Poslanec Seďa: Zdraví? Uvidíme, čekají mě testy.

Zatím se poslanec Antonín Seďa (ČSSD) mohl radovat z dobrého zdraví. Ale kdo ví, jestli tomu tak bude i nadále. Podstupuje nějaká zdravotní vyšetření a prozradil, že příkladným způsobem života zrovna nežije.

Poslanec Seďa: Zdraví? Uvidíme, čekají mě testy.

Poskytujete rozhovor časopisu pro diabetiky, máte někoho s touto nemocí ve svém okolí?

V rodině nikoliv, ale mám kamaráda. Takže vím, co obnáší jeho omezení, a to jak v životosprávě, tak v  jeho činnostech.

Znáte tedy dobře životosprávu kamaráda?

Ano, rozhodně se musí více sledovat, omezovat alkoholické nápoje, sladké, ale i pečivo a řadu dalších potravin. Ale člověk si postupem času zvykne na kamarádova omezení, která pak bere za normální.

Když u něj vidíte, jaká omezení nemoc přináší, snažíte se vy nevycházet jakékoliv chronické chorobě vstříc?

Víte, jako zákonodárce si dovedu představit žít zdravěji, zejména co se týče pravidelnosti a druhu stravy. Také by to chtělo méně stresu a shonu. To nám snad škodí nejvíce.

Víte, že byste mohl žít zdravěji, takže je možné, že ve vás nějaký ten neduh dřímá. Svěřujete se občas pro jistotu do rukou lékařů?

Snažím se chodit na preventivní prohlídky, takže mohu říci, že se cítím úměrně svému stáří. A nějaké neduhy se projevují, ale na žádnou nemoc se dnes neléčím. Ale jak jsem připustil, má práce se jistě negativně odráží na mé kondici i zdraví. Uvidíme, jak dopadnou další vyšetření, která mne ještě čekají. Ale jsem optimistou a zejména bojovníkem. A je třeba pečovat nejen o své zdraví, ale i o psychickou pohodu v kruhu rodinném a se svými přáteli. A musím zaklepat na dřevo, že se mi to prozatím daří.

Kromě kvalitní stravy patří k prevenci i pohyb…

Jsem sportovec tělem i duší, i když úměrně svému věku. Žádný sport mi není cizí a mám rád kolektivní hry. I proto každoročně organizuji turnaj ve volejbalu a malé kopané, kterých se účastním jako hráč, i když dnes již s vyšší dávkou opatrnosti. Velmi rád vyrazím na turistickou túru, v zimě občas vyjedu na běžky. Denně a rád chodím pěšky, jezdím na kole, a jak se říká, hrabu se v hlíně, protože zahrádkařím. A v současné době už se těším, až budu moct sportovat s vnoučkem Dominikem. Také rád fyzicky pracuji a stále něco vymýšlím kolem našeho domku.

Když se vrátím k té zdravé stravě, sledujete, co jíte?

No, rozhodně bych potřeboval jíst více zeleniny a méně pečiva. A optimální by bylo jíst pravidelně a v malých porcích. V politice člověk přibere na váze, protože toho fyzického pohybu je pramálo. A protože pocházím a žiji na Moravském Slovácku, tak i toho alkoholu by mohlo být méně. Ale jak říkal můj stařeček, v malém množství ani ten neškodí. Právě naopak.

Jako poslanec se sice zabýváte spíše bezpečnostní problematikou, jako politik se ale tématu zdravotnictví jistě zcela nevyhnete.

V rámci Zlínského kraje jsem bojoval proti převodu nemocnic na akciové společnosti. Jako sociálního demokrata mě kvalita zdravotnictví zajímala a zajímá. Především proto, že podporuji solidaritu zdravých s nemocnými. Proto se snažím podporovat všechny aktivity, které směřují ke zkvalitnění a k lepší dostupnosti zdravotní péče. Pravidelně podporuji nadační činnost, která jde ve prospěch léčby nemocných dětí. V poslední době se také snažím zajistit podporu pro pacienty, kteří již nemají vyhlídky na uzdravení. Ti potřebují paliativní a hospicovou péči.


Opustil letadla

Absolvent průmyslovky v Uherském Hradišti, v dalším studiu orientovaný na letectví, se politikou zabýval už od prvních dní revoluce 1989. Postupně si prošel komunální politikou, aby se v roce 2002 stal poslancem. Dodnes se ve sněmovních výborech věnuje zejména tématu obrany a bezpečnosti.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x