Paul Langerhans: Fenomenální lékař, jenž se nedožil uznání za objevy, které měly zásadní vliv na léčbu diabetu

Paul Langerhans: Fenomenální lékař, jenž se nedožil uznání za objevy, které měly zásadní vliv na léčbu diabetu
Zdroj: Shutterstock

Paul Langerhans byl německým patologem a objevitelem pankreatických Langerhansových ostrůvku. Ty byly zásadní pro budoucí směr léčby diabetu. Zajímavé je, že už se nedožil zjištění, jak moc jeho objevy dnes pomáhají. Zemřel v úplné nevědomosti.

Beta buňky slinivky břišní (umístěné v tzv. Langerhansových ostrůvcích) produkují v těle zdravého člověka hormon inzulín. Při autoimunitním onemocnění zvaném diabetes mellitus I. typu jsou však tyto buňky destruovány. 

Představte si, že učiníte objev, ze kterého bude po další staletí čerpat celý svět a změní směřování celého oboru diabetologie. Vy se toho však nedožijete. Že vám to přijde smutné? To přesně se doktorovi Langerhansenovi stalo. Svému snu o tom, že se vyrovná svému otci, tak nakonec dostál, byť už se to nikdy nedozví.

Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2022: Co může diabetik uvítat?

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) stále platí za největší v Česku. Obsáhne téměř šest milionů klientů. Každý člověk léčící se s diabetem ...

Rozluštil to, co ostatním zůstávalo ukryto

Světoznámý berlínský lékař se narodil roku 1847 a pocházel z rodiny doktorů. Jeho otec, nositel stejného jména, byl v lékařských kruzích velmi vážený muž. Pro Langerhanse byl modlou a toužil se mu vědecky vyrovnat. Nakonec svého otce ve svých objevech v mnohém předčil.

Svá studia zahájil v Jeně a dokončil v Berlíně. Ještě jako vysokoškolský student popsal v článku „O nervech lidské kůže“ novou epidermální buňku v rámci vysokoškolské soutěže. Rozluštil to, co bylo pro doktory utajeno několik století. To, jak velký objev to však byl, se zjistilo až po více než 100 letech. Objevil základnu lidského imunitního systému. Tím však jeho přínos medicíně nekončil. Hned poté opět ukázal, že k velkým objevům byl zkrátka předurčen.

Co je to koučink a jak může pomoci nově diagnostikovanému diabetikovi?

Nebojte se kouče zeptat, jaké má vzdělání, kolik má odkoučovaných hodin a na jaké oblasti osobního rozvoje se zaměřuje. Od toho se bude také ...

Z jeho objevů dodnes moderní medicína čerpá

V roce 1869 popsal ve své disertační práci buňky ve slinivce břišní, které byly následně pojmenovány po něm. To určilo začátek historie Langerhansových ostrůvků. Popsal devět typů těchto buněk. Předpokládal, že tvoří látky, které jsou zodpovědné za snižování hladiny cukru v těle. V roce 1909 pojmenoval Jean de Meyer tuto látku jako inzulin. Vycházel při tom právě z latinského výrazu pro „ostrov“ = insula. O několik let později byl úspěšně izolován z hovězí slinivky Macleodem a Bantingem, čímž se začala psát nová éra pro diabetiky.

Jeho život byl plný lékařských úspěchů. Doprovázel geografa Richarda Kieperta do Sýrie a dalších zemí, Virchow mu zařídil místo na univerzitě ve Freiburgu, kde se stal řádným profesorem. Nakonec se však při práci na pitevně nakazil tuberkulózou a byl nucen odcestovat do Itálie, kde hledal lék. Podstoupil také léčbu ve Švýcarsku, nebyla však úspěšná. Nakonec z akademické sféry úplně odešel.

Můj příběh: „Cukrovka mi ukázala, jakého partnera mám vedle sebe a dala mi šanci na nový začátek.“

Diagnóza cukrovky může prověřit i partnerské vztahy. A ty takovou zkoušku nemusí vydržet. Vždy jsem si myslela, že Pavel je ten pravý. Nebyl ...

Poslední roky života strávil s vdovou po jednom ze svých pacientů

Život ho přivedl až na Madeiru, kde se mu významně ulevilo od zdravotních komplikací a pustil se do svých dalších aktivit. Studoval zde mořské červy a následně o nich sepsal publikaci, která je vědecky rovněž na vysoké úrovni. Do čehokoliv se Langerhans pustil, dosáhlo úspěchu. Na Madeiře léčil pacienty s tuberkulózou. Nakonec si vzal vdovu po jednom ze zemřelých pacientů. Jmenovala se Margarethe Ebart a strávili spolu tři poslední roky Langerhansenova života.

Dnes je s jeho jménem spojeno mnoho prestižních cen a ocenění. Jedna z nejznámějších se jmenuje Langerhans-Virchow Award a uděluje ji Institut Pacific Northwest Research. Symbolické je, že jméno ceny odkazuje na Rudolfa Virchowa, Langerhansenův celoživotní vzor. 

Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková

Zdroj: ncbi.nim.ni.hov, Wikipedia.org, healio.com, lekarske.slovniky.cz

1101

Diskuze k článku