Podporu chuti najdete i v jedné kapce chininu: Diabetici by však s jeho konzumací měli být opatrní

Podporu chuti najdete i v jedné kapce chininu: Diabetici by však s jeho konzumací měli být opatrní
Historicky se chinin využíval v tonických vodách k podpoře chuti Zdroj: Freepik

Říznou a osvěžující chuť toniku zná asi každý. Málokdo už ale ví, že za tou neobyčejně hořkosladkou příchutí stojí látka přírodního původu, která se i dnes velmi často používá k léčbě malárie. Chinin, o kterém se tu bavíme, používali už v pradávných dobách jihoameričtí domorodci ke snižování horečky a ke zpomalení srdeční frekvence. I u nás byla tato látka známá a po staletí se využívala především v potravinářství a kosmetice. Její účinky na některé zdravotní neduhy jsou neoddiskutovatelné, ale především diabetici by s konzumací chininu měli být velmi opatrní – má totiž schopnost snižovat krevní cukr. 

Původně droga využívaná především v léčitelství je dnes naopak primárně používaná v potravinářství a kosmetickém průmyslu. Pozitivní účinky chinovníku, který pochází prapůvodně z jižní Ameriky, využívají lidé po celém světě. Jeho nadměrná konzumace může však uškodit i zcela zdravým jedincům.

Zajímavost: Chinin v ultrafialovém světle fluoreskuje.

Z historie

Léčivé účinky stálezeleného stromu, ze kterého se chinin extrahuje, znali už indiáni v předkolumbovské době. Na naše území přivezli tento zázrak jezuité v polovině 17. století a hned našel své využití jako léčivka i jako potravina povzbuzující chuť. Je známý pro svou typicky hořkou příchuť – ta se i dnes těží z kůry peruánských stromů, které se nacházejí vysoko v Andách.

Zajímavost: Odvar z této kůry doporučoval k léčbě malárie už Hippokrates.

Je libo černý rybíz? V jednom šálku najdete nezdolnou imunitu i ostříží zrak

Černý rybíz stojí tak trochu ve stínu toho známějšího a rozšířenějšího červeného – je to však veliká škoda, protože právě ten černý je nabitý ...

Pozitivní účinky chininu

Chinin je alkaloid, který působí jako slabé analgetikum, antipyretikum, ale hlavně jako antimalarikum. Od pradávna se tedy používal k léčbě malárie, ale dnes se používá i v kosmetice pro své posilující a tonizující vlastnosti – podporuje například růst vlasů a stimuluje vlasovou cibulku.

Popíjení toniku vás ale před malárií nezachrání, protože se v něm nachází výrazně méně chininu, než je potřebné pro léčebné účely. Naopak vám čistý chinin (odvar nebo přímo předepsaný lék od doktora) může pomoci při léčbě nočních křečí nohou, hemoroidů, ale využívá se i při závislosti na alkoholu. Dále:

  • působí jako analgetikum, tedy tlumí bolest,
  • funguje jako antipyretikum, snižuje horečku a potlačuje látkovou přeměnu,
  • snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční frekvenci,
  • je dobrým pomocníkem při léčbě systémového lupusu,
  • působí účinně na parazity v krvi (i z toho důvodu je podáván při malárii),
  • podporuje normální trávení a přirozenou obranyschopnost.

Fakt: Hořkost nápoje se historicky využívala v tonických vodách právě proto, aby se stimulovala a podpořila chuť k jídlu.

Můj příběh: “Cvičením jsem porazila panické ataky. I tak se bojím, že se vrátí.”

Diabetici mají sklon k psychickým onemocněním mnohonásobně vyšší – negativní zprávy, přidružené onemocnění a každodenní kontrola nad diagnózou ...

Negativní účinky chininu

Chinin je v medicíně významnou léčivkou, ale i při jeho používání je nutné dbát na to, že ve větším měřítku může škodit – citlivým osobám dokonce smrtelně. Jeho nadměrné užití poznáte podle bolesti hlavy, rozmazaného vidění, změny barevného vidění, ale můžete se i více potit, může vám zvonit v uších nebo můžete mít mírné závratě.

Citliví lidé mohou i po malé dávce chininu trpět nevolností, průjmem, zvracením a žaludečními křečemi, a dokonce i ztrátou sluchu nebo zraku. Smrtelná dávka pro člověka je něco kolem 8 až 10 gramů chininu (ve známých nápojích je obsah chininu 27 až 79 mg na jeden litr).

Tip: Zcela nevhodný je pro těhotné ženy, děti a seniory!

Jak chinin působí na diabetiky?

Podle několika studií dokáže chinin snižovat postprandiální hladinu glukózy v krvi (podle jejich grafu dokonce až o 27 % do jedné hodiny od požití) – tato studie byla provedena na zdravých jedincích. Ze závěru studie je však patrné, že chinin je silný stimulační lék, který působí především na pankreatické beta buňky.

Diabetici by tak měli být s jeho užíváním velmi opatrní, a to i v tonických nápojích – ty sice obsahují velké množství fruktózy a jiného cukru (takže je předpoklad, že budou glykémii spíše zvyšovat), přesto chinin v nich obsažený může negativně ovlivnit některé léky na diabetes, a způsobit tak nežádoucí výkyvy v glykémii.

Fakt: Chinin se nenachází jen v tonických vodách, ale jeho řezanou kůru lze zakoupit i v obchodech se zdravou výživou.

Zdroje: cabdirect.org, ncbi.nlm.nih.gov, sever.rozhlas.cz, vitalweb.cz

2083

Diskuze k článku