Pravidelná dovolená prospívá našemu zdraví

Známe o důvod víc, proč si dopřát dovolenou a neodbývat se. Američtí vědci zjistili, že lidé, kteří jezdí pravidelně na dovolenou mimo domov, mají nižší riziko vzniku metabolického syndromu.

Pravidelná dovolená prospívá našemu zdraví

Metabolický syndrom si vysloužil nelichotivou přezdívku “tichý zabiják”. Jedná se o stav, kdy je tělo ohroženo hned několika rizikovými faktory najednou, a ty mohou vyústit do vážných zdravotních problémů (např. srdečního infarktu, cévní mozkové příhody apod.) Více najdete v tomto článku.

Polovina dovolené nestačí

Vědci, kteří výše zmíněný výzkum provedli, vycházeli z údajů, že většina pracujících v USA si vybírá maximálně polovinu dovolené, na kterou má nárok, a obírá se tak o možnost psychického i fyzického odpočinku. Ten je však velmi důležitý např. pro prevenci depresí a dalších psychických problémů. A podle nových zjištění pomáhá předcházet i dalších zdravotním komplikacím. Vědci totiž odhalili, že každá delší přestávka v pracovním procesu (například různé svátky) pomáhá snižovat riziko vzniku metabolického syndromu o celých 24%. Vedoucí studie, Bryce Hruska, potvrzuje: „Pokud budou lidé jezdit na pravidelné a delší dovolené mimo domov, popřípadě budou trávit své pracovní volno doma, přinese jim to nejen výrazné snížení stresu a tělesného napětí, ale sníží se také s tím související riziko rozvoje metabolického syndromu a diabetu 2. typu.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na