HemaGel Banner

Péče o diabetickou pokožku má svá úskalí: Dá se zvládnout pomocí jídla i hydratace

Péče o diabetickou pokožku má svá úskalí: Dá se zvládnout pomocí jídla i hydratace
Diabetici bojují často se suchou pokožkou – důležité pro ně je intenzivně ji hydratovat rovněž i pomocí stravy Zdroj: Freepik

Cukrovka je chronické onemocnění, které se vyznačuje příliš vysokou hladinou glukózy v krvi a může vést ke kožním změnám, které nejsou zrovna příjemné. Kůže diabetiků tedy potřebuje dobře zvolenou preventivní péči a rovněž podporu hojení již vzniklých problémů.

Diabetici se nejvíce potýkají s kožními potížemi jako bakteriální nebo plísňové infekce, ztráta hydratace pokožky, praskání a pálení. Krokem k lepšímu stavu kůže může být rovněž zlepšení stravovacích návyků.

S tím, co jíte, souvisí stav kůže více, než si myslíte

Ať už chcete, nebo ne, pokožka ukazuje vaše návyky v oblasti stravy více, než si myslíte. Jídlo má vliv prostě na všechno související s funkcemi vašeho těla. Jídlo, které je nevyvážené z hlediska obsahu vitamínů a minerálů, má na pleť opravdu velký vliv. Negativně se na ní projevuje rovněž vysoký příjem rafinovaných cukrů, nezdravých tuků a průmyslově zpracovaných potravin.

Klíčem k eliminaci kožních potíží spojených s diabetem je strava s nízkým glykemickým indexem.

Vitamíny a minerály obsažené ve vašem každodenním jídelníčku podpoří úspěšný boj proti projevům kožních zánětů. Pleti pomůžete, pokud sáhnete po potravinách bohatých na zinek, vitamín C a selen. Důležitý je rovněž výběr stravy, která podpoří acidobazickou rovnováhu organismu. Zánětu se totiž více daří, je-li tato rovnováha narušená.

Po čem sáhnout pro podporu krásné a zdravé pleti:

  • Maliny, borůvky, jahody a rybíz. Všechny jsou bohaté na vitamín C, který podporuje tvorbu kožního kolagenu, a zároveň působí proti poškození v důsledku působení volných radikálů. Obsahují vysoký obsah antokyanů, pigmentů s protizánětlivým účinkem.
  • Brokolice, květák, zelí a další rostliny z čeledi brukvovitých jsou známé pro výborné protizánětlivé účinky, a rovněž dodají do těla vysoké množství vlákniny, která je důležitá pro udržení vyrovnaných hladin krevní glukózy. Dlouhodobé projevy vysoké glykémie jdou totiž ruku v ruce s narušením acidobazické rovnováhy organismu.
  • Výbornými bojovníky proti zánětu jsou ryby a rostlinné oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Jako makrely, sardinky, losos a oleje – řepkový, konopný nebo ten z vlašských ořechů.
  • Protizánětlivým kouzelníkem v oblasti koření je například kurkuma. Je bohatá na aktivní molekuly – karotenoidy. Ty podporují vylučování enzymu zodpovědného za tvorbu prostaglandinů, chemických mediátorů u vzniku zánětlivých projevů. Další koření bojující proti zánětu je například chilli, hřebíček, případně kari směs. U koření je však potřeba brát v potaz jeho dávkování a možné interakce s užívanými léčivy.
  • Dejte si do pořádku střeva. Dobře je vyživte pomocí vhodně zvolených probiotik, která můžete zařadit do běžného jídelníčku poměrně hravě. Díky přísunu vlákniny z ovoce a zeleniny pak budou mít probiotika rovněž potravu pro své aktivní fungování v ozdravování trávicího systému.

Trávicí enzymy: Diabetikům prospějí nejen při zažívání, působí i proti markerům zánětu

Diabetes způsobuje poruchu látkové přeměny cukrů, ale je také spojen s abnormálním metabolismem tuků a bílkovin. Proto není pro ty, kteří se s ...

Čím vyživit dehydrovanou pokožku?

Podpořit hydrataci suché diabetické pokožky není žádná věda. Stačí dodržovat několik bodů, které vám pomohou dostat ji pod kontrolu. Jedním z nich je to, že se vyhnete koupání a sprchování v příliš horké vodě, která podporuje vysoušení. Používejte jednoduchá, přírodní mýdla, jako je kastilské nebo marseillské, případně Alepo, jsou vhodná i pro velmi citlivé jedince. Jak se dále zařídit:

  • Osušte se poklepáním ručníkem, intenzivní tření pokožce neprospívá.
  • Vyberte si vhodný rostlinný olej pro ošetření suché pokožky, který neucpává póry. Například arganový, konopný, avokádový, olej ze sladkých mandlí či pšeničných klíčků.
  • Můžete sáhnout po květových vodách, které pokožku příjemně osvěží a pomohou jejímu hojení.
  • Podporujte krevní oběh fyzickou aktivitou, abyste zlepšili mikrocirkulaci v kožních vrstvách pro úspěšnější hojení.
  • Dbejte na dodržování pitného režimu, to je pro krásnou pokožku rovněž důležité.
  • V letních dnech si vyberte dobrou sluneční ochranu (opalovací krémy s vysokým SPF) a po opalování se věnujte precizní péči o pokožku právě pomocí rostlinných olejů a hydrolátů.

Neodhalená cukrovka: Příznaky, které jsou často podceňované, mohou vést k pozdní diagnostice

Nediagnostikovaný diabetes je často spojen s rozvojem přidružených komplikací, kterým by se přitom dalo jeho včasným objevením předejít. K ...

Cukrovka a kůže

Kožní problémy u diabetiků jsou časté, různé a mohou být prvními prozrazujícími příznaky onemocnění. Dehydrovaná pokožka souvisí s vyšším močením spojeným s cukrovkou. Přílišné vylučování tekutin z organismu vede ke zhrubnutí kůže, tvorbě prasklin, objevuje se i krvácení, svědění a zarudnutí. Další neduhy diabetiků spojené s pokožkou jsou i akné, mozoly, kuří oka, infekce nehtů, psoriázové léze, kvasinkové infekce (mykózy) v podpažích, tříslech nebo oblasti genitálií, stafylokokové a bakteriální infekce (abscesy). Mnozí diabetici tedy potřebují kromě dohledu diabetologa také pravidelné konzultace s odborníkem na dermatologii.

Zdroje: Diabetesstrong.com, Diabetesselfmanagement.com, Sciencedirect.com

2406

Diskuze k článku