Preventivní prohlídky

Preventivní prohlídka u praktického lékaře je celkovým vyšetřením, které by měl každý absolvovat jedenkrát za dva roky, a to i když nemá žádné zdravotní obtíže. 

Preventivní prohlídky

Lékař zkontroluje jazyk, hrdlo, pohmatem štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Poklepem a poslechem vyšetřuje srdce a plíce, prohmatá břicho, zjišťuje bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách, pacienta zváží, případně i změří, změří krevní tlak a orientačně mu vyšetří sluch i zrak.
Součástí preventivní prohlídky je doplnění anamnézy, kdy praktický lékař cílenými dotazy na onemocnění v rodině, na dřívější onemocnění, pracovní zatížení a životní návyky zjišťuje předpokládaná zdravotní rizika. V rodinné anamnéze se klade zvláštní důraz na výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, hypertenze, diabetu, poruch metabolismu tuků a na výskyt závislostí. Kontroluje očkování proti tetanu.
Preventivní prohlídky se neabsolvují jen u praktického lékaře, ale i u dalších specialistů. Pravidelně by měli všichni navštěvovat zubaře a očního lékaře, ženy pak gynekologa.
Kromě preventivních prohlídek se provádějí i preventivní vyšetření např. vyšetření cukru/cholesterolu/tuku v krvi, EKG, přítomnost krve ve stolici. Ženy pak mamografické vyšetření prsu.
Osoby s chronickým onemocněním jsou zvláště pečlivě sledovány, a je na nich samotných, aby dodržovali termíny pravidelných prohlídek u jednotlivých lékařů.

Proč chodit na preventivní prohlídky?

  • Zhodnocení zdravotního stavu
  • Diagnostikování možných rizik
  • Získání výhody od zdravotní pojišťovny
  • Snížení finanční náročnosti při léčení, minimalizace ušlého výdělku při nemoci
  • Čím dříve se nemoc odhalí, tím dříve se začne léčit a rychleji dochází k uzdravení a návratu do běžného života

Bude Vás to stát jen Váš čas…

Obecný harmonogram doporučených preventivních prohlídek

Pravidelné prohlídky u diabetiků

Pozn. Váš ošetřující lékař by měl doporučit četnost kontrol na základě výsledků a současného stavu.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x