-- reklama --

Paleo dieta může být zdraví škodlivá

Paleo dieta může být zdraví škodlivá

Paleo strava neboli dieta doby kamenné je jeden z trendů v oblasti zdravého životního stylu. Jedná se o dietní režim, který se řídí předpokládaným stravováním člověka v období paleolitu.

Tehdy člověk neznal zemědělství a živil se lovem a sběrem. Principem paleo diety je teze, že lidské trávení se vyvinulo v době kamenné a od té doby již neprošlo evolucí, proto je složení této diety moderním pojetím stravy našich předků.

Tuky bez omezení, sacharidy pryč

V praxi to znamená, že lidé, kteří dodržují zásady paleo diety, jedí pouze bílkoviny a tuky prakticky v jakémkoli množství, zatímco sacharidy mají z jídelníčku vyřazeny až na výjimku v podobě ovoce. Zakázané položky zahrnují veškeré mléčné výrobky, rafinovaný cukr, obiloviny a obilí, brambory nebo rýži. Povolené je naopak maso, ryby a mořské plody, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semena a „zdravé” oleje.

Následky? Zvýšení hmotnosti i zdravotní komplikace

Nová studie týmu z University of Melbourne nyní však odhaluje rizika spojená s tímto stylem stravování. Uvádí, že i jedinec, který se živí paleo stylem pouhých osm týdnů, může mít následky v podobě zvýšení tělesné hmotnosti a zdravotních komplikací. Hlavní autor, docent Sof Andrikopoulos, tvrdí že tento typ stravy není vhodný především pro osoby s nadváhou, sedavým životním stylem a místo paleo diety doporučuje zejména lidem s diabetem zdravou středomořskou stravu.

1332

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku