Nezapomínejte na cirkadiánní rytmus: Není důležité jen to, co jíme, ale také, kdy to jíme
Předčasná menopauza: K osteoporóze, obezitě a depresím se může přidat i cukrovka II. typu
Zdroj: Freepik/stefamerpik
Případů předčasné menopauzy přibývá. Klimakterium u žen, které ještě nedosáhly 45. roku věku, s sebou přitom nese riziko kardiovaskulárních onemocnění, řídnutí kostí, nežádoucího zvyšování hmotnosti, nádorových onemocnění, psychických problémů a – podle nového výzkumu vědců z Queenslandské univerzity – je také rizikovým faktorem pro vznik cukrovky II. typu. Jak se předčasný přechod projevuje a co všechno zjistili výzkumní pracovníci z Queenslandu?
Příčiny předčasné menopauzy nejsou vždy jasné, s výjimkou případů, kdy byla – například z důvodu léčby onkologického onemocnění – vyvolána uměle. Svou roli mohou hrát genetické předpoklady, problematická (nízká, nebo naopak příliš vysoká) hmotnost, případně autoimunitní onemocnění. V celé řadě případů se ale u žen vyskytne předčasný přechod bez zjevných příčin. Kromě obecných rad ohledně zdravého životního stylu tedy ženám nelze konkrétně doporučit, jak postupovat, aby se předčasné menopauze vyhnuly.
Jak se projevuje předčasná menopauza
Předčasné klimakterium s sebou nese stejné symptomy jako přechod v pozdějším věku. Kromě přerušení menstruačního cyklu se ženy potýkají s celou řadou potíží:
- návaly horka a noční pocení z důvodu výkyvů hladiny estrogenu,
- zvýšená dráždivost močového měchýře, případně inkontinence,
- poševní suchost,
- podrážděnost až deprese,
- snížené libido,
- suchá kůže.
Jablečný ocet: Skvělý parťák při hubnutí. Snižuje cholesterol a diabetikům pomůže s glykémií
Už Hippokrates přišel na to, že nedestilovaný jablečný ocet je zázračný léčivý a očistný prostředek. Kromě něj jej znali už staří Egypťané, ...
Předčasný přechod zvyšuje riziko cukrovky II. typu u určitých etnických skupin. Jsme mezi nimi
Vědečtí pracovníci z univerzity v Queenslandu zveřejnili v časopise Diabetes Care studii, v jejímž rámci analyzovali zdravotní údaje více než 330 tisíc žen po menopauze. Tyto údaje pocházely z 13 studií, které byly realizovány ve Velké Británii, Nizozemsku, Švédsku, Austrálii, Japonsku a Číně.
„Naše zjištění ukazují, že předčasná menopauza před 45. rokem věku, zejména předčasná menopauza před 40. rokem věku, je rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu u žen, přičemž riziko je větší u některých etnických skupin,“ uvedla doktorka Hsin-Fang Chung, která vedla výzkumný tým z UQ School of Public Health. Podle vědců bylo u evropských a australských bělošek, které prošly předčasným klimakteriem, jedenapůlkrát vyšší riziko rozvoje diabetu 2. typu než u bělošek, u nichž došlo k menopauze v očekávaném věku 50 a 51 let.
Zajímavým faktem, který vyplynul ze studie, je, že velkou roli hraje etnický původ. Například jihoasijské a africké/karibské ženy měly oproti bělošským ženám vyšší riziko diabetu II. typu i při menopauze v očekávaném věku. V případě předčasné menopauzy se toto riziko u všech žen ještě zvyšuje.
Doktorka Chung uvedla, že jde o nejrozsáhlejší studii, která zkoumala vliv předčasné menopauzy na riziko diabetu 2. typu u žen z různých etnických skupin, a dodala: „Výsledky tohoto výzkumu by mohly pomoci při informování o etnicky specifických iniciativách zaměřených na prevenci diabetu 2. typu u žen v celosvětovém měřítku.“
Překyselení organismu vyřešíte tím, co máte ve spíži
Kyseliny, které naše tělo vytváří během látkové výměny, jsou vysoce agresivní. Není divu, že jejich nadbytek v organismu může nadělat pěknou ...
Další zdravotní obtíže spojené s předčasným klimakteriem
Předčasná menopauza totiž s sebou kromě diabetu II. typu nese i zvýšené riziko celé řady dalších onemocnění:
- osteoporóza neboli chronické řídnutí kostní tkáně,
- kardiovaskulární onemocnění,
- nadměrné přibývání na váze až obezita,
- vyšší riziko cévních mozkových příhod,
- psychické potíže až deprese,
- onkologická onemocnění,
- šedý zákal.
V případě podezření na předčasnou menopauzu navštivte svého gynekologa
Lékaři v současné době mohou pouze řešit symptomy provázející předčasnou menopauzu. Menopauzu jako takovou však bohužel zvrátit nelze. V případě podezření na předčasnou menopauzu je potřeba provést odběr krve, aby bylo možno vyloučit jiné příčiny obtíží, jako jsou poruchy štítné žlázy nebo těhotenství.
V každém případě je potřeba, aby ženy, u nichž se předčasná menopauza vyskytla, věnovaly zvláštní pozornost svému tělu a zdravotnímu stavu. Je také nutné udržovat zdravý životní styl. Možná je i hormonální léčba, ale zde musí lékař přihlédnout ke zdravotnímu stavu každé pacientky.
Zdroje: diabetesjournals.org, public-health.qu.edu.au, healthline.com, feminus.cz
7576