Pedikúra pro diabetiky: Co očekávat od odborného ošetření?

Pedikúra pro diabetiky: Co očekávat od odborného ošetření?
Diabetici by neměli zanedbávat pravidelnou kontrolu nohou a odbornou přístrojovou pedikúru. Díky této péči předcházejí možným závažným komplikacím. Zdroj: Shutterstock

Určitě každého z nás dokázala potrápit bolest nohou při chůzi kvůli otlakům a prasklinám. Nebo měl unavené, oteklé nohy po celodenní chůzi a pak zažil ten skvělý pocit, když může nohám ulevit relaxací a masáží chodidel nebo pedikúrou. Proč by ale měl diabetik dát přednost přístrojové pedikúře před klasickou pedikúrou?

Někdy je náročné poradit si s kuřími oky, zhrubělými nehty nebo prasklinami na patách v domácím prostředí. Proto nejen diabetikům s péčí o chodidla pomůže zkušená pedikérka, která provádí přístrojovou (suchou) pedikúru. Diabetici by neměli zanedbávat pravidelnou kontrolu nohou a odbornou přístrojovou pedikúru. Díky této péči předcházejí možným závažným komplikacím.

Proč svěřit nohy do rukou pedikérky?

Bohužel, nejvíce poranění nohou vzniká špatným zastřižením nehtů či příliš horkou koupelí nohou atd. Z toho důvodu se neobávejte svěřit své nohy do péče pedikérky. Víte, jaký je rozdíl mezi mokrou a přístrojovou pedikúrou? Proč je diabetikům doporučována přístrojová pedikúra?

Při mokré pedikúře vložíte chodidla do teplé vody s přídavkem bylinných přísad nebo solí obohacenou o minerály, které umožní změkčení hyperkeratóz, kuřích ok a jejich snadnější odstranění pomocí jednorázových skalpelových čepelek. Nehty pedikérka upraví kleštěmi, zapiluje do požadovaného tvaru jednorázovým papírovým pilníkem, vyčistí nehtové valy exkavátorem. Takto provedená pedikúra za pomocí skalpelových čepelek znamená větší riziko poranění a u diabetiků se syndromem diabetické nohy mnohdy závažné zdravotní problémy.

Smetánka lékařská: Výtečná jaterní vzpruha

Milé jsou také lidové názvy, kterými předci pampelišku častovali, ať už se jedná o hadí mlíčí, husí kap, lucerničku, lví zub, pamprlici, plesku, ...

Volte suchou pedikúru

To je důvod, proč je diabetikům doporučená přístrojová, tedy suchá pedikúra, která se provádí za pomocí profesionálního certifikovaného přístroje s odsáváním nebo s mlhovým postřikem. Ke změkčení hyperkeratóz a snadnějšímu odstranění pedikérka na pokožku může nastříkat speciální sprej obsahující např. ureu, glycerin. K úpravě nehtů, odstranění kuřích ok, otlaků používá frézky, např. diamantové, keramické, karbidové, které se sterilizují, nebo jednorázové brusné kloboučky. Pedikérka pomocí frézek upraví zhrubělé nehty nebo ve spolupráci s dermatologem zbrousí mykotické nehty, které se při současném používání lokálních antimykotik rychleji regenerují.

Jestliže vás trápí problém se zarůstajícími nehty, pedikérka proškolená v orthonyxii zvládne vyřešit i tento problém. Poradí vám, jak vybrat vhodnou obuv i případné ortopedické pomůcky – korektory, chrániče prstů, odlehčovací pomůcky otlaků, kuřích ok, protože všechny nejsou vhodné pro každého diabetika. Doporučí také správné kosmetické přípravky pro každodenní používání podle stavu vaší pokožky nohou a pravidelnou přístrojovou pedikúrou co 6-8 týdnů.

Péče o nohy je základ

Víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají z preventivního programu pro pojištěnce s onemocněním diabetes mellitus na přístrojovou pedikúru? Diabetik při žádosti o příspěvek u zdravotních pojišťoven předloží průkaz diabetika a paragon o zaplacení služby. Pedikérka, která vám poskytla tuto službu musí být platnou členkou České podiatrické společnosti z.s. a poskytovat přístrojovou pedikúru.

Jak najít odbornou pedikérku?

Seznam pedikérek je zveřejněný na webových stránkách České podiatrické společnosti, z.s.  (www.podiatrie.cz) v registru poskytovatelů služeb. Česká podiatrická společnost sdružuje odborníky z mnoha oborů zabývající se péčí o nohu a celý pohybový aparát – pedikérky, zdravotní sestry, diabetology, ortopedy, neurology, chirurgy, fyzioterapeuty, protetiky, specializované prodejce a obuvníky.

Praktická sestra a pedikérka Jana Výmolová | zdroj: se souhlasem autorky Jany Výmolové

Jana Výmolová

Praktická sestra a pedikérka v ordinaci diabetologie a podiatrie ve Vratimově u Ostravy a v provozovně v Příboru. Zaměřuje se na náročné (jak léčebné, tak preventivní) ošetření nohou diabetiků. Je specialistka na ortonyxii (řešení zarostlého nehtu) a suchou pedikúru. Zastává funkci 2. viceprezidentky i předsedkyně Podologicko-pedikérské sekce České podiatrické společnosti, z. s.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Jany Výmolové

 

5815

Diskuze k článku