Bis Bis

Péče o zuby diabetiků: Stále máte nárok na dvě bezplatné prohlídky u zubaře ročně

Péče o zuby diabetiků: Stále máte nárok na dvě bezplatné prohlídky u zubaře ročně
Pravidelné prohlídky u zubaře jsou důležité nejen u diabetiků Zdroj: Unsplash

Pro celkové zdraví a pohodu je nezbytná také důsledná péče o dutinu ústní. Pravidelné čištění zubů dvakrát denně, používání mezizubních kartáčků či nití a preventivní prohlídky u zubaře by měly být naprostou samozřejmostí. A u diabetiků jsou dobré návyky v oblasti ústního zdraví ještě důležitější. Proč se při cukrovce více kazí zuby? Na co si dávat pozor? A kolik prohlídek u zubaře ročně vám proplatí pojišťovna? Na to vše se zaměříme v dnešním článku.

Vysoká hladina cukru v krvi znamená, že jej hodně obsahují i vaše sliny. Cukr ve slinách se pak stává živnou půdou a potravou pro bakterie vyskytující se v ústech a zubním plaku, dochází k jejich množení, a zvyšuje se tak riziko vzniku zubního kazu či onemocnění dásní – není-li takto napadený zub zavčasu ošetřen, může dojít až k jeho ztrátě.

Diabetici jsou náchylnější k onemocnění dásní

Není žádným tajemstvím, že diabetes snižuje imunitní schopnosti organismu, což je doprovázeno nejen zvýšenou náchylností k infekcím, ale i horším a dlouhodobějším hojením ran. Oproti zdravé populaci pak mají diabetici zvýšené riziko parodontitidy, tedy zánětu tkání udržujících zub v dutině ústní. Mezi diabetem a parodontitidou navíc panuje oboustranný vztah – diabetes může zhoršovat parodontitidu, a stejně tak rozvinutá parodontitida může být příčinou zhoršování diabetu.

Zařaďte rooibos do pitného režimu, má antidiabetický potenciál. Podpoří i hubnutí

Když jsme se nedávno zaměřili na téma nejlepších čajů pro diabetiky, o kterých si můžete přečíst ZDE, vynechali jsme rooibos záměrně. Nejedná se ...

Jak poznat onemocnění parodontu?

Opomeneme-li nutnost pravidelných prohlídek u zubaře, který je schopen onemocnění parodontu rozpoznat a zavčasu léčit, pak mezi varovné signály těchto potíží patří především:

  • červené, oteklé, citlivé nebo krvácející dásně;
  • zápach z úst či pocit neustále přetrvávající pachuti v ústech;
  • odchlípnuté dásně,
  • bolestivost a citlivost zubů;
  • potíže při kousání;
  • uvolněné, kývající se zuby či změna usazení částečných zubních náhrad.

Pamatujte, že…

… zánětu dásní lze předcházet správnou ústní hygienou. V případě rozvoje potíží pak může stomatolog přistoupit k léčbě, jejíž úspěšnost a délka trvání závisí především na fázi onemocnění.

Nekompenzovaný diabetes vede k měknutí skloviny a zvětšování mezer mezi zuby

V případě, že nemáte diabetes pod kontrolou a hladiny cukru v krvi jsou vysoké, může u vás dojít k dalším zubním potížím, jako je měknutí skloviny či zvětšování mezer mezi zuby. K těmto závěrům došli vědci, kteří provedli studii na myších. U těch vyvolali diabetes 1. typu a po dobu 28 týdnů u nich sledovali kvalitu chrupu, kterou porovnávali se stejně početným vzorkem zdravých myší. Již po 12 týdnech začali vědci pozorovat výrazně měkčí zubní sklovinu u populace diabetických myší, jakož i zvětšování mezer mezi zuby. Na konci výzkumu pak také potvrdili, že se objevil rozdíl v mikrotvrdosti dentinu, tedy hmoty tvořící většinu zubu.

Předcházejte problémům se zuby správnou péčí

Nic nepomůže ke zdraví vašich zubů více než správná péče o ně. A samozřejmě kompenzovaná cukrovka.

  • Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně.
  • Používejte k péči o zuby nejen klasický zubní kartáček, ale i mezizubní kartáček či zubní nit.
  • Pravidelně měňte své dentální pomůcky za nové, vykazují-li známky opotřebení.
  • Jste-li kuřáci, přestaňte kouřit – kouření zhoršuje nejen diabetes samotný, ale i riziko onemocnění dásní.
  • V případě, že zpozorujete jakékoliv potíže či abnormality, kam patří například i oteklé či krvácející dásně, navštivte svého zubaře.
  • Choďte pravidelně na prohlídky ke svému zubaři.
  • Alespoň jednou ročně navštivte dentální hygienu.

Můj příběh: Cukrovku jsem přiznala hned na prvním rande. Byla z toho láska

Když mi v 11 letech rodiče poté, co jsem zkolabovala a skončila v nemocnici, oznámili, že mám cukrovku, nepřišlo mi to nijak divné. Vlastně jsem ...

Pojišťovna uhradí dvě prohlídky ročně

Nejen diabetici, ale i všichni ostatní dospělí mají nárok na dvě placené prohlídky u zubaře ročně – nenazývají se však obě preventivními, ale první je preventivní a druhá se označuje jako prohlídka registrovaného pojištěnce od 18 let věku. Právě toto rozdělení vyvolalo na přelomu roku 2021 a 2022 řadu otázek mezi veřejností. Mnohdy se totiž objevovaly teorie o tom, že nárok na placenou prohlídku u zubaře má pacient už jen jedenkrát za rok a za druhou musí platit. Tak tomu ale není. Rozdíl je pouze v tom, že do konce roku 2021 dostávali stomatologové úhradu od zdravotních pojišťoven za tzv. druhou prohlídku jen tehdy, pokud ji opravdu provedli. Od 1. 1. 2022 však zdravotní pojišťovny hradí stomatologům tzv. měsíční agregovanou platbu za každého registrovaného pojištěnce v jakémkoliv věku, která pokrývá i případnou druhou prohlídku, nezávisle na tom, zda se na ni pacient dostaví, či nikoliv. Zubaři tak mají od pojišťoven proplaceny dvě prohlídky na pacienta ročně, a nemohou tak za tzv. druhou prohlídku požadovat finanční úhradu ze strany pacienta!

  • Preventivní prohlídku u zubaře může dospělý pojištěnec absolvovat tehdy, pokud uplynulo alespoň 11 měsíců od provedení poslední preventivní prohlídky.
  • Druhou zubní prohlídku lze absolvovat nejdříve po uplynutí 5 měsíců od preventivní prohlídky, a její potřeba je stanovována stomatologem, jestliže ji vyžaduje stav chrupu pacienta.
  • Výjimkou z tohoto rozdělení jsou těhotné ženy, které mohou absolvovat dvě preventivní prohlídky v průběhu svého těhotenství, přičemž odstup mezi nimi musí být nejméně tři měsíce.

Obsah jednotlivých prohlídek u zubaře je pak dán vyhláškou o preventivních prohlídkách č. 70/2012 Sb. Nejste-li si jisti, na jaké ošetření máte právo, můžete se informovat u své zdravotní pojišťovny.

Zdroje: cdc.gov, sciencedirect.com, profimed.cz, vzp.cz, zpmvcr.cz, zakonyprolidi.cz

7447

Diskuze k článku