-- reklama --

Podle vědců by česnek mohl být používán k léčbě diabetické retinopatie

Podle vědců by česnek mohl být používán k léčbě diabetické retinopatie
Česnek kromě antidiabetických účinků také snižuje cholesterol, pomáhá při osteoartróze a poradí si s plísňovými infekcemi Zdroj: Pixabay

Diabetická retinopatie patří k největším strašákům diabetiků. Kdo by od malých stroužků čekal, že mohou přispět k její prevenci, a dokonce i léčbě? A nejen to. Česnek má pozitivní vliv také na glykémii a pustí se i do boje s plísňovými a virovými infekcemi, snižuje cholesterol, zmírňuje projevy nachlazení a rýmy a podporuje zdravou funkci různých vnitřních orgánů. Ale pozor na předávkování! Poradíme vám, jak bezpečně využít mocné síly tohoto přírodního antibiotika. Co byste řekli na česnekové mléko, které pili už staří Tibeťané?

Za typický česnekový zápach, kvůli němuž si obvykle dočasně odřekneme bližší kontakt s druhým pohlavím, může alliin (po rozžvýkání nebo nadrcení česneku vzniká alicin). Je to jedna z více než stovky složek, které česnek obsahuje. Tepelnou úpravou česneku se bohužel množství zdraví prospěšného alicinu snižuje. Pokud tedy chceme využít nejen chuťových vlastností česneku, ale i zdravotních účinků alicinu – a ty ocení zejména diabetici, – je potřeba konzumovat jej v čerstvém stavu.

Česnek na cukrovku, cholesterol, srdce, nachlazení i proti zánětům

Česnek je skutečný všelék. Kromě toho, že jako přírodní antibiotikum zmírňuje projevy běžných onemocnění, jako je chřipka či nachlazení, může pomoci s dalšími zdravotními problémy, které jsou dnes velmi časté:

  • Snižuje cholesterol LDL: Jak prokázala studie z roku 2018, česnek snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu (LDL), ale na úroveň „dobrého“ cholesterolu (HDL) nemá žádný vliv.
  • Dezinfekční účinky: Česnek působí proti plísním a má blahodárný vliv na střeva.
  • Antioxidanty jako nástroj v boji s demencí: Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují mechanismy zajišťující ochranu těla proti oxidačnímu poškození. Výzkumy naznačují, že tyto antioxidanty mohou významně snížit oxidační stres a snížit riziko souvisejících onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, která patří mezi nejčastější formy demence.
  • Detoxikační účinky: Alicin může snižovat úroveň olova v krvi a životně důležitých orgánech, jak prokázala tato srovnávací studie. K tomu podle výzkumů přispívá i kombinace vitamínu C a E.
  • Antidiabetické účinky: Byl prokázán pozitivní vliv na glykémii a možnost využití česneku při léčbě diabetické retinopatie a dalších diabetických komplikací.
  • Zmírňuje zánětlivé příznaky u osteoartrózy: Česnek snižuje oxidační stres, a tím může přinášet úlevu při bolestech spojených s osteoartrózou, což určitě ocení ženy v menopauze, u nichž tato komplikace hrozí.
  • Ředí krev: Česnek pomáhá při ateroskleróze a chrání před trombózou. Vzhledem k tomu, že ředí krev, se však nedoporučuje osobám, které užívají léky na ředění krve.
  • Snižuje riziko srdečního infarktu: Česnek působí jako antikoagulant, díky čemuž snižuje riziko infarktu. Pomáhá také v boji s hypertenzí, protože rozšiřuje cévy a umožňuje krvi volně proudit.

Dýně velebená i zatracovaná: Je ideální pro diabetiky, pomáhá s hubnutím i proti rakovině

Spousta zahrádkářů zkouší pěstovat dýně spíše pro zajímavost, ale málokdo z nich ví, že tato tisíce let stará plodina je malý zázrak s celou ...

Zásobárna léčivých látek

Kromě léčivého alicinu má česnek také vysoký obsah vitamínu C a vitamínu B6. Dále obsahuje vitamín A, E, mangan, hořčík, draslík, vápník, selen, zinek, jód, železo a měď. Je také zdrojem flavonoidů, které pohlcují volné radikály a chrání tělo před škodlivými externími vlivy.

Česnek lze používat jako doplněk při léčbě diabetické retinopatie, říkají vědci

Léčebný účinek česneku na diabetes byl předmětem již mnoha výzkumů. Cukrovka, zejména v pokročilejším stádiu, může být spojena s komplikacemi, jako je diabetická retinopatie. V rámci studie zveřejněné v roce 2023 byly posouzeny a klasifikovány všechny in-vitro studie, studie na zvířatech, klinické a výzkumné studie, které se zaměřovaly na případný pozitivní vliv česneku na diabetickou retinopatii.

V závěrech studie se praví, že byly potvrzeny příznivé antidiabetické, antiangiogenetické a neuroprotektivní účinky česneku. Vědci tedy na základě dostupných klinických důkazů vyvozují, že česnek lze navrhnout jako doplňkovou možnost léčby vedle běžné léčby pacientů s diabetickou retinopatií.

Alicin snižuje glykémii, prokázala studie

Diabetická retinopatie není jediná komplikace, k jejíž léčbě může česnek přispět. Podle studie, která byla zveřejněna letos v březnu, totiž může alicin, který je v česneku obsažený, významně snižovat hladinu cukru v krvi.

Můj příběh: Postihla mě předčasná menopauza. Tloustnu a zlobí mě štítná žláza. Už mi schází jen cukrovka

„Nikdy jsem nemarodila, když nepočítám nějakou tu chřipku a zlomenou ruku. Teď se to na mě hrne. Vůbec to nezvládám,“ svěřila se paní Eliška ...

Pozor na předávkování!

Doporučená denní dávka česneku je 5 g denně. Toto množství obsahuje cca 6 tisíc mikrogramů alicinu, což odpovídá denní dávce, která prospívá našemu zdraví. Užívání většího množství česneku může vést k problémům s trávením, jako je nadýmání, průjem, a ke kožním potížím.

Tibetský elixír: Česnekové mléko

Už staří Tibeťané znali zdravotní přínosy česneku a věděli, že nejúčinnější je kombinace česneku s mlékem. Tento způsob přípravy podle nich vyčistí tělo i mysl člověka.

Jak na to? Vezměte dva stroužky česneku, oloupejte je a rozetřete najemno. Do kastrůlku nalijte cca 3 dcl plnotučného mléka a přiveďte k varu. Kastrůlek odstavte ze sporáku a do mléka vmíchejte rozetřený česnek a jednu kávovou lžičku medu. Nechte česnekový elixír zhruba 10 minut odstát a poté ještě teplý nápoj postupně, po malých doušcích vypijte.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, frontiersin.org, healthline.com, denik.cz, dtest.cz

29461

Diskuze k článku