabetické nohy. Nejčastěji totiž vzniká rána pod hrubou kůží plosky nohy pod první kostí za palcem nohy, kde hrubá a tvrdá kůže působí fenoménem plochého kamene, pod kterým vznikla, jako reakce na zátěž, kapsa, ve které se usadí krev a při nejmenším poranění vzniká zánět s rizikem poškození kosti. Tyto nebezpečné mozoly lze preventivně snášet, a tím velmi účinně předcházet vzniku diabetické nohy. Doplnil bych jen, že specializovaná pedikérka je schopná poradit si také se zarostlým nehtem (sekce orthonyxie na stránkách České podiatrické společnosti).

Kosmetika aneb Lázně pro nohy

Péče o pleť je jakýmsi způsobem zažitá pro mnohé dámy jako denní samozřejmost. Ve stejné úrovni potřebuje péče i kůže nohou diabetiků. Zejména pro pacienty s neuropatii je denní promazávání podmínkou toho, aby jejích nohy zůstali zdravé a bez ran. Diabetická neuropatie a přirozená suchost kůže vede jejímu praskání. Tyto drobné trhlinky jsou cestou k infekci a vedou k těžkým zánětům na noze, které nejednoho pacienta připravili o nohu. Proto preventivní a pravidelné mazaní noh výrazně snižuje riziko vzniku defektu na noze. Volba je vždy na klientovi. Z naší podiatrické praxe máme dobré zkušenosti s olejem nasyceným ozónem, po kterém jsou nohy dlouho mastné. Kdo nemá rád pocit mastnoty, doporučujeme pěny, které se naopak velmi rychle vstřebávají a mají velmi příznivý efekt na pokožku. Dnes je možno zakoupit i pěny s obsahem látek proti plísním.

Jak uchovávat inzulín, aby neuškodil, ale pomáhal? Nesvědčí mu mráz, chlad ale uvítá

Nestarat se o to, jak správně zacházet se svým inzulínem, znamená vystavit se riziku hyperglykémie, hypoglykémie, ale i jiných zdravotních ...

Pozor na termín „zdravotní obuv“

To, že je obuv zdravotní, nezaručuje, že je vhodná pro diabetiky. Platí pravidlo, že obuv musí perfektně sednout nejen na délku, ale také na šířku. Kvalitní prodejce obuvi Vám musí být schopen objednat obuv i širší (pokud je obuv diabetická, je to garantováno zákonem). Doporučujeme obuv vybírat minimálně o půl centimetru až centimetr delší, než je reálná velikost nohy. Dávejte ale pozor na to, aby Vám noha z boty „neskákala“. Můžete si provést jednoduchý test na stélce boty. Při výběru obuvi vyndejte stélku z boty a položte na zem. Postavte se na stélku – jednoduše posoudíte, zde je obuv malá nebo velká.

Extra tipy v péči o nohy:

  • Ze studií, které máme dnes k dispozici, jednoznačně víme, že nejčastější příčinou vzniku defektu na noze je podcenění onemocnění jménem Syndrom diabetické nohy jak pacientem, tak neškoleným personálem.
  • Pozor by si měli dát také pacienti s kladívkovými nebo drápovitými prsty na nohou (tj. prsty, které jsou stále pokrčené směrem k chodidlu). V tomto případě doporučujeme obuv bez „tužinky“. Tužinka je ta část boty, která drží tvar boty zepředu tak, aby byla hezká. Problém může být ale v tom, že pokrčené prsty může zevnitř poranit. Český výrobce hrazené obuvi je schopen takový požadavek zadat do výroby a takovou obuv vám vyrobit za mírný příplatek.
  • Předepsat stélku dnes může i školený diabetolog jednou za 6 měsíců. Upozorňuji, že novou stélku je nutné vyměnit za stélku původní. Naprosto nevhodné jsou stélky gelové, které zvyšují smykové tření a zvyšují tím riziko diabetické nohy.

Kam zajít na kvalitní pedikúru?

V případě, že máte zájem najít kvalitní pedikúru, tak Česká podiatrická společnost registruje tyto poskytovatele služeb v sekci: Poskytovatelé služeb, v podsekci – Specializace: Přístrojová pedikúra. Každý člen naší společnosti musel doložit doklad o vzdělání. Na základě doloženého vzdělání jsme člena do této sekce zařadili. Vybrané zdravotní pojišťovny (poj. 111, 213, 205 a 207) tyto služby částečně proplácí z fondu prevence, protože se jedná o reálnou prevenci syndromu diabetické nohy.

MUDr. Miroslav Koliba, MBA, MHA, LL.M | zdroj: se souhlasem autora MUDr. Koliby

MUDr. Miroslav Koliba, MBA, MHA, LL.M

Je prezidentem České podiatrické společnosti a působí také jako člen výboru podiatrické sekce České diabetologické společnosti. Dále je také členem mezinárodních výborů: D-FOOT International a IFP-FIP (Federation of International Podiatrist). Od roku 2014 provozuje privátní praxi v ambulanci diabetologie a pediatrie ve Vratimově. Působí na interní a kardiologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava a na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autora MUDr. Miroslava Koliby, MBA, MHA, LL.M

33064

Diskuze k článku