OZP umožňuje sledovat těhotenskou cukrovku na dálku

Nedávno schválila Zdravotní pojišťovna OZP program pro on-line monitoring hladiny cukru pro ženy s gestačním diabetem. Nastávající maminky díky němu nebudou muset navštěvovat diabetickou poradnu tak často jako dříve a ušetří tak spoustu času i nervů. Hodnoty glykemie bude jejich lékař sledovat prostřednictvím mobilní aplikace diaBetty.

OZP umožňuje sledovat těhotenskou cukrovku na dálku
Telemedicína, tedy poskytování zdravotnických služeb na dálku s pomocí moderní technologie, si našla cestu do diabetologických ordinací. Oborová zdravotní pojišťovna, zavedla jako první v ČR program, který umožňuje sledování těhotných diabetiček na dálku s pomocí aplikace v mobilním telefonu jako standardní zdravotnický výkon.

Jak to funguje?

Program je pro pacientky zcela zdarma, musí však být pojištěné u OZP. Ve chvíli, kdy jim lékař v těhotenství zjistí gestační diabetes, mohou si objednat prostřednictví své Vitakarty (karta vydávaná pojišťovnou OZP) Zdravotni program diaBetty. Koordinátor jim pak sjedná návštěvu ve spolupracující diabetologické poradně. Odborný pracovník pomůže s nainstalováním mobilní aplikace diaBetty do telefonu, vybaví nastávající maminky glukometrem Fora Diamond mini a zaškolí je v jeho obsluze. Ošetřující diabetolog pak sleduje pohodlně ze svého počítače naměřené hodnoty glykemie a v případě potřeby si pacientku pozve do ordinace.

OZP chce další telemedicínské nástroje

“DiaBetty představuje zásadní krok směrem k tomu, co bude do několika let medicínským standardem. Je to první program svého druhu v České republice. Vzdálený monitoring výrazně zvyšuje pohodlí pacientek, zkvalitňuje léčbu a tím pádem v neposlední řadě snižuje celkové náklady léčby,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „Zavedením diaBetty do praxe je Oborová zdravotní pojišťovna nyní objektivně nejdál v elektronizaci zdravotnictví. Ale nezůstane jenom u diaBetty. Brzy budeme zavádět další telemedicínské nástroje. Například včetně integrace dat ze senzorů z mobilů nebo třeba z chytrých hodinek do našeho klientského systému Vitakarta,“ dodává Kouřil. DiaBetty je založená na české SW platformě InspectLife. Více info na www.diabetty.cz.
Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x