Lázně: předcházejte hypoglykemiím ve vodě

Lázně: předcházejte hypoglykemiím ve vodě

I ve vodě je možné mít hypoglykemie. Péče o diabetiky v lázních se proto neobejde bez selfmonitoring a edukace. Některé procedury totiž dokáží glykemii výrazně snížit. Které to jsou a jaké služby mohou lázně diabetikům nabídnout?

Pobyt v lázních se po několika letech útlumu opět stává významnou součástí péče o chronicky nemocné lidi, který přispívá k jejich úspěšnému zařazení do běžného života. Lázeňská léčebna Mánes v Karlových Varech je dnes velice oblíbeným místem vzdělávání pro dětské a dorostové diabetiky i rodiče diabetických dětí. Místní edukační program je odborně propracovaný a umožňuje ucelený přehled v péči o diabetes. Součástí zdejšího pobytu jsou samozřejmě lázeňské procedury. V nabídce jsou procedury nejen pro dospělé klienty, ale také pro dětské diabetiky.

Lázeňská nabídka pro diabetiky

Lázeňské procedury významně přispívají k celkové tělesné i psychické pohodě a zejména u diabetiků působí na prevenci pozdních komplikací a kardiovaskulárních onemocnění. Působí též na celkovou kompenzaci a mají různý vliv na glykemii. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

  • Uhličitá koupel je vhodná pro dospělé klienty s vysokým krevním tlakem, s poruchou prokrvení CNS a poruchou mikrocirkulace kůže. Během procedury tělo vstřebává kůží CO2 rozpuštěný ve vodě a dochází tak k výraznému prokrvení kůže.
  • Perličková koupel se běžně doporučuje též pro malé klienty lázní. Využívá se při ní dráždění s následným zklidněním a celkovou relaxací. Reakce na koupel u diabetiků je individuální, přesto u 90% klientů dochází ke snížení glykemie až k hypoglykemii.
  • Slatinné koupele se zde připravují na bázi rašelinové směsi (přírodní rašelina a voda). Během koupele aktivní látky a minerály uvolňují svaly a tkáně, stimulují přirozený cyklus organismu a podporují tak regeneraci a hojení.
  • Perličková koupel dolních končetin, nebo masáž pokožky dolních končetin napomáhá prokrvení a prohřátí dotyčných tkání.
  • Šlapací lázeň je součástí vodoléčby Kneippova typu. Jde o aktivní pohyb (šlapání) ve vaničkách s teplou a studenou vodou.
  • Uhličitá koupel suchá je hojně využívána u malých diabetiků. Jedná se o čistě přírodní proceduru. Po uzavření těla (kromě hlavy) do speciálního vaku naplněného oxidem uhličitým dochází k rozšíření cév až po vlásečnice. Vliv na glykemii není prokázán.
  • Plavání v bazénu + vířivá koupel (tzv. vířivka) glykemii snižuje přibližně u 50% klientů, převážně těch netrénovaných.
  • Léčebný tělocvik skupinový je vhodný pro diabetiky 1. i 2. typu.

Dle aktuálního zdravotního stavu a doporučení lékaře lze nabídku procedur dále doplnit o slatinné obklady, inhalace, biolampu, elektroterapii, magnetoterapii, plynové injekce, ultrazvuk, podvodní masáže, skotské střiky, saunu, klasické masáže nebo parafín. Další tzv. wellness procedury si pak mohou klienti uhradit sami. Jedná se například o kosmetické ošetření, pedikúru nebo manikúru.

Vycházíme z vlastních zkušeností

Popsané poznatky o pohybu glykemií u vybraných procedur vycházejí z konkrétních měření dětských pacientů lázní. U ostatních procedur, kde vliv na glykemii popsaný nebyl, nejsou měření k dispozici. Diabetici 2. typu pouze udávají individuální snížení glykemie při kombinaci procedur s celkovým zvýšením pohybového režimu (častější procházky apod.). Z odborného hlediska by bylo možné také uvažovat o snížení glykemií v sauně, u skotských střiků či podvodních masáží (zejména u diabetiků na inzulinu při masáži místa aplikace). Jedná se však o individuální záležitost, která není pravidlem.

Víte, že…

Pravidelná péče o lidské tělo má svou dlouholetou tradici? V některých historických obdobích vzkvétala, jidny byla potlačována. Již ve starověkém Římě a Řecku byla na výši nejen hygiena lidského těla, ale byla uznávána i voda jako léčebný prostředek. Lázně byly v té době rozšířené tak, že se stávaly nejen místem hygienické očisty, ale i místem odpočinku a zábavy.

Ivana Gajová

449

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku