Pohybová aktivita jako součást léčby diabetu II. typu. Edukační sestra Bc. Kateřina Čechová poradí, jak na ni

Pohybová aktivita jako součást léčby diabetu II. typu. Edukační sestra Bc. Kateřina Čechová poradí, jak na ni
Pohyb je při diabetu II. typu žádoucí. Zdroj: Shutterstock

Vedle výživově vyváženého stravování patří k základní léčbě diabetu II. typu také pohyb. Pravidelná pohybová aktivita totiž vede ke snížení a především udržení zdravé hmotnosti a pomáhá také při prevenci rozvoje cukrovky. Zaměříme se proto na to, jaká jsou pravidla pro sportování při diabetu II. typu, a vysvětlíme si, jakým způsobem pohybovou aktivitu provádět tak, aby našemu zdraví byla co nejprospěšnější.

Při výběru vhodného pohybu je vždy vhodné zohlednit některé skutečnosti, jako je například náš věk, kompenzace cukrovky, stav kardiovaskulárního systému či výskyt bolestivých stavů. Je také
nutné pamatovat na případné komplikace, jako je artróza kloubů, bolesti zad, syndrom diabetické nohy, porucha rovnováhy a podobně.

V některých případech je také vhodné poradit se s ošetřujícím diabetologem, jaký typ pohybové aktivity a její intenzitu by doporučil jako vhodnou a bezpečnou. Ve výjimečných případech není možné pohyb vůbec doporučit, v důsledku již vzniklých komplikací cukrovky anebo přidružených jiných onemocnění.

Sport při diabetu: Mějte nemoc pod kontrolou, plňte si sny a překonávejte své hranice!

Diabetiky mezi sportovci poznáte jen stěží. Díky chytré úpravě sportovního režimu dokonale zapadnou mezi zdravou populaci a skrze silnou motivaci ...

Jakým způsobem nejlépe sportovat?

Obecněji lze diabetikům II. typu doporučit cyklický trénink aerobního charakteru, a to alespoň 3x až 4x týdně o délce trvání zhruba 45 minut, který nepřesahuje cílovou tepovou frekvenci (pulz). Cílová tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 60 až 80 % odhadované maximální srdeční frekvence, která je individuální podle klidového srdečního tepu a spočítáme ji odečtením svého věku od čísla 220.

Například – je mi 55 let: 220 – 55 = 165. 60 % ze 165 je 99, takže moje tepová frekvence při pohybu by měla být 99 tepů za minutu a něco více. Tento výpočet nelze použít v případě autonomní neuropatie nebo při léčbě léky ovlivňujícími srdeční frekvenci, jako jsou například betablokátory.

Proč je důležitý pravidelný pohyb?

  • Pravidelný pohyb vede k redukci hmotnosti.
  • Díky pohybu dochází ke zmenšení obvodu pasu, a to díky změně poměru tuku a svalové hmoty v těle. U žen je doporučený obvod pasu menší než 80cm, u mužů méně než 94cm.
  • Díky zvýšené aktivitě dochází ke zlepšení glykemie, protože pohyb zlepšuje citlivost na inzulin (pohyb snižuje inzulinovou rezistenci).
  • Díky pravidelnému pohybu dochází ke snížení krevního tlaku.
  • Pohybová aktivita pomáhá v krvi snížit LDL cholesterol a triacylglyceroly, jejichž zvýšené hodnoty patří mezi významné rizikové faktory vzniku aterosklerózy.
  • V případě, že užíváte tablety na cukrovku (antidiabetika), tak zařazením pravidelného pohybu můžete oddálit anebo úplně zabránit přechodu na inzulin.
  • Jestliže se léčíte inzulinem, můžete díky pohybu snížit jeho dávky. V případě nižších glykemií způsobených pohybovou aktivitou aplikujte méně inzulinu.
  • Sport napomáhá zlepšit fyzickou kondici.
  • Vlivem pravidelného sportování budete mít jistě lepší náladu a bude vás navíc provázet příjemný pocit, že jste udělali něco dobrého pro své zdraví.

Benefity aerobního pohybu

Aerobní pohyb je taková činnost, při které dochází ke zpracování cukrů a později tuků za aerobních podmínek, tj. za přítomnosti kyslíku. Například rychlá chůze, cyklistika, plavání, turistika, tanec, vytrvalostní běh, lyžování, běžky, bruslení, tenis, stolní tenis, ale i odborně vedené cvičení v posilovně. Tyto aktivity by měly mít, jak již bylo řečeno, vytrvalostní charakter a měly by být prováděny po delší dobu. Jedná se o delší fyzickou zátěž nižší intenzity.

Ke spalování tuků (mastných kyselin) dochází nejdříve za 20 až 30 minut po zahájení aktivity, proto je doporučeno cvičit déle než 30 minut. Dokonce při pravidelném pohybovém tréninku, v horizontu několika týdnů, se mění poměr zpracování cukrů a tuků právě ve prospěch tuků.

Charakteristika anaerobního cvičení

Při anaerobním pohybu dochází ke zpracování cukrů za anaerobních podmínek, tj. bez přítomnosti kyslíku. Organismus při takové fyzické aktivitě nestačí dodávat do svalu kyslík. Například posilování, silové sporty s krátkým trváním. Vzniká při něm tzv. laktát, který je tělem průběžně odbouráván.

Někdy tělo laktát nezpracovává dostatečně rychle, dochází k jeho  hromadění, které se projevuje svalovou slabostí a někdy nevolností.

Při větší intenzitě cvičení u nepříliš trénovaného člověka může dojít paradoxně ke vzestupu glykemie, a to z důvodu vyplavení stresových hormonů. V případě, že budete chtít začít s posilováním, jsou vhodné z počátku krátké série cvičení, zhruba 2x týdně 15–20 minut a nejlépe pod odborným dohledem.

Znáte skike? Kolečkové lyže jsou čím dál oblíbenější. Rozveselí vás a podpoří i lepší kompenzaci diabetu!

Pocitově se jízda na kolečkových lyžích hodně blíží bruslení na ledě či běžkování. Pokud tedy tyto sporty milujete, budete z kolečkových lyží ...

Začněte vždy zlehka a nepřepínejte se

Ideálním pohybem je třeba chůze, která představuje nejpřirozenější a nejdostupnější aktivitu. Chůze není náročná na vybavení, nic nás nestojí a nevyžaduje vždy přesné termíny. Můžeme si zvolit denní cíl v počtu nachozených kroků nebo kilometrů anebo si určit některé dny v týdnu, kdy půjdeme do práce pěšky, případně aspoň část cesty. Chodit se dá i po práci nebo ve volných dnech.

Při hledání motivace k pravidelné chůzi pomáhá krokoměr nebo aplikace v telefonu, která ukazuje denně ušlé kroky, vystoupaná patra, průměry za různá časová období a dokáže dokonce pochválit za dosažené osobní rekordy. Pro protáhnutí celého těla je ideální aktivitou nordic walking –speciální chůze s holemi, která umožňuje navíc zapojení svalů horních končetin a trupu, což při správně prováděné chůzi způsobuje větší výdej energie a rozhýbání celého těla.

Nejen na internetových stránkách lze najít nabídky skupin provozujících nordic walking, kde každý najde možnost zacvičit si pod dohledem odborníka případně s pomocí instruktážního videa.

Základní pravidla pro pohybovou aktivitu při diabetu II. typu

  • U lidí s diabetem II. typu není nutný zvýšený příjem cukrů před cvičením nebo jinou fyzickou zátěží.
  • Při léčbě inzulinem nebo některými antidiabetiky může cvičení způsobit hypoglykemie. Pro tyto případy je nutné mít k dispozici rychlé sacharidy, nejlépe slazený nápoj. Jsou proto také vhodné častější kontroly glykemie.
  • Glykemii kontrolujeme před, bezprostředně po a 2–3 hodiny po ukončení zátěže.
  • Pokud probíhala fyzická aktivita v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách, případně se jednalo o velkou celodenní zátěž, je vhodná kontrola glykemie i před spaním a v noci.
  • Při navýšení pohybu nebo při úplně nové aktivitě je vhodné měřit glykemii častěji, abychom věděli, jak tělo na pohyb reaguje.
  • Při opakované hypoglykemii vzniklé v souvislosti s cvičením je vhodné poradit se s lékařem o úpravě dávek léků nebo inzulinu.
  • Chceme-li rychleji hubnout, je vhodné přidat k pohybu i redukční stravu.
  • Při fyzické aktivitě je vyšší potřeba doplňování neslazených tekutin.
  • Při výraznější nadváze nebo zvýšené bolestivosti musíme cvičit tak, abychom odlehčovali klouby. Vhodná je například jízda na kole, rotopedu nebo plavání.
  • Ani při cvičení nezapomínejte na vhodnou obuv, abyste se mohli vyhnout případným otlakům či jiným zraněním chodidel.

Horská turistika není pasé ani při diabetu. Nezapomeňte však naslouchat svému tělu!

Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a měla by být nedílnou součástí života každého diabetika. S každým krokem navíc dojde ke stabilnější ...

Jak najít motivaci k pravidelnému pohybu?

Když člověk s pohybem začíná, měl by mít na paměti předně své zdraví. Vždy je potřeba brát ohled na aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici. Naším úmyslem je zvýšenou aktivitou tělu pomoci, nikoliv mu ublížit. Z tohoto důvodu, když si nejste jistí, co je pro vás vhodné a zejména bezpečné, se poraďte vždy s lékařem. Abyste neztratili dlouhodobou motivaci, je důležité pamatovat na to, že vás pohyb musí v první řadě především bavit.

Vyberte si tedy z široké nabídky aktivit tu, která vás osloví, a vy tak nebudete mít problém se ke cvičení pravidelně vracet a těšit se na případné pokroky.

Dále je důležité zvážit, zda vám bude lépe vyhovovat cvičení ve skupině lidí nebo preferujete individuální cvičení. Například při běhání v přírodě se lidé často mohou sdružovat do skupin, ve kterých se navzájem podporují. A naopak různé druhy aerobního cvičení, nebo dnes stále populárnější jóga, se nemusí nutně provádět skupinově ve společných prostorách, ale buď s osobním trenérem při soukromé lekci nebo při on-line cvičení přes internet.

Video návodů a lekcí je k dispozici na internetu velké množství a může si vybrat jak začátečník, tak i velmi pokročilý. Je ale nutné být opatrný a vybírat si příspěvky skutečně od odborníků, nejlépe pod odbornými společnostmi, které se cvičením zabývají.

Chcete se o edukační sestře Bc. Kateřině Čechové dozvědět více? Pak se začněte do našeho rozhovoru s ní ZDE.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Bc. Kateřiny Čechové

12239

Diskuze k článku