
Porod císařským řezem je u diabetiček pravděpodobnější. Co od něj očekávat?

Porod sice vyvolává u rodiček obavy, ale zároveň je velmi vzrušujícím obdobím každé ženy. Přichází totiž čas, kdy konečně spatříte dítě, které ve vás posledních devět měsíců rostlo. Ne vždy jde ale všechno podle plánů. Především diabetičky mají větší pravděpodobnost, že bude porod jejich dítěte veden císařským řezem. Přečtete si, co vás při takovém porodu čeká, jak se na něj připravit i jak se následně postarat o svou jizvu.
Je až alarmující, jak v posledních dvaceti letech došlo k nárůstu počtu císařských řezů. Před 2. světovou válkou byla frekvence tohoto zákroku méně než 1 %. Nyní je toto číslo třicetinásobné a souvisí s vyšším věkem rodiček, ale i s lékařskými možnostmi zachránit život i krajně nedonošeným novorozencům.
Fakt: Podle studie mají děti narozené císařským řezem mírně zvýšené riziko diabetu 1. typu, a to kvůli změněné bakteriální mikroflóře.
Celulitida jako odvěká nepřítelkyně mnoha žen. Rozlučte se s ní navždy díky snadným metodám!
Celulitida není pouze problémem spojeným s nadváhou. Vyskytuje se také u štíhlých žen i mužů. Nebolí, ale snaha o její snížení je na denním ...
Císařský řez u diabetiček
Diabetičky jsou ze své podstaty nejvíce ohroženy velikostí plodu, proto je více než možné, že i vám bude císařský řez proveden (o těhotenství s diabetem se více dočtete zde). Samotná přítomnost diabetu však neznamená, že tomu tak opravdu bude – zkrátka záleží na celkovém stavu rodičky. Pokud vám lékař císařský řez doporučí, není to vaše selhání ani prohra, ale jen bezpečnější způsob přivést na svět dítě, navzdory nepříznivým okolnostem.
- Negativa – porod císařským řezem negativně ovlivňuje vývoj střevní mikroflóry dítěte a zvyšuje riziko alergických onemocnění, ale i autoimunitních, chronických a metabolických chorob, jako je celiakie, diabetes nebo obezita. Rodička je zase ohrožena infekcí nebo vytvořením krevní sraženiny v noze.
- Pozitiva – v mnoha ohledech je císařský řez šetrným způsobem, jak dítě přivést na svět. Profitují z toho tedy novorozenci s rizikem hypoxie, hypotrofie a jiných onemocnění. U diabetiček odpadá riziko poranění vzhledem k velikosti plodu.
Z historie: Císařský řez znali už v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě, kdy jej prováděli v případě vzpříčení dítěte, zúžení pánve rodičky nebo při úmrtí dítěte v těle matky. Úmrtnost byla až 90 %, a to kvůli absenci dezinfekce a antibiotik.
Poporodní deprese
Plánovaný císařský řez je možný ve dvou variantách – epidurálně, nebo v celkové anestezii. Při první variantě je možné po vyjmutí plodu z dělohy přiložit dítě k prsu na první přisátí. V celkové anestezii toto možné není. V obou případech však musí být vaše dítě 24 hodin pod dozorem lékařů kvůli možné hypoglykémii (dítě je zvyklé na vyšší příjem glukózy v krvi a po příchodu na svět může tato hladina cukru v krvi novorozeněte rychle klesnout).
Po porodu, a to i po tom císařském, vás zaplaví emoční vlna uvolněných hormonů, které bude velmi obtížné zpracovat. To, že jste neprožila klasický porod, nevíte, co je kontrakce, ale i to, že vám bylo dítě odejmuto, ve vás může vyvolat pocity viny a studu. Přidejte k tomu hypoglykémii, slabost, bolest a nemožnost kojit. Tyto stavy jsou v prvních dnech naprosto normální a po propuštění domů odezní.
Co se děje bezprostředně po zákroku?
Porod císařským řezem je chirurgický zákrok, u kterého bude zapotřebí mnoho času ke správnému zahojení. Vy sama se můžete cítit unavená, omámená nebo zmatená. Následujících 24 hodin setrváte na jednotce intenzivní péče, kde vám vysvětlí, jak bezpečně vstát, jak se hýbat, ale i jak chodit. Nepříjemné pocity zažijete při kýchání, kašli a smíchu, ale i chůze bude z počátku bolestivá a namáhavá. Bezprostředně po porodu bude vaše miminko také převezeno na JIP, kde bude následujících 24 hodin sledováno. Pokud však bude vše v pořádku, druhý den se přestěhujete na oddělení šestinedělí i s vaším miminkem.
TIP: Péče o novorozeně je sama o sobě náročná. Pokud však máte diabetes, je lepší stavět samu sebe (tak trochu sobecky) na první místo. Už jen proto, abyste se vrátila k léčebné rutině diabetika a neohrozila své zdraví. Zdravá matka totiž znamená i spokojené dítě!
- Glykémie – ihned po porodu potřeba inzulínu vymizí i na několik dní. Je možné, že budete potřebovat jen několik málo jednotek inzulínu, ale větší pravděpodobnost je, že budete tíhnout spíše k hypoglykémiím. S dalšími léky (např. na vysoký krevní tlak) začněte až s doporučením lékaře. Stejně tak prokonzultujte s diabetologem svou další léčbu – zda pokračovat v té stávající, nebo provést nějaké změny.
- Fyzické změny – po porodu se samozřejmě předpokládá, že vaše tělo projde mnoha změnami, mezi které můžou patřit křeče v břiše, kdy se děloha zavinuje zpět, otok v prsou, vaginální suchost, rozestup břišní stěny, ztráta vlasů, akné, noční pocení a bolest hlavy.
Jste diabetička? Menstruace může zamávat s vašimi glykémiemi. Řešení však existuje!
Měsíční cyklus ženy je jeden velký hormonální proces s jediným záměrem – připravit vajíčko v procesu ovulace na oplodnění. Tento cyklus se počítá ...
Následná rekonvalescence
Zotavení po císařském řezu podle odborníků trvá 6 až 8 týdnů, přesto vy sama se zpět ve formě můžete cítit až několik měsíců po porodu. Během tohoto období dbejte opatrnosti při každém pohybu a snažte se spíše o posílení pánevního dna a středu vašeho těla. Začněte pozvolna s chůzí na čerstvém vzduchu, která prospěje nejenom vám, ale i vašemu miminku.
- Jídlo – pokud kojíte, pamatujte na to, že jste primárním zdrojem výživy vašeho dítěte. Vyhněte se proto všemu pálivému, nebo tomu, co vás může nadýmat. Pijte hodně tekutin, konzumujte zvýšené množství ovoce a zeleniny, čímž zvýšíte tvorbu mléka, ale také předejdete zácpě.
- Očistky – u císařského řezu trvá obvyklé krvácení po porodu o něco déle.
- Sex – po jakémkoliv porodu by měly ženy dodržovat sexuální abstinenci v délce minimálně šesti týdnů, vždy však záleží na zdravotním stavu rodičky.
- Další těhotenství – s dalším miminkem počkejte minimálně dva roky; je to dostatečně dlouhá doba na to, aby se vám zahojila jizva, ale zároveň i na to, abyste zkrotila rozházené hormony, které mohou potrápit vaši glykémii.
Péče o jizvu
V průběhu hojení může být jizva citlivá na dotek, může nepříjemně svědit, ale také může dojít k úplné ztrátě citlivosti; tyto stavy jsou však poměrně běžné a do několika měsíců vymizí. Dostupnými krémy masírujte jizvu 2x denně (samozřejmě po skončení šestinedělí), cvičením středu těla navrátíte citlivost a pevnost:
- v období hojení si jizvu při kýchání, kašli a smíchu přidržujte rukama,
- noste volné a pohodlné prádlo,
- zvolte speciální fixační kalhotky s vyvýšeným pasem,
- vyhněte se prudkým pohybům a silovému tréninku,
- nezvedejte nic těžšího, než je vaše dítě!
Kdy zajít k lékaři?
Předpokládá se, že po císařském řezu vás čeká určité nepohodlí a bolest, objeví-li se u vás však křeče, potíže s močením, bolesti hlavy nebo úzkost, kdy máte chuť ublížit sobě nebo svému dítěti, okamžitě volejte svého lékaře. Návštěvu pohotovosti zvažte, zaznamenáte-li otok nebo hnis v místě řezu, horečku, silné vaginální krvácení, otok nohy, potíže s dýcháním nebo bolest na hrudi.
Zdroj: Healthline, Medicalnewstoday, Pediatriepropraxi
8674