Popovídejte si o cukrovce s umělou inteligencí

Diabetická asociace České republiky a společnost IBM představily v úterý 15. ledna unikátního virtuálního asistenta "Cukrovka Bot", který komunikuje s diabetiky v reálném čase přirozeným jazykem prostřednictvím otázek a odpovědí.

Popovídejte si o cukrovce s umělou inteligencí

Virtuálního asistenta s pracovním názvem “Cukrovka Bot” najdete na stránkách, které provozuje Diabetická asociace ČR, www.cukrovka.cz/bot. Je schopný reagovat na mnoho praktických otázek týkajících se diabetu v českém jazyce. “Jedná se o tzv. chatbot, tedy počítačový program se kterým komunikujete stejně jako byste komunikovali s jiným člověkem. Odpovídá vám na vaše otázky a zároveň se vás může i ptát, aby získal informace potřebné pro nalezení správné odpovědi,” vysvětluje David Kadleček, Integration Architects manažer IBM ČR.

Spolehlivé informace garantované lékaři

Cukrovka Bot mát být nový informační zdroj pro diabetiky a jejich rodiny. V České republice je sice edukace lékařem i zdravotní sestrou hrazena zdravotními pojišťovnami, pacienti si však často hledají informace i sami. Poroto Diabetická asociace ČR provozuje webový portál www.cukrovka.cz, který nabízí spolehlivý zdroj informací o cukrovce přímo od lékařů v čele s prof. MUDr. Milanem Kvapilem, CSc. V současnosti web pokrývá komplexně celou problematiku diabetu v podobě přístupné pro pacienty. Obsahuje velké množství informací a proto může trvat delší dobu, než se v nich čtenář zorientuje a najde požadované údaje. Mnohem jednodušší a rychlejší je proto zeptat se virtuálního asistenta Cukrovka Bot, který odpoví obratem a odkáže na další stránky s podrobnějšími informacemi.

Dárek firmy IBM diabetikům

Firma IBM vyvinula program Cukrovka Bot  jako projekt společenské odpovědnosti a bezplatně ho poskytla Diabetické asociaci České republiky. Vývoj a testování virtuálního asistenta probíhalo v ČR devět měsíců za pomoci diabetiků léčených na Interní klinice nemocnice v Motole. Diabetická asociace předpokládá, že bude s pomocí dalších pacientů ještě tuto “provozní” verzi chatbota dále zdokonalovat. V současné době dokáže Cukrovka Bot zpracovat mnoho otázek týkajících se diabetu, typů cukrovky, komplikací a následků diabetu, stravovacích návyků, častých známek a symptomů diabetu a mnoho dalších. “Dnes ještě po chvíli rozhovoru rozpoznáte, že nekomunikujete s člověkem, ale s počítačovým programem. Ve světě ale dochází k prudkému rozvoji technologie chatbotů. Postupně pokrývají čím dál tím více témat a brzy už bude těžké poznat zda komunikujete s člověkem nebo chatbotem”, říká David Kadleček.

Pojmenujte virtuálního asistenta

Diabetická asociace hledá pro nového virtuálního asistenta jméno. Prozatím se vám představí jako “Čenda”, ale toto jméno mu dlouho nezůstane. S návrhem na nové jméno může přijít každý. Mělo by být jednoduché, libozvučné, české, srozumitelné a mělo by obsahovat kladné emoce. Vztah k cukrovce mít nemusí.

O použité technologii

Cukrovka Bot je program založený na technologií IBM Watson Assistant. Jedná se o platformu pro tvorbu konverzačních aplikací. Umožňuje autorům vytvářet aplikace, které komunikují s lidmi přirozeným jazykem, na rozdíl od vyhledávání podle klíčových slov. Watson Assistant Workbench je program s otevřeným zdrojovým kódem, který vývojářům pomáhá vytvářet požadovaný obsah ve velmi uživatelsky přívětivé podobě.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x