Počet transplantací v IKEMu stoupá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantovali v uplynulém roce 2017 celkem 502 orgánů, Místní transplantační centrum se tak řadí mezi největší centra nejen v ČR, ale také v Evropě. Navíc se připravuje výstavba nových pavilonů.

Počet transplantací v IKEMu stoupá

Nejčastěji se transplantují ledviny

Nejvíce se loni v IKEM transplantovaly ledviny a rekord padl u transplantací jater. „Naši chirurgové transplantovali celkem 252 ledvin, z čehož se ve 45 případech jednalo o ledvinu od žijícího dárce. V Transplantcentru IKEM se provádí naprostá většina transplantací od žijících dárců v ČR,“ konstatuje přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc. “V závěru roku jsme společně s kolegy z Vídně uskutečnili také první mezistátní transplantační trojvýměnu ledvin od žijících dárců,” dodává MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

A co slinivika a Langerhansovy ostrůvky?

„V uplynulém roce jsme transplantovali slinivku břišní celkem 39 krát, 5 krát Langerhansovy ostrůvky a 1 krát jsme provedli multiviscerální transplantaci (při nichž se pacientům transplantuje tenké střevo a případně i některé další orgány – pozn. red.). Kolegové z kardiochirurgie pak úspěšně se 44 výkony pokračovali v programu transplantace srdce, který v IKEM funguje úspěšně již 34 let. Navíc početní rekord zaznamenaly transplantace jater, které jsme v IKEM loni provedli celkem 156 krát. ,“ vypočítává prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc. Nejmladšímu pacientovi, kterému lékaři játra voperovali byly pouhé čtyři měsíce.

Plány na rok 2018

“Letošní rok se v IKEM ponese ve znamení intenzivních příprav na největší investiční akci dvacetiletí – výstavbu pavilonů G1 a G2, která posune naše prostorové a kapacitní možnosti zase o kus dál,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Celkový počet transplantací v IKEM významně narostl za posledních 10 let. V roce 2008 bylo provedeno 293 transplantací břišních orgánů, v roce 2017 to bylo 458.

Jeden dárce pomůže až 10 pacientům

Transplantační aktivita IKEM by rozhodně nebyla tak úspěšná bez vzájemné spolupráce s lékaři z dárcovských nemocnic v regionech. Na nich stojí nejen správná indikace dárce orgánů, ale také mnohdy nelehká komunikace s pozůstalými. „Transplantace by v Česku nebyly bez dárcovského programu, tedy bez desítek dárcovských nemocnic a stovek jejich zaměstnanců. Bez jejich náročné práce a péče o dárce orgánů by naše transplantační programy nemohly fungovat. A za to jim patří velké poděkování. Jen díky nim bylo v regionu IKEM vloni odebrány orgány od 136 zemřelých dárců. Každý jeden z nich tak mohl pomoci až 10ti čekajícím pacientům,“ uzavírá vedoucí lékařka Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x