Polovina diabetiků je starších 68 let

Pacientů s diabetem v České republice přes 950 000 a jejich počet trvale stoupá. Prognóza pro rok 2030 je 1 250 000 diabetiků. Asi 90 % z nich se léčí s diabetem 2. typu.

Polovina diabetiků je starších 68 let

Skutečný počet diabetiků je však ještě o něco vyšší. Profesor MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA odhaduje, že 100 až 200 tisíc dalších nemocných diabetes má a nikdo o tom neví.

Medián věku pacientů s diabetem je v současnosti 70 let u žen a 68 let u mužů. To znamená, že polovina žen s diabetem je starších 70 let a polovina mladších. U mužů je tato hranice o dva roky nižší. V posledních 15 letech se také výrazně prodloužil život nemocných s diabetem. Propočítaná naděje dožití byla v roce 2017 okolo 80-85 let, a to podle věku. Ve vyšších věkových skupinách je prakticky stejná, jako u osob bez diabetu.

Počet zákroků kvůli komplikacím diabetu klesá

Potěšující jsou také data z Národního diabetologického registru, která ukazují, že dochází k průběžnému zlepšování výsledků léčby a snižování relativního počtu komplikací diabetu. Nejvýrazněji je to vidět na klesajících počtech lékařských zákroků, zejména laserokoagulace (ošetření sítnice laserem pro pokročilou formu diabetické retinopatie, která může vést ke slepotě), vysokých amputací dolních končetin a ošetření věnčitých tepen stentem (vyztužení, rozšíření tepen při jejich závažném zúžení v důsledku kornatění tepen).

Kde se diabetici léčí?

Podle dat z registru docházelo v roce 2017  více než 54 % diabetiků k diabetologovi. Pouze u praktického lékaře se léčilo 14 % pacientů s diabetem a pouze k internistovi pak chodilo na kontroly 16,3 % diabetiků. Zajímavý je také údaj, že 11,2 % pacientů, u který byl diagnostikován diabetes a nasazena antidiabetická léčba, nepřišlo za rok 2017 ani na jednu kontrolu k žádnému z těchto lékařů.

Další statistiky by měly být na jaře zpřístupněny veřejnosti přímo na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky (www.uzis.cz), který Národní diabetologický registr provozuje.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x