Pravidelná dovolená prospívá našemu zdraví

Pravidelná dovolená prospívá našemu zdraví

Známe o důvod víc, proč si dopřát dovolenou a neodbývat se. Američtí vědci zjistili, že lidé, kteří jezdí pravidelně na dovolenou mimo domov, mají nižší riziko vzniku metabolického syndromu.

Metabolický syndrom si vysloužil nelichotivou přezdívku „tichý zabiják“. Jedná se o stav, kdy je tělo ohroženo hned několika rizikovými faktory najednou, a ty mohou vyústit do vážných zdravotních problémů (např. srdečního infarktu, cévní mozkové příhody apod.) Více najdete v tomto článku.

Polovina dovolené nestačí

Vědci, kteří výše zmíněný výzkum provedli, vycházeli z údajů, že většina pracujících v USA si vybírá maximálně polovinu dovolené, na kterou má nárok, a obírá se tak o možnost psychického i fyzického odpočinku. Ten je však velmi důležitý např. pro prevenci depresí a dalších psychických problémů. A podle nových zjištění pomáhá předcházet i dalších zdravotním komplikacím. Vědci totiž odhalili, že každá delší přestávka v pracovním procesu (například různé svátky) pomáhá snižovat riziko vzniku metabolického syndromu o celých 24%. Vedoucí studie, Bryce Hruska, potvrzuje: „Pokud budou lidé jezdit na pravidelné a delší dovolené mimo domov, popřípadě budou trávit své pracovní volno doma, přinese jim to nejen výrazné snížení stresu a tělesného napětí, ale sníží se také s tím související riziko rozvoje metabolického syndromu a diabetu 2. typu.“

Zdroj: diabetes.co.uk

490

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku