-- reklama --

Pánové, nezanedbáváte prevenci? Neměli byste!

Pánové, nezanedbáváte prevenci? Neměli byste!
Preventivní urologické vyšetření by měli podstupovat muži pravidelně... Zdroj: Shutterstock

Tak jako ženy by jednou za rok měly absolvovat preventivní cytologické a mamografické vyšetření, mužů se týkají ta zaměřená na prevenci karcinomu prostaty, varlat a benigní hyperplazie. Mějte na paměti, že tyto karcinomy, pokud jsou odhalené včas, jsou léčitelné!

Prostata je předstojná žláza velikosti kaštanu ležící u hrdla mužského močového měchýře. Jejím středem prochází močová trubice, kudy proudí moč z močového měchýře do penisu. Po překročení padesátky tato předstojná žláza často doroste do velikosti jablka a brání tak průtoku moče. V důsledku toho postižený někdy močí jen malé množství, jindy močí hodně často, zvláště v noci.

Bolestivé a obtížné močení

Další nepříjemnou a trapnou situací je skutečnost, že moč bezděčně odkapává a dostavuje se pocit, že močový měchýř se nikdy úplně nevyprázdní. Močení se stává záležitostí obtížnou a bolestivou, zvláště během dne. Na vině nejčastěji bývá zvětšená prostata neboli benigní hyperplazie. Ta se většinou týká mužů nad 50 let a příčinou bývá zbytnění její vnitřní zóny. Při mírnějších příznacích není nutné zahajovat žádnou léčbu.

Pokud jsou příznaky vážnější, volí se prostatektomie (chirurgické odstranění prostaty). Retenci moči lze zpočátku řešit pomocí katetrizace (cévkování). Znamená-li chirurgický zákrok vzhledem k věku či celkovému zdravotnímu stavu pacienta příliš velké riziko, lze zavést cévku k odvodu moči trvale.

Rakovina prostaty: Jak poznat, že se děje něco neobvyklého?

Rakovinou prostaty každý rok onemocní na 7,5 tisíc mužů v České republice. Je druhým nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním. Samovyšetřením ...

Rakovina prostaty a prevence

Ve zvětšené prostatě může také vzniknout zhoubné bujení neboli rakovina. I když počáteční symptomy jsou nenápadné, je třeba navštívit lékaře, aby dal běžným způsobem vyšetřit krev a moč, a pokud to bude nutné, zařídil podrobné vyšetření v nemocnici. Dobrou zprávou je, že při včasném záchytu je rakovina prostaty léčitelná. Terapie je možná pomocí prostatektomie nebo radioterapie. Pokud se již nádor rozšířil do dalších orgánů, může pomoci snížení hormonu estrogen v těle. V rámci prevence se snažte omezit kouření, konzumaci masa, mléčných výrobků, doplňků s vitamínem E a do svého jídelníčku naopak zařaďte brokolici a pravidelně se hýbejte.

Prevence rakoviny varlat

Podceňovat rozhodně není namístě ani prevenci rakoviny varlat, a to i přesto, že zhoubné nádory mužských pohlavních orgánů jsou poměrně vzácné. I tak se ale objevují, a to většinou u mužů mladého a středního věku. Před pubertou a ve stáří bývají spíše výjimečné. Riziko rakoviny varlat je vyšší u mužů s nesestouplými varlaty.

Rakovina se nejčastěji projevuje ve formě tuhého nebolestivého otoku jednoho z varlat. Proto se mužům v rámci prevence rakoviny varlat doporučuje pravidelné samovyšetření. V raných stádiích rakoviny je dostatečným opatřením tzv. orchidektomie (odstranění varlete). Počet vyléčených z časných stadií se pohybuje okolo 95 procent, v pozdějších stadiích od 80 do 90 procent.

Komplexní urologické vyšetření

Například komplexní preventivní urologické vyšetření, které poskytuje urologická poradna Skincare Liberec, se zaměřuje na včasný záchyt obou výše zmíněných onemocnění včetně dalších onemocnění ledvin, močového měchýře a mužských pohlavních orgánů. Jak probíhá? Lékařka nejdříve s pacientem probere kompletní anamnézu a zkontroluje případné laboratorní výsledky. Následně vyšetří moč indikátorovým papírkem a dle potřeby je zašle na chemický a kultivační rozbor.

Následovat bude pohmatové vyšetření břicha a prostaty konečníkem, sonografické vyšetření ledvin, močového měchýře, prostaty a varlat. Bude-li to situace vyžadovat, doporučí rovněž odběr markeru PSA. Celá prohlídka bude zakončena pohmatovým vyšetřením varlat a vysvětlením, jak provádět samovyšetření.

Zdroj: Skincareliberec

7637

Diskuze k článku