Ovocná smoothie pro diabetiky: Využijete jahody, maliny i avokádo

Ovocná smoothie pro diabetiky: Využijete jahody, maliny i avokádo
Ovocná smoothie vám chutnat nepřestanou. Vhodně zvolené kombinace ovoce, zeleniny a semínek z nich rychle udělají oblíbenou pochoutku pro každý den. Zdroj: Pixabay

Jste diabetik a hledáte chutné, zdravé a výživné alternativy pro svou stravu? Pak by ovocné smoothie mohlo být právě to, co vašemu dennímu jídelníčku chybí. Je plné vitamínů, minerálů a dalších živin, které mohou přispět k lepšímu zdraví a celkové kvalitě života, protože jak příprava, tak i jejich konzumace vám navíc dodají pořádnou dávku letního elánu. Existuje nepřeberné množství variací, a každý den tak můžete vyzkoušet jinou chutnou kombinaci.

Letní měsíce nabízejí širokou škálu různých druhů ovoce i zeleniny – ať už je pěstujete na vlastní zahrádce, nebo kupujete třeba na farmářském trhu, plody všemožných vůní a barev jsou k dostání na každém rohu. Využijte sezóny a doplňte do svého těla vitamíny, minerály a další nezbytné složky, třeba v podobě lahodných smoothie.

Vláknina by měla tvořit důležitou součást dia jídelníčku

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou ovocná smoothie tolik vhodná pro diabetiky, je jejich vysoký obsah vlákniny. Vláknina pomáhá zpomalit absorpci cukru do krevního oběhu, což může přispět ke stabilizaci hladiny cukru v krvi.

Mnohé druhy ovoce jsou navíc bohaté na antioxidanty, které mohou pomoci chránit tělo před oxidačním stresem – stavem, který je často spojen s chronickými onemocněními, jako je cukrovka. Denní dávkou antioxidantů tak můžete přispět k prevenci rozvoje diabetu.

Lehké letní večeře ze sezónní zeleniny: Vyhněte se omáčkám a vsaďte na čerstvost

Po gurmánském zážitku pravděpodobně přišlo zjištění, že zbytek naplánované trasy se s plným žaludkem zdolává mnohem hůře než předchozí úsek před ...

Jaké ovoce je nejvhodnější pro diabetická smoothie?

Přestože je většina ovoce bohatá na vlákninu a antioxidanty, některé druhy mohou být pro diabetiky obzvláště prospěšné:

 1. Jahody: Jahody mají nízký glykemický index, což znamená, že pomalu uvolňují cukr do krve. Mají také vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů.
 2. Maliny: Tyto bobule jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty. Mají také nízký glykemický index.
 3. Černý rybíz: Je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty a jeho nízký glykemický index ho rovněž činí vhodným pro diabetiky.
 4. Avokádo: I když technicky patří mezi ovoce, avokádo je výjimečně bohaté na zdravé tuky, které mohou pomoci zpomalit absorpci cukru do krevního oběhu.

Určité druhy ovoce, jako jsou banány, ananasy a mango, mají vyšší glykemický index a mohou způsobit rychlý nárůst hladiny cukru v krvi. Ty proto raději ze svého smoothie vynechejte, nebo je použijte jen ve velmi malém množství.

Co raději do dia smoothie nepřidávat?

Přestože jsou smoothie obecně považována za zdravá, některé ingredience mohou přidat nepotřebné množství cukru nebo kalorií. Tyto ingredience obsahují:

 1. Slazené jogurty: Místo nich vyberte neslazený bílý jogurt nebo kvalitní řecký jogurt. Podpoříte tak prospěšnou střevní mikroflóru.
 2. Šťávy: Čisté ovocné šťávy jsou sice nabité vitamíny, ale často obsahují velké množství cukru. Použijte místo nich obyčejnou vodu, neslazené mandlové či kokosové mléko nebo kokosovou vodu. Určité čerstvě lisované šťávy, například ta z rakytníku, však zbytečný cukr nepřidají, a navíc vám dodají spoustu vitamínu C.
 3. Sladidla: Ovoce by mělo smoothie dodat potřebnou sladkost, ale je-li to málo, můžete si dopřát špetku stévie nebo  čekankového sirupu.

Tip pro vás: Zkuste ve smoothie kombinovat vždy více druhů ovoce i zeleniny – krásně se doplňují. Nebojte se pro změnu přidat třeba i kostičku hořké čokolády nebo pár kávových zrn.

Certifikovaná přírodní zahrada: Oáza klidu pro lidi, zvířata i rostliny přímo u vás doma

Mít kousek přírody jen pro sebe – to je mnohdy nedostupným snem. Máte-li to štěstí a vlastníte pozemek na okraji města či na vesnici, můžete si ...

Ověřené recepty na dia ovocná smoothie

Vyzkoušeli jsme za vás několik lahodných smoothie a ta nejchutnější si teď můžete připravit i vy. Postup je snadný: vložte všechny ingredience do mixéru a mixujte, dokud nebude smoothie hladké. Podávejte jej ihned, ozdobené třeba snítkou máty či meduňky.

Jahodovo-malinové smoothie

Potřebujete:

 • 1 šálek čerstvých nebo mražených jahod
 • 1/2 šálku čerstvých nebo mražených malin
 • 1 šálek neslazeného mandlového mléka
 • 1 lžičku mletých lněných či chia semínek

Avokádové smoothie s černým rybízem

Potřebujete:

 • 1 malé zralé avokádo
 • 1 šálek čerstvého nebo mraženého černého rybízu
 • 1 šálek neslazeného kokosového mléka
 • 2 polévkové lžíce bílého jogurtu
 • 1 lžičku chia, slunečnicových nebo sezamových semínek

Tato smoothie vám dodají energii, vlákninu, bílkoviny i vitamíny. Dopřejte si je po ránu jako skvělý start dne, nebo jako povzbuzující odpolední svačinku.

Zdroje: jidlo, cukrovka, redakce

1419

Diskuze k článku