Petr Havlíček: Hubnutí nezačíná v posilovně, ale v hlavě

Stále ty samé chyby opakuje spousta lidí, kteří se rozhodnou zhubnout. Drasticky omezí jídlo a vyrazí se ničit do posilovny. Výživový specialista Petr Havlíček však zdůrazňuje, že s hubnutím by měli nejdříve začít v hlavě.

Petr Havlíček: Hubnutí nezačíná v posilovně, ale v hlavě
Zdroj: Shutterstock

Můžete to upřesnit?

Psychika je při snaze zhubnout velmi důležitá. Musím vědět, nejen to, co chci, ale hlavně proč to chci. Potřebuji mít dostatečně silnou motivaci k tomu, abych dokázal udělat ve svém životě změny, které povedou k tomu, že dosáhnu požadovaného výsledku. Pokud nejsem motivací já sám a můj lepší pocit, moje lepší zdraví a kondice, pak se většinou vrátím tam, kde jsem začal. Ale zase na druhou stranu, abych si tohle všechno uvědomil a dokázal, potřebuji mít i „funkční“ přemýšlení. Jinými slovy, musím zajistit svému mozku a nervovému systému správnou výživu, dostatek odpočinku a pravidelnou dodávku endorfinů.

Na to ale lidé po Vánocích nebo před létem nemívají tolik času. Co s tím?

A to jsme právě u té nedostatečné motivace. Pouhé hubnutí do plavek před dovolenou, kdy to společenská situace vyžaduje, sice možná přinese úspěch, ale jen na chvíli. Člověk by měl vždy vědět, co chce a co a proč to dělá. A se správným důvodem pro změnu se objeví i motivace. Pro někoho je ale důležité nebýt v tom sám. Mnohdy potřebujeme odborníky a podporu okolí. Nebýt v tom sám!

Důležitý je také pohyb, ale asi ne každý má na to chodit do posilovny…

Samozřejmě nejen při hubnutí, ale obecně bychom se měli dostatečně hýbat. Neříkám, že bychom měli začít všichni najednou sportovat. Ne pro každého je sport koníčkem, ne všichni sport zvládají. Každý podle toho, co mu přináší uspokojení, co zvládne, na co mu stačí fyzička.

Zdůrazňujete i význam odpočinku.

Organismus musí odpočívat. Nejen po sportu. Fyzická i psychická zátěž nás oslabují, a proto, logicky, čím větší máme zátěž, tím více potřebujeme odpočinku. A čím jsme starší, tím se i doba potřebná pro dobrou regeneraci prodlužuje. Západní společnost je specifická tím, že se žene za výkonem a odpočinek odsouvá na vedlejší kolej. A zde je u mnoha lidí zakopaný pes. Právě díky nezvládnutému stresu a únavě měníme svoje stravovací návyky k horšímu, chybí nám energie na pohyb a přestáváme se radovat…

Co když ale změna životního stylu výsledky nepřináší?

Pokud po delší době cvičení či změny stravy nevidíme žádné výsledky, není třeba zoufat. Nejsme všichni odborníci na výživu a životní styl. Není třeba se stydět oslovit právě specialisty, aby nám se změnami v životě poradili.

DIAstyl je určený zejména diabetikům, které máte i ve své poradně. Jaká je vaše první rada, když se na vás obrátí?

Prvotní nikdy není rada, ale poznání a pochopení klienta a jeho životního stylu a zdravotního stavu. To zahrnuje nejen obsáhlý pohovor, ale i sérii testů. Samozřejmostí je detailní rozbor stávajícího stravování a stravovacích návyků. Chceme znát i dietní doporučení ošetřujícího lékaře. Teprve poté dáváme doporučení my.