Mýty a fakta kolem potravin s vysokým obsahem cholesterolu: Obávat se nemusíte vajec, sýrů ani vnitřností
Para ořechy: Spojenec při obezitě. Pomáhají v boji se zánětem, zlepšují zdraví střev
Zdroj: Freepik
Para ořechy mají vysoký obsah selenu, esenciálního minerálu s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Nedávná klinická studie naznačuje, že konzumace 8 gramů para ořechů denně může snížit zánět a zlepšit střevní propustnost u žen s nadváhou nebo obezitou.
Para ořechy jsou jedním z nejbohatších zdrojů selenu, minerálu nezbytného pro antioxidační obranu, imunitní funkce a metabolismus hormonů štítné žlázy. Nízká hladina selenu v krevním řečišti je přitom spojena s několika zánětlivými stavy, včetně střevních zdravotních problémů.
Kromě selenu obsahují para ořechy také draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, vitaminy A, B1, B2, B3, E a D.
Záněty a střevní potíže souvisí s obezitou
Již předchozí výzkumy upozornily na souvislosti mezi obezitou, záněty a střevními problémy, jako je zvýšená střevní propustnost, lidově nazývaná jako „děravá střeva“. V tomto případě do těla pronikají částečně nestrávené bílkoviny a toxiny, které způsobují otravu. To vyvolává další zánět a vytváří cyklus, v němž se obezita a střevní propustnost vzájemně zhoršují. Podrážděné střevo je také spojeno se všemi těžkými alergiemi, Crohnovou chorobou, roztroušenou sklerózou, Hashimotovou nemocí, ekzémy, lupénkou atd..
Diabetes a zánět
Se zánětlivými reakcemi často bojují diabetici, kteří mají nějaké to kilo navíc. Rozvoj tukové tkáně je při vyskytující se obezitě charakterizován infiltrací makrofágů a dalších imunitních buněk. Tento stav následně vede ke vzniku zánětlivé reakce v organismu. Zánětlivé reakce v těle jsou rovněž spojené s působením oxidativního stresu, který vede k degradaci buněk a je zmiňován jako jeden z původců komplikací cukrovky. Infekce pozorované u diabetu se vyznačují zvýšením počtu bílých krvinek, C-reaktivního proteinu, známého pod zkratkou CRP, který je rizikovým faktorem vzniku diabetu u pacientů s nadváhou, a fibrinogenu (faktor srážlivosti krve). Podle odborníků stojí za poklesem zánětlivých markerů u diabetiků cílená, dlouhodobá ztráta kil navíc.
Jídlem proti demenci: Správná strava může snížit riziko degenerace mozku až o 28 procent
Vzhledem ke stárnutí světové populace se předpokládá, že počet osob postižených demencí se do roku 2050 zvýší z 50 milionů na 152 milionů. V ...
Nový výzkum vlivu para ořechů na zánět a střevní propustnost
V rámci nové studie se vědci při zkoumání vlivu denní konzumace para ořechů na zánět a střevní propustnost zaměřili na ženy s nadváhou nebo obezitou.
Výsledky zveřejněné v časopise The Journal of Nutrition naznačují, že konzumace 8 gramů para ořechů denně může tyto zdravotní ukazatele zlepšit, pravděpodobně díky vysokému obsahu selenu.
Para ořechy souvisí se snížením zánětu a zlepšením střevní propustnosti
Výzkumníci z katedry výživy a zdraví na Universidade Federal de Viçosa v Brazílii provedli osmitýdenní nerandomizovanou kontrolovanou studii v období od června 2019 do září 2021. Zúčastnilo se jí 56 dospělých žen ve věku 20–55 let, jejichž průměrný věk byl 34 let. Mezi účastníky byly osoby s nadváhou a specifickými kardiometabolickými rizikovými faktory (17,4 %), nebo s obezitou (82,6 %), avšak bez ohledu na rizikové faktory.
Účastníky rozdělili do kontrolní skupiny a skupiny s para ořechy, přičemž obě skupiny dostávaly přizpůsobené jídelníčky s přibližně o 500 kalorií méně, než byla jejich odhadovaná denní potřeba. Obě skupiny dosáhly podobného kalorického omezení, snížení hmotnosti (asi o 3 kg) a malého zmenšení obvodu pasu. Výzkumníci ale poznamenali, že skupina konzumující para ořechy vykázala ve srovnání s kontrolní skupinou významné zvýšení hladiny selenu, což svědčí o dodržování příjmu para ořechů.
Ve srovnání s kontrolní skupinou vykazovala skupina konzumující para ořechy také nižší hodnoty zánětlivých markerů, což svědčí o zlepšení systémového zánětu.
Ve skupině s para ořechy byly také zjištěny nižší hodnoty vylučování laktulózy, což svědčí o mírném zlepšení markerů střevní propustnosti ve srovnání s kontrolní skupinou. Při dalších analýzách vědci zjistili, že vyšší hladina selenu v krvi souvisí s nižšími markery zánětu. Tyto výsledky naznačují, že hladiny selenu by mohly předpovídat posuny v markerech systémového zánětu a střevní propustnosti.
Selen působí jako silný antioxidant, posiluje selenoproteiny které neutralizují oxidativní stres a snižují prozánětlivé cytokiny, čímž zlepšují střevní propustnost. Ořechy také poskytují polynenasycené tuky a vlákninu, které nezávisle na sobě podporují protizánětlivé procesy a zdraví střev a pravděpodobně působí synergicky se selenem.
Hořčík pomůže s prevencí diabetické neuropatie a jiných komplikací, chrání před cukrovkou
Hořčík neboli magnesium je pro lidské tělo nezbytný, protože se podílí na více než 300 biochemických reakcích. Je klíčový pro správnou funkci ...
Kolik para ořechů byste měli denně sníst?
Naše tělo si selen nedokáže vyrobit. Selen tedy musíme získávat z živočišných zdrojů, jako jsou ryby a mořské plody, drůbež, maso, nebo z rostlinných zdrojů, jako jsou slunečnicová semínka a para ořechy.
Jeden para ořech o hmotnosti cca 5 gramů poskytuje přibližně 96 mikrogramů selenu, což je téměř dvojnásobek denní doporučené dávky 55 mikrogramů pro většinu dospělých. Panel EFSA pro výživu, nové potraviny a potravinové alergeny (NDA) stanovil v roce 2023 doporučený horní limit pro selen maximálně 255 mikrogramů denně pro dospělé muže a ženy. Proto se doporučuje sledovat příjem selenu z doplňků stravy a potravin, aby se předešlo toxicitě selenu, k níž může dojít, pokud člověk pravidelně konzumuje nadměrné množství para ořechů a dalších zdrojů selenu. Příznaky toxicity selenu mohou mimo jiné zahrnovat lámavé nehty, vypadávání vlasů, kožní vyrážku a střevní a neurologické problémy.
Nicméně vědomé zařazení 1–2 para ořechů denně může být praktické a prospěšné, protože může pomoci snížit zánět a zlepšit zdraví střev.
Odborníci zdůrazňují, že para ořechy by neměly být považovány za samostatné řešení. Místo toho by měly být zařazeny na jídelníček spolu s dalšími potravinami podporujícími zdraví střev jako součást zdravého stravovacího režimu, jako je například středomořská strava nebo dieta MIND.
Kde se berou para ořechy?
Para ořechy jsou plody juvie stepilé (Bertholletia excelsa). Juvie miluje slunce nebo polostín. Jejím domovem jsou deštné pralesy Jižní Ameriky. Přirozeně se vyskytuje také v amazonské části Jižní Ameriky na březích Amazonky a Orinoka, od Kolumbie a Francouzské Guyany po Bolívii a Peru. Jako každý strom deštných pralesů je teplomilná, náročná na humózní půdy a vysokou vzdušnou vlhkost. Ačkoliv je juvie velmi atraktivní strom, jejímu většímu rozšíření brání velikost a vysoké požadavky na teplotu. Bývá jen zřídka pěstována na plantážích. Roste na nezaplavovaných půdách v tropických deštných lesích v nadmořské výšce až 200 metrů nad mořem. Obvykle dorůstá výšky 30–50 metrů a je jedním z nejvyšších stromů Amazonie. Začíná plodit až v patnáctém roce života.
Někdy se setkáváme také s názvem brazilské ořechy. Je zajímavé, že většina para ořechů na světových trzích pochází z divoce rostoucích stromů. Para ořech získal své jméno díky vývozu těchto ořechů z brazilského přístavu Pará do Evropy.
Rychle žluknou
Para ořechy díky vysokému obsahu tuků po vyloupání rychle žluknou. Nevyloupané a chlazené vydrží až dva roky. Máčené vyloupané plody se také někdy používají jako krmivo pro zvířata. Pozor na kontaminaci aflatoxiny − ořechy, které změní barvu nebo vůni, chutnají hořce či jinak nepříjemně nejsou vhodné ke konzumaci. Pro alergiky může být konzumace para ořechů riziková.
Zdroj: medicalnewstoday.com, redakce, dále dle textu
Foto: Freepik
1031