Poklad z ananasu bromelain: Prospěje pokožce i trávicímu systému diabetiků

Poklad z ananasu bromelain: Prospěje pokožce i trávicímu systému diabetiků
Největší zastoupení bromelainu najdete v ananasových stoncích a kořenech Zdroj: Pixabay

Potravinové doplňky jsou pro diabetiky zajímavé z mnoha důvodů. Podpoří jejich trávení, hojení ran a mnohé působí jako výborné antioxidanty. Nejinak je tomu také u bromelainu. Rozhodně se vyplatí vyzkoušet ho.

Bromelain je úspěšně používaný v alternativní léčbě převážně jako trávicí enzym. Má rovněž pozitivní účinky při ochraně kardiovaskulárního systému a výraznou protizánětlivou aktivitu, která je důležitá také pro diabetické pacienty.

Zdravotní přínosy bromelainu

Bromelain obsahuje komplex 8 proteolytických enzymů, z nichž hlavním je glykoprotein, dále několik dalších složek (glukosidáza, peroxidáza, celuláza) a látek, do kterých se řadí například minerály a rostlinné pigmenty. Ve fytoterapii se používá jako pomocný prostředek proti zánětlivým reakcím v organismu a pro podporu hojení.

Hodí se například jako potravinový doplněk při pooperačních stavech v rámci prevence zanícení rány, má schopnost snižovat otoky.

Působí rovněž jako antikoagulant (ředí krev), je prospěšný jako prevence vzniku trombózy, doporučuje se užívat v rámci přirozené ochrany kardiovaskulárního systému, ale také při artritidě a dalších potížích pohybového aparátu nebo pro podporu dobré imunity.

Jak prospěje diabetikům a na co dát pozor:

  • Jako známá antioxidační látka pomáhá bojovat proti oxidativnímu stresu, který degraduje tělesné buňky. Pro diabetiky je díky této schopnosti důležitý v rámci prevence vzniku a rozvoje komplikací onemocnění.
  • Bromelain jako proteolytický enzymový komplex usnadňuje trávení konzumovaných bílkovin jejich štěpením na aminokyseliny. Tím umožňuje omezit projevy zažívacích potíží, jako je pálení žáhy nebo nadýmání.
  • Diabetici II. typu mohou trpět bolestmi pohybového aparátu navázanými na nadváhu. Bromelain napomáhá mírnit jejich projevy.
  • Další výbornou vlastností tohoto enzymu, z které budou profitovat diabetici, je jeho výrazná protizánětlivá aktivita.
  • Nevhodný v kombinaci s léky na ředění krve, může ovlivnit účinek antibiotik. Před jeho užíváním je u diabetiků nutná konzultace s lékařem.
  • Vysoké dávky mohou vyvolat poruchy trávení, bolesti žaludku a zesílit menstruační krvácení.
  • Kontraindikován u těhotných a kojících žen, dětí do šesti let, alergiků na ananas, pyly a včelí jed.
  • Nevhodný před operací nebo extrakcí zubu.

Máte žlutá chodidla? Jejich zbarvení může upozornit na zánět, zvýšený cholesterol, jaterní cirhózu a další

Měli byste se obávat žlutého zbarvení plosek nohou? V první řadě je důležité odhalit jeho příčinu. Nemusí se vždy jednat o to, že ukazuje na ...

Lahodný ananas dodá potřebnou hydrataci i vlákninu

Ananas (Ananas comosus) je oblíbené ovoce, původem z Latinské Ameriky. Patří do čeledi bromeliovitých (Bromeliaceae). Domorodým obyvatelům sloužil nejen jako potravina, ale rovněž se využíval při léčení kvůli svým protizánětlivým vlastnostem a schopnosti stimulovat dobré trávení. Je rovněž výborným zdrojem přirozené hydratace pro váš organismus.

Lahodná dužina ananasu dodá tělu pořádnou porci vitamínů C, A, E, které jsou vyhledávanými přírodními antioxidanty. 

Dále v ní najdete i vitamíny skupiny B (kromě B12), vitamíny, minerály a stopové prvky, konkrétně fosfor, mangan, draslík, zinek, fluor. Za jeho krásnou barvu mohou pigmenty karotenoidy, které jsou taktéž známé pro své výborné antioxidační vlastnosti. Ananas je ovoce, které je bohaté na sacharidy, ale také prospěšnou vlákninu, která napomáhá zachovat spokojený trávicí systém. Navíc v něm najdete bromelain, látku, jež si v posledních letech získala zaslouženou pozornost.

Nebojte se želatiny, zkuste ji v kvalitní grass fed formě

Trh s želatinou je pestrý a vybrat tu, kterou budete používat v kuchyni, nemusí být zrovna snadné. K tomu, aby co nejlépe posloužila vašemu tělu, ...

Co byste měli vědět o bromelainu

Bromelain je enzymový komplex, který se nachází ve stonku a kořenech ananasu, v menším množství jej pak najdete také v dužině tohoto oblíbeného exotického ovoce. Jako chemická látka byl identifikován na konci 19. století. Jako součást západní naturopatie, fytoterapie a medicíny se objevil poměrně nedávno, a to koncem 50. let minulého století. Najdete ho jako složku potravinářských, farmaceutických produktů. Má mimo jiné schopnost změkčovat maso, v léčivech slouží například jako podpora hojení ran.

Bromelain se používá také ve formě kosmetického extraktu. Přidává se do pěsticích produktů jako regenerační prostředek kožních buněk, pro podporu unavené či znečištěné pleti. 

V kosmetických výrobcích se stará o snížení projevů stárnutí pokožky, snižuje viditelnost vrásek a pomáhá zachovat dobrou hydrataci. Srovnává výkyvy v textuře pleti, odstraňuje odumřelé kožní buňky a podporuje tvorbu nových, zjemňuje.

  • Jeho čisticí účinek je velmi jemný, ale přesto účinný, takže ho mohou používat také lidé, pro které není z nějakého důvodu vhodný klasický peeling.
  • Bromelain má totiž schopnost rozpouštět proteiny, hlavní složky odumřelých kožních buněk bez toho, aniž by poškodil pokožku. Snižuje zánětlivé podkožní stavy, svědění, pálení a červenání.

Zdroje: Mayoclinic.org, Ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com

1162

Diskuze k článku