-- reklama --

Přehledná tabulka: Kolik cukru a energie obsahují nápoje

Přehledná tabulka: Kolik cukru a energie obsahují nápoje

V rámci aktuální výzvy na tento týden, která zní "Piju dost", zveřejnila společnost STOB přehlednou tabulku nutričních hodnot jednotlivých nápojů. Velice názorné jsou také fotografie limonád s kostkami cukru, které obsahují.

Čistá voda nám nedodává žádné kalorie a měla by proto tvořit základ našeho pitného režimu. Bez kalorií je i neslazený čaj, kterým si můžeme pitný režim také zpestřit.

Pokud ale sáhneme po ochucených nápojích, ať už se jedná o limonády nebo ochucené vody, dostáváme do těla většinou pouze tzv. prázdné kalorie ve formě cukru a zbytečně si zvyšujeme energetický příjem.

Nutriční hodnoty základních druhů nápojů

Všechny hodnoty jsou uvedené na 100 ml.

Další údaje najdete v podrobné databázi potravin zde: Databáze potravin

Jeden litr limonády obsahuje téměř 2 000 kJ, což dosahuje hodnot celého hlavního jídla. V nápojích tak často přijímáme vysoké množství energie, aniž bychom si toho byli vědomi. Spotřeba limonád v ČR dlouhodobě přesahuje hodnotu 100 litrů na obyvatele a rok, což je velmi vysoké číslo.

Průměrný obyvatel ročně přijme pouze v podobě limonád přibližně 200 000 kJ, což odpovídá 550 zbytečným kilojoulům denně. Ochucené minerální a pramenité vody obsahují zpravidla oproti limonádám přibližně poloviční množství cukru a energie, pokud však vypijete jednu velkou lahev s tímto nápojem denně, na denním příjmu energie už se to značně projeví. Pro názornost si prohlédněte následující obrázky.

Obsah cukru a energie v nápojích

Na fotografiích jsou použity kostky cukru odpovídající cca 2,5 g.

Co říci závěrem? Pokud zrovna nejste vrcholoví sportovci a nepotřebujete za každou cenu doplnit rychle energii, pijte raději neslazené nápoje a energii přijímejte v potravinách, na kterých si pochutnáte a zároveň vám přinesou i pozitivní živiny.

Ing. Hana Málková, STOB

 


Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

11235

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku