Paula Deen – „Pohlreich v sukních“

V našich domácích končinách vládnou gastronomii ve velké míře muži, za Velkou louží se však výrazně prosazuje také „Pohlreich v sukních“ – Paula Deen. Dáma z Georgie, která je nejen známou kulinářskou televizní hvězdou, ale také společně se svými dvěma syny provozuje úspěšnou restauraci The Lady & Sons.

Paula Deen – „Pohlreich v sukních“

Paula Ann Hiers Deen se narodila 19. ledna 1947 ve městě Albany ve státě Georgia. Své příjmení Deen používá po svém prvním manželovi Jimmym Deenovi, středoškolské lásce, kterou si Paula vzala už velice mladá – v pouhých 18 letech. Manželský svazek jim vydržel celých 27 let. V jeho průběhu se jí narodili dva již zmiňovaní synové Jamie a Bobby. V současné době je Paula Deen vdaná podruhé -před deseti lety si vzala lodního kapitána Michaela Groovera.

Levné vaření byla prý ta nejlepší škola

Paula Deen spojila svůj život s kuchyní a vařením velice brzo. Bylo to vlivem brzkého sňatku, ale také nevalnou finanční situací, která ji donutila připravovat pokrmy z mála. Paula dnes s úsměvem dodává, že to pro ni byla nejlepší škola. Gastronomii jako byznys rozjela v roce 1989 s tím, co uměla nejlépe – tradiční jižanskou kuchyní podávanou ve službě Lunch and Love in a Bag (Oběd do tašky).

Natáčí, píše a vydává vlastní časopis

Dnes je Paula Deen celebritou. V televizi se úspěšně prosadila s několika vlastními pořady (a byla hned čtyřikrát hostem v ultra populární show Oprah Winfrey) a vydala také 14 kuchařek, kterých se prodalo na osm milionů kopií. Současně je vydavatelkou časopisu Vaření s Paulou Deen, jenž vychází jako dvouměsíčník a každé jeho číslo se může pochlubit jedním milionem čtenářů. Další své kuchařské aktivity rozjela také na webu.

„Na to, že trpí diabetem, jsou její jídla plná tuků a cukrů,“ volají kritikové

I přesto, že Paula Deen patří v Americe k nejrespektovanějším osobnostem ve svém oboru, snáší se na její hlavu také vlna kritiky. Ta jí vyčítá zejména vysoké množství tuku, soli a cukru v jejích receptech. Tyto pochybnosti nabyly na síle a významu zvláště ve chvíli, kdy Paula v lednu 2012 oznámila, že už tři roky trpí diabetem druhého typu. Její pestrý a do určité míry také kontroverzní životní příběh pak byl inspirací i pro jeden z dílů amerického seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti.

Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na