Pravidelné cvičení podporuje zdraví a krásu pokožky. A to hned z několika důvodů

Pravidelné cvičení podporuje zdraví a krásu pokožky. A to hned z několika důvodů
Cvičení má vliv na mikrocirkulaci v pokožce. Dobře okysličená pleť se lépe prokrvuje a účinněji bojuje s vnějšími agresemi. Zdroj: Shutterstock

Pravidelný sport má vliv také na kondici vaší pleti. Proč je prospěšný a jak se na ní projevuje? U diabetiků je mimo jiné důležitý pro lepší zvládání nemoci.

Sport má mnoho výhod pro fyzické i psychické zdraví. Hraje roli při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění, pravidelné cvičení také podporuje zdraví a krásu pokožky.

Jak funguje vaše pokožka?

Krevní oběh jako takový plní funkce přenášení kyslíku, hormonů a živin v lidském těle. Abyste lépe rozuměli potřebám pleti, je dobré pochopit, jak vlastně funguje kožní mikrocirkulace. Ta hraje ústřední roli v homeostáze kůže (transport plynů, živin, odpadních látek, hormonů), v termoregulaci těla a také v regulaci krevního tlaku. Pleť se skládá ze tří kožních vrstev: dermis, epidermis a hypodermis.

Pod pojmem „kožní mikrocirkulace“ se rozumí krevní a lymfatická síť složená z kapilár, arteriol a venul, umístěných na úrovni dermis a hypodermis.

Kožní vaskulární síť poskytuje živiny pro epidermis a dermis, obsahuje také všechny hormonální informace, které ovlivní činnost pokožky během dne, měsíce a roku.

S mikrocirkulací pokožky jsou spojeny čtyři hlavní funkce:

  1. Výživa buněk ve všech kožních vrstvách a nehtech.
  2. Udržování krevního tlaku.
  3. Tolerance kůže na dlouhá období ischemie (nedostatečné zásobení orgánu krví v důsledku překážky pro průchod krve v tepně) při vysoké tělesné hmotnosti.
  4. Termoregulace těla (kolem 38 °C).

Na to, jak je schopná fungovat krevní mikrocirkulace vaší pokožky, má také vliv stárnutí, během kterého se zpomaluje proces tvorby nových cév. V důsledku toho může působit pokožka bledým až zašedlým dojmem. Porucha mikrocirkulace může být způsobená vnějšími nebo vnitřními faktory:

Vše jmenované může vést ke kožním potížím, jako je zarudnutí, projevy žilní nedostatečnosti, růžovka.

Inzulínová rezistence jako strašák diabetiků II. typu. Její riziko lze snížit pomocí stravy

Rostliny bohaté na flavonoidy jsou účinnými pomocníky v boji proti inzulínové rezistenci. Proto je dobré, aby je diabetici zařadili jako ...

Zdravá pleť potřebuje kyslík a dobrou mikrocirkulaci

Fyzická aktivita, při které se uvolňuje tělesné teplo, má pozitivní vliv na krevní oběh a činnost lymfatického systému. Kardio cvičení (běh, aerobik, spinning atd.) je spojencem pro lepší odstranění toxinů z těla. Když se tělo zahřeje, produkuje více potu.

Čím více se potíte, tím víc se otevírají vaše póry, což je skvělé pro odstranění škodlivých látek z organismu a jejich následné vyloučení přes kůži.

Sportování může být dobrým pomocníkem při léčbě akné a jiných nedokonalostí pleti. Rozhýbané tělo generuje hladší, pružnější a zářivější pokožku, která je prokrvená a dobře regenerovaná.

Cvičte, budete mít hezčí pokožku

Fyzický trénink a péče o pleť jdou ruku v ruce. Tonery, séra a další pěstící kosmetika je jen část mozaiky úspěšné pleťové péče. Kromě jejich používání byste se měli věnovat také vnitřní výživě pomocí vhodně zvolených potravinových doplňků a vyvážené stravy, doplněné o pravidelné cvičení, které udrží v kondici nejen tělo, ale také kožní buňky.

Sportovní aktivity totiž napomáhají vylučování endorfinů, které snižují stresovou zátěž, ta se na pleti dokáže nepěkně podepsat.

Cvičení se obecně doporučuje pro zachování dobrých metabolických funkcí, pro udržení zdravých svalů a kardiovaskulárního systému. Vynaložené úsilí a teplo, které se při něm tvoří, podporují funkci krevního oběhu a zvyšují přísun kyslíku do pokožky, proto můžete během fyzické aktivity pozorovat zarudnutí kůže. Okysličení pokožky a lepší využívání živin tělem vede k podpoře růstu kožních buněk, což má za následek zvýšenou rychlost buněčné obnovy. Dobré prokrvení je prospěšné také pro eliminaci volných radikálů.

Graviola vzpruží tělo přílivem vitamínů a antioxidační aktivitou. Zaměřit by se na ni měli nejen diabetici

Chutná graviola je vyhledávaná v tradičním léčitelství k mnoha různým použitím. Dostala se i do hledáčku moderní naturopatie a fytoterapie. ...

Jak ještě podpořit dobrý stav pokožky?

Kromě pravidelného cvičení, a tím pádem i lepšího okysličení pokožky díky zlepšení krevní mikrocirkulace v dermálních vrstvách, je dobré také zařadit vhodné potravinové doplňky. Jaké jsou vůbec nejlepší pro podporu krásné a zdravé pleti?

  • Kyselina hyaluronová, užívaná ve formě potravinového doplňku, napomáhá zlepšit kloubní pohyb, stejně tak podporuje zachování dobré hydratace a pevnosti pokožky. Je skvělá pro eliminaci kožních zánětů.
  • Kolagen se stará o dobré funkce pohybového aparátu a zároveň dodává pleti potřebnou pevnost a pěstěný vzhled.
  • Vitamín C, E a A jsou silné antioxidanty, které chrání pokožku před působením volných radikálů, v jehož důsledku dochází k předčasnému stárnutí pleti.
  • Vitamín D3 hraje v těle důležitou roli. Umožňuje dobré vstřebávání vápníku ve střevní sliznici a zvyšuje koncentraci vápníku a fosforu v krvi. Podporuje fixaci vápníku na kostech a přispívá k dobré mineralizaci kostry, kloubů a zubů. Je potřebný k dobrému nervovému přenosu a řádným svalovým kontrakcím. Jako důležitý spojenec imunitního systému se stará také o dobrou odolnost vaší pokožky.
  • Chlorella pomůže nejen při detoxikaci těla, má pozitivní vliv také na vaši pokožku. Doporučuje se v případě akné a neurodermatitidy. Práškovou chlorelu lze přidat do pečující masky. Díky tomu, že obsahuje dobré množství stopových prvků (zejména selen, železo a zinek), chrání pleť před působením volných radikálů. Navíc působí jako dobrý antioxidant. Podílí se na obnově kožních buněk a podporuje hojení.

  • Zatímco chlorella má detoxikační a opravnou funkci, spirulina pleť vyživuje. Podporuje její přirozenou elasticitu. Oblíbená mikrořasa obsahuje výborný poměr bílkovin, obsahuje vitamíny A, B, D, E, K a aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny a nukleové kyseliny. Tato superpotravina je výborná pro zachování krásné a pevné pleti a zároveň jí poskytuje potřebnou ochranu před projevy oxidativního stresu.

Pro to, abyste měli krásnou pleť, je kromě pravidelného pohybu důležitý také dostatečný a ozdravný spánek. Lidé pod náporem stresových situací si mohou všimnout, že se jim pleť významně zhoršila. Pokud vás trápí duševní nepohoda, můžete kromě vitamínu D3, který pozitivně působí na splíny, zařadit také například krizovou esenci Dr. Bacha, nebo některou z jednodruhových Bachových esencí v závislosti na tom, co zrovna řešíte.

Zdroje: Blood.co.uk, Modernfertility.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Ncbi.nlm.nih.gov

3342

Diskuze k článku