Potraviny s cukry a tuky působí jako návyková droga

Nejnovější výzkum uvádí, že lidský mozek vnímá jako mnohem hodnotnější takovou potravinu či jídlo, které představuje kombinaci sacharidů i tuků. Právě takový typ stravy působí na naše mozky jako návyková droga.

Potraviny s cukry a tuky působí jako návyková droga

Vědci z univerzity v Yale provedli studii zaměřující se na to, jak centrální nervová soustava reaguje na podněty týkající se jídla. Studie měla mimo jiné objasnit, proč někteří lidé často a cíleně vyhledávají potraviny s vysokým obsahem tuků a sacharidů jako je například pizza či koblihy. Odpověď se ukázala být jednoduchá – lidský mozek je vrozeně podmíněn tak, že právě na tyto ne příliš zdravé potraviny reaguje pocitem slasti. Problémem potravin s nadměrným obsahem sacharidů a tuků je ovšem skutečnost, že člověk zkonzumuje nadměrné množství energie, což zvyšuje riziko obezity a výskyt diabetu 2. typu.

Stačí vidět obrázek a hned máme chuť

Američtí vědci ve spolupráci s odborníky z Německa, Kanady a Švýcarska rozdělili obrázky jídel do tří skupin: jídla obsahující tuky, jídla obsahující sacharidy a jídla kombinující sacharidy i tuky. Tyto fotografie byly ukazovány účastníkům výzkumu a byla zkoumána reakce jejich mozku. A právě na jídla obsahující kombinaci tuků a sacharidů reagoval mozek účastníků nejvíce. Účastníci výzkumu navíc uvedli, že jsou právě za tyto potraviny ochotni zaplatit více než za jiné. Podle autorů studie se tedy ukázalo, že v souvislosti s konzumací energeticky vydatných potravin obsahujících kombinaci sacharidů a tuků mozek navozuje podobné pocity, jaké jsou patrné v souvislosti se zneužíváním drog.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x