Peggy Lee: slavná kráska s těžkým osudem

S krásnou blondýnkou Peggy Lee se život příliš nemazlil a i když to tak na první pohled nevypadá, musela se přenést přes řadu zdravotních i jiných útrap. I tak se stala slavnou hvězdou americké pop music a úspěšná byla i jako herečka a autorka.

Peggy Lee: slavná kráska s těžkým osudem

Její pravé jméno zní Norma Dolores Engstromová a pochází ze Severní Dakoty. Narodila se 26. května 1920, ale šťastné dětství jí skončilo ve čtyřech letech, kdy jí zemřela matka na diabetes a později ji opustil i otec, který se znovu oženil. Vychovávala ji macecha, která s ní však zacházela velmi krutě. Své zážitky později vtělila do svých písní i do autobiografického muzikálu Peg.

Čtyři svatby a jedna dcera

Za svůj život se čtyřikrát vdala a rozvedla a stala se matkou jediné dcery Nicki. Během své šedesátileté hudební kariéry vydala Peggy Lee přes šedesát alb a nahrála kolem šesti set písní. Jejím oblíbeným hudebním stylem nebyl pouze tradiční pop, ale také jazz, swing, blues nebo soft rock. Otextovala a nazpívala soundtrack pro animovaný film Walta Disneye Lady a Tramp.

V roce 1956 byla nominována na Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli, v roce 1969 získala první cenu Grammy za hit Is That All There Is a v roce 1995 druhou za celoživotní dílo.

Na turné jezdila i po dvojitém bypassu srdce

Peggy Lee byla diabetička a během svého života se hodně natrápila s udržením své váhy. V roce 1961 ji téměř zabil oboustranný zápal plic kombinovaný s porodem dcery. Dvakrát byla těžce zraněná při pádech, podstoupila čtyři angioplastiky, dvojitý bypass srdce, a přesto se nevzdávala a stále jezdila zpívat na turné. Zemřela v 81 letech na zástavu srdce.

 

Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na