Povzbudivý KOFEIN: všeobecně tolerovaná droga

V dnešní době každý ví, že kofein obsahují především dvě velmi rozšířené drogy – káva a čaj. Než ale lidé k tomuto poznání dospěli, máme-li věřit pověstem, uběhlo téměř celé jedno tisíciletí!

Povzbudivý KOFEIN: všeobecně tolerovaná droga

Podle pověsti si etiopský pastýř Kaldi (850 n. l.) povšiml zvláštního chování koz, které se začaly vracet z pastvy v bujné náladě. Zjistil, že mlsně oždibují rudé plody neznámého keříku. Zpráva se donesla do nedalekého kláštera, kde si opat na sobě ověřil povzbuzující účinky bobulí. Začal pak připravovat mnichům odvar, aby neusínali při nočních modlitbách. Tak prý lidé objevili zázračné účinky kávy.

BACH SLOŽIL O KÁVĚ KANTÁTU

Káva a její popíjení se postupně šířilo z Etiopie dál a v 18. století se káva dostala i do Evropy, kde si získala mnoho příznivců i odpůrců. Ke ctitelům černého moku patřil například německý hudební génius Johan Sebastian Bach (1685–1750), který dokonce složil o kávě kantátu. Naopak odpůrcem požívání kávy byl slavný básník a dramatik Johann Wolfgang Goethe (1749–1832). Jeho odpor ke konzumaci kávy zašel tak daleko, že se stal iniciátorem objevu látky, která je zodpovědná za povzbuzující účinky kávy, později nazvané kofein. K tomu se váže zajímavá historka.

NĚMECKÝ CHEMIK S KOČKOU NA RAMENI

Kofein objevil a jeho účinky na lidský organismus popsal německý analytický chemik Friedlieb Ferdinand Runge (1795–1867).
Již jako student medicíny pozoroval a jako první popsal účinky atropinu na oční panenky. Aby se svým objevem dostatečně pochlubil a získal si patřičnou popularitu, navštívil ve vypůjčeném fraku s kočkou na rameni básníka Johanna Wolfganga Goetheho. Goethe byl znám tím, že se v mládí věnoval alchymii, zabýval se mineralogií, meteorologií a dalšími obory, které můžeme zahrnout pod přírodní vědy.
Kočka, kterou Runge básníkovi předvedl, měla jednu zorničku rozšířenou a druhou jako úzkou štěrbinu. Runge vysvětlil překvapenému básníkovi, že do oka kde byla zornička silně rozšířena, nakapal kočce šťávu z drceného blínu, což je rostlina s vysokým obsahem atropinu. Rungeho návštěva udělala na Goetheho velký dojem. Básník rozpoznal v mladém studentovi velký talent. Proto dal Rungemu k prozkoumání kávová zrna, aby vědecky zdůvodnil škodlivost popíjení kávy. Runge podrobil kávová zrna chemické analýze a v roce 1820 objevil kofein. Dá se tedy s nadsázkou prohlásit, že objev kofeinu byl „výsledkem střetu vědce a básníka“.
Až ke konci devatenáctého století, v roce 1890, byla německým chemikem Emilem Fischerem (1852–1919) odhalena molekulární struktura kofeinu. A ještě později, v roce 1895, byl kofein syntetizován ze základních surovin.

TĚLO SI „ŘEKNE“ O DALŠÍ

Kofein se dostává do krve během 30–60 minut. Stejně jako alkohol a nikotin snadno prochází mozkovou bariérou, která odděluje krevní oběh od ostatních tkání mozku. Z těla se postupně vylučuje spolu s močí.
Kofein napomáhá lepšímu soustředění a zvyšuje energii. Lidské tělo si na pravidelnou dávku kofeinu zvykne a postupně ji začne vyžadovat ke svému normálnímu fungování. Vytvoří se závislost a organismus vyžaduje stále větší dávky. U závislého jedince se nedostatek kofeinu projeví poklesem tlaku krve a aktivity mozku, dostaví se ospalost, ztráta energie.
Dotyčný se špatně soustředí a může trpět nepříjemnými bolestmi hlavy. Naštěstí závislost většinou ustoupí do pěti dnů, pokud je další konzumace kofeinu přerušena.

LÉKY S OBSAHEM KOFEINU

V centrálním nervovém systému má kofein povzbuzující účinky. Zvyšuje stav bdělosti, snižuje únavu, zvyšuje pracovní aktivitu, zlepšuje náladu a motorické funkce. Kofein je proto používán také k léčebným účelům a je součástí různých kombinací účinných látek v léčivých přípravcích, které jsou často volně prodejné.
Státní ústav pro kontrolu léčiv registruje 117 volně prodejných léků s obsahem kofeinu. Jedná se především o léky proti bolestem hlavy, zubů a o přípravky používané při nachlazení a chřipce, souhrnně označované jako analgetika – antipyretika. Působí nejen proti bolesti, ale současně snižují zvýšenou tělesnou teplotu. Uplatňuje se zde oblíbená kombinace s paracetamolem. Kofein zvyšuje účinek paracetamolu a kombinace obou látek umožňuje snížit dávky paracetamolu, který ve vyšších dávkách může nepříznivě působit na játra.
V kombinaci s kodeinem se kofein používá jako velmi silný lék proti bolesti. Takové léky jsou ovšem v současné době vázány na lékařský předpis. Dříve byla kombinace kofeinu a kodeinu dostupná ve volně prodejných lécích Algena a Alnagon, které se hojně užívaly např. proti bolestem zubů či hlavy. Jejich výroba byla ovšem pozastavena vzhledem k vysokému riziku vzniku závislostí.

VÍTE, ŽE…

kofein řadíme mezi tzv. purinové deriváty. Do této skupiny patří také theobromin (obsažený v kakaových bobech) a teofylin (obsažený v čaji). Uvedené purinové deriváty mají výrazné stimulační účinky na centrální nervovou soustavu.

VYPIJEME AŽ 10 KG KOFEINU ZA ROK!

Hlavním zdrojem kofeinu je káva, čaj a různé další nápoje. Konzumace kávy je však nesporně na prvním místě. V Evropě se odhaduje spotřeba kofeinu na 4,6 kg na osobu a rok. V Asii je hlavním zdrojem kofeinu čaj, avšak ani v evropských zemích není jeho spotřeba zanedbatelná.Skandinávské země jsou největším konzumentem čaje ve světě a spotřebují touto formou více než 10kg kofeinu na osobu a rok.
Smrtelná dávka kofeinu nebyla nikdy přesně zjištěna, ale podle odborníků by měla odpovídat asi 10 g kofeinu, což lze přirovnat asi ke 100 porcím silné kávy.

Kolik kofeinu v nápojích vypijeme:

káva bezkofeinová   < 5 mg/150ml
káva pražená    70–130 mg/150ml
káva instantní    50–70 mg/150ml
čaj ledový            65–75 mg/150ml
čaj instantní       25–35 mg/150ml
čaj sáčkový       30–50 mg/150ml
coca–cola                45mg / 360ml
pepsi–cola              38mg / 360ml

Mgr. Vít Černý

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na