Počítač předpoví těhotenskou cukrovku ještě před početím

Tým izraelských vědců vyvinul počítačový algoritmus, který umožňuje předvídat rozvoj těhotenské cukrovky. Tento algoritmus lze využít nejen v průběhu těhotenství, ale i před ním v rámci prekoncepční přípravy.

Počítač předpoví těhotenskou cukrovku ještě před početím

Program je schopný vytipovat ženy s vysokým rizikem těhotenské cukrovky. Obvykle bývá gestační diabetes diagnostikován až v průběhu třetího trimestru (mezi 24 a 28 těhotenským týdnem), ovšem zdravotní komplikace může tento stav způsobit dříve, než je lékaři odhalen. Proto vědci pracují na přesnější diagnostice.

Algoritmus byl testován na elektronických zdravotních záznamech téměř 600 000 těhotných žen, přičemž studie potvrdila, že program byl schopen přesně určit ženy, které těhotenskou cukrovkou skutečně onemocněly. Algoritmus pracuje s parametry jako je například věk rodičky, její index tělesné hmotnosti (BMI) či rodinná anamnéza.

Možnost včasné identifikace žen, které jsou ohroženy těhotenskou cukrovkou, by zdravotníkům umožnil účinně zasáhnout již od samotného začátku nemoci a minimalizovat tak její dopad na zdravotní stav těhotné ženy i na vývoj samotného plodu. Lékaři by také u žen potencionálně ohrožených mohli posílit prevenci a motivovat je ke včasným změnám životního stylu. Profesor Eran Segal, který se na studii podílel, řekl: „Našim cílem je za pomoci algoritmu umožnit zdravotnickému systému přijmout opatření, která zabrání vzniku diabetu v těhotenství.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x