Ověřeno: Přeslazené limonády nám zkracují život

Ověřeno: Přeslazené limonády nám zkracují život

Lidová moudrost praví, že každá cigareta je hřebíček do rakve. Totéž však zřejmě platí i o slazených nápojích. Američtí vědci v dlouhodobé studii potvrdili, že ženy, které konzumují slazené nápoje v menším množství, jsou výrazně méně ohroženy rizikem předčasného úmrtí.

Uvedený průzkum trval téměř třicet let. 80 000 žen a 37 000 mužů během něj každé čtyři roky poskytovalo detailní informace o své výživě a životním stylu. Studie odhalila, že ženy, které vypijí za týden dva až šest nápojů obsahujících cukr, jsou ohroženy až o 6 % vyšším rizikem předčasného úmrtí oproti ženám, které konzumují menší množství sladkých nápojů.

Nadměrná konzumace cukru tělu nesvědčí

„Výsledky naší studie poskytují další cenné informace o vyváženém jídelníčku a poukazují na to, že je vhodnější nahradit slazené nápoje například obyčejnou neslazenou vodou. Přinese to celkové zlepšení zdravotního stavu a má to vliv rovněž na dlouhověkost“, komentoval výsledky studie její autor, Vasanti Malik. Častá konzumace slazených nápojů s sebou totiž nese zvýšené riziko mrtvice či srdečně-cévních onemocnění. Spoluautor studie Dr. Walter Willett dodává, že výsledky studie jen potvrdily informace o neblahém vlivu nadměrné konzumace cukru a jsou mimo jiné důkazem, že tento způsob stravování zvyšuje nejen pravděpodobnost onemocnění diabetem 2. typu, ale přináší i další zdravotní rizika, a může vést i k předčasnému úmrtí.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

121

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný