-- reklama --

Předvánoční stres zvyšuje diabetikům glykemii. Pusťte z hlavy špinavá okna a zkuste to letos jinak

Předvánoční stres zvyšuje diabetikům glykemii. Pusťte z hlavy špinavá okna a zkuste to letos jinak
Snaha mít před Vánocemi uklizeno, napečeno, nakoupeno může být velmi stresující a zdraví škodlivá Zdroj: Pixabay

Ještě nemám napečeno. Ani jsem nezačala uklízet! A vůbec nevím, co mám koupit pod stromeček manželovi… Ten pocit, že před vánočními svátky musíme všechno stihnout, mít naklizeno, navařeno, napečeno, nakoupené a zabalené dárky a spíž nacpanou k prasknutí, aby během vánočních svátků náhodou něco nedošlo, může být hrozně tíživý. Jak se předvánočnímu stresu bránit? Opravdu je potřeba mít vše hotovo?

Pokud patříte mezi ty, kteří zpanikaří a málem se sesypou, když na poslední chvíli zjistí, že zapomněli koupit dárkový balicí papír, nebo že některý z objednaných dárků kvůli zahlceným přepravním službám nedorazí včas, zvolněte.

Místo rozjímání a uvolnění hrozí podrážděnost a stres

Vánoce by měly být svátky klidu a míru, ale bývá to tak doopravdy? Spousta z nás podléhá předvánočnímu šílenství a ke Štědrému dni doklopýtá doslova s jazykem na vestě. Během vánočních svátků se pak cítíme vyčerpaně a už se ani nedokážeme radovat z věcí, na které jsme se celý rok těšili. „Nenávidím Vánoce,“ říká paní Jana (54). „Je to jeden velký blázinec. Víc než měsíc se od rána do večera honím, aby bylo všechno, jak má být, ale nikdo to neocení a nikdo mi nepomůže. Každý rok mám chuť rozvést se,“ dodává. „Ani už se nepamatuji, kdy jsem si naposledy Vánoce užila. Každý rok se těším, aby už bylo po nich.

Co by na špinavá okna řekli sousedi?

Zdá se, že vánoční úklid a další rituály máme tak nějak zakódované. Pokud se vše stíhá, rodina pomůže, případně si můžete dovolit zaplatit úklidovou firmu, je to naprosto v pořádku. Ale může se stát, že v předvánočním období chytíte chřipku nebo budete mít v práci kvůli předvánočnímu šrumci naloženo dvojnásob. Stojí pak za to nervovat se?

Víte, co řeknou sousedi na vaše neumytá okna? Nejspíš nic, protože si jich vůbec nevšimnou. Mají totiž plnou hlavu starostí o svá vlastní špinavá okna. Zkuste pro jednou přepnout ve své hlavě na úplně jiný režim. Budou svátky za neumytými okny horší? Pokud ano, pro koho? Nejspíš jen pro vás. Dětem jsou okna „ukradená“, ty na Vánocích oceňují něco úplně jiného. Manželům a partnerům většinou také. A i kdyby přece jen některá zaujatá sousedka utrousila jedovatou slinu, stojí vám za to přidělávat si kvůli někomu takovému práci a nervy?

Mlsáme při cukrovce: Mrkvovo-mandlový koláč si jako zdravou svačinku zamilujete

Existují lidé, kteří sladké zrovna moc nemusejí. A pak jsou tu ti, kteří sladké milují. Když takovému člověku vstoupí do života cukrovka, není to ...

Vánoce jsou emoční jízda na horské dráze

Naše emoce bývají během adventního a vánočního období většinou „na pochodu“. Kromě úsilí o „dokonalé Vánoce“ se na tom podílejí ještě další důvody. Jednak obvykle na konci roku provádíme cosi jako bilancování a porovnáváme svá někdejší očekávání se skutečností. A když zjistíme, že jsme svá očekávání nenaplnili, je tu opět náš starý známý – stres.

Může na nás také doléhat osamělost. Ne každý z nás má to štěstí mít kolem sebe na Vánoce hromadu blízkých. A ačkoliv si člověk může stokrát namlouvat, že vánoční svátky jsou dny jako každé jiné, srdce říká něco jiného.

Také nás může přepadnout touha napravit pošramocené vztahy a staré chyby. Traduje se, že Vánoce jsou svátky odpuštění a míru, takže se spousta lidí snaží na konci roku navázat spojení i se znesvářenými nebo odcizenými členy rodiny. Jenže ne vždy se to podaří. A místo smíření a odpuštění je tu zase stres, náš důvěrně známý vánoční společník.

Stres škodí zdravým i diabetikům

Trpíme-li dlouhodobým stresem, je práce našeho imunitního systému narušená. Naše imunita se v takovém případě přepíná do stavu trvalé pohotovosti, při které jsou ve zvýšené míře produkovány stresové hormony. Ty pak přispívají k šíření bakterií a virů.

Podle výzkumů může navíc dlouhotrvající stres zvýšit riziko inzulínové rezistence a vést k vysoké hladině cukru v krvi. To může přispět k rozvoji cukrovky II. typu.

U diabetiků je situace ještě horší. Stres je pro ně obzvlášť škodlivý. Zvyšuje sekreci hormonů, které působí proti účinku inzulinu a snižují jeho uvolňování. V těle se projeví hlavně zvýšením hladiny cukru v krvi, která je právě kvůli hormonální podpoře obtížně zvladatelná běžnou úpravou léčby, jako je zvýšení dávky inzulinu.

Hořčík: Klíčový spojenec v boji s diabetem. Doplňte jej konzumací správných potravin

Hořčík neboli magnesium nepomáhá jen diabetikům – je to klíčový minerál pro fungování lidského těla jako celku. Je nesmírně důležitý pro správnou ...

Přepněte se do ležérního módu

Přestaňte se trápit tím, co jste nestihli, a dejte si pro jednou úplně jiná předsevzetí, než jaká si dáváte obvykle:

  • Dopřejte si dostatek spánku a dodržujte spánkovou hygienu. Když budete odpočinutí, zvládnete toho mnohem víc.
  • Pusťte Vánoce na chvíli z hlavy. Zkuste se věnovat nějaké činnosti, která s Vánocemi vůbec nesouvisí, ať už to bude výlet, nebo nějaká sportovní aktivita, která vám pomůže vyčistit si hlavu.
  • Odpočívejte při oblíbené hudbě nebo se začtěte do hezké knihy, zajděte do sauny nebo se jděte projít.
  • Použijte jídlo jako zbraň proti stresu. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které nervům prospívají, jako jsou banány, mandle, hořká čokoláda nebo třeba cizrna či losos. Tyto potraviny posílí váš imunitní systém, a navíc si na nich pochutnáte.
  • Požádejte o pomoc. Pokud si předvánoční „šílenství“ nedokážete odpustit, netopte se v tom sami. Vyzvěte členy rodiny, aby se na předvánočním úklidu, shánění dárků a dalších činnostech také podíleli.

Je potřeba uvědomit si, že adventní období se dá prožít naplno i bez zbytečného stresu. Namísto úkolů se zaměřte na pohodu a atmosféru, na prožívání společných chvil s blízkými. Udělejte si čas na sebe, zbavte se zažitých představ o dokonalosti, odmítněte zbytečné závazky a přijměte nabízenou pomocnou ruku. Zamyslete se, jestli sami sebe nestavíte pod zbytečný tlak a vypětí. Přejeme vám, aby se vám podařilo zvládnout předvánoční období v klidu a vychutnat si Vánoce jako skutečnou dobu naplněnou radostí, pospolitostí a pohodou.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, diastyl.cz, harvard.edu

1916

Diskuze k článku