Osobnost ze světa výzkumu diabetu, Dr. Jesse Roth: „Jsem optimista a věřím, že časem najdeme lék na cukrovku.“

Osobnost ze světa výzkumu diabetu, Dr. Jesse Roth: „Jsem optimista a věřím, že časem najdeme lék na cukrovku.“
Zdroj: Shutterstock

Endokrinologií a potažmo výzkumem cukrovky se zabývá už od nepaměti celá řada odborníků. Z vědeckých kuloárů zaznívají věhlasná jména, jako je Frederick Banting nebo třeba Elliot Joslin. Pak tu jsou ale tací, o kterých není tolik slyšet, přesto přináší z hlediska výzkumů diabetu mnohé. Už jste například slyšeli o Dr. Jessovi Rothovi?

V hledáčku doktora Jesse Rotha byly zejména inzulínové receptory na buňkách, které na sebe vážou inzulín a jsou jakousi vstupní branou pro glukózu.

Muž, který zasvětil vědecké činnosti kolem cukrovky v podstatě celý svůj život, to je doktor Jesse Roth. Ve Feinsteinově institutu pro lékařský výzkum v Manhassetu (stát New York) působí více než půl století.

Kdo je Dr. Jesse Roth a jakým výzkumem se zabývá?

Pokud se dnes na doktora Jesse Rotha podíváte, zcela jistě byste netipovali, že je mu již úctyhodných sedmaosmdesát let. A jeho vědecké snažení stále neutuchá. Pojďme se však vrátit v čase zpět a říct si, jak svou kariéru tento fascinující člověk započal a co dokázal ve výzkumu diabetu. Svůj titul M. D. (medicinae doctor) získal v roce 1961, když dokončil lékařskou fakultu pod Albert Einstein College of Medicine. Následně absolvoval několik stáží na interním oddělení v rámci Židovské nemocnice v St. Luis a současně se také sebevzdělával v endokrinologii. Tento obor jej dovedl až k výzkumu inzulínu, přičemž nejvíce ho zajímalo, jak tento hormon v těle přesně funguje (zabýval se molekulární interakcí inzulínu s buňkami v těle a také inzulínovými receptory).

„Tělo je daleko složitější, než si myslíme,“ říká Dr. Jesse Roth.

Dle vědce Dr. Rotha lze hledat inzulínové receptory dokonce i v mozku. Než však tento muž přišel se svým objevem (před více než 50 lety), věřilo se, že se receptory inzulínu vyskytují pouze ve svalové a tukové tkáni.


Několik zajímavostí o Dr. Jessovi Rothovi

  • Narodil se v New Yorku v roce 1934 a pochází z židovské rodiny (proto měl potíže dostat se na prestižní univerzitu).
  • Jeho matka byla emigrantkou z Rumunska.
  • Otec Jesse Rotha musel předčasně odejít ze školy, aby uživil rodinu. I přes deficit vzdělání byl ale velmi chytrý.
  • Dr. Rotha k výzkumu inzulínu nasměrovali dva důležití vědečtí pracovníci, a to Solomon Berson a Rosalyn Yalowová, kteří získali ocenění za práci na radioimunoanalýze (RIA – metoda k zjištění hladiny inzulínu v krvi).

Doktor Roth přispěl svým výzkumem i k rozlišení diabetu I. a II. typu, čímž napomohl i efektivní léčbě těchto nemocí. | zdroj: Shutterstock


Jak objev Dr. Rotha ovlivnil léčbu cukrovky?

Doktor Jesse Roth začal nahlížet již před lety na diabetes jako na komplexní onemocnění, které nemá jen jednu příčinu, ale může jich mít celou řadu. Pomohl tedy k rozlišení cukrovky I. a II. typu. Jeho rozhřešení v oblasti rozdílného působení inzulínových receptorů v tělech diabetiků zase přivedlo mnoho odborníků z celého světa k myšlence zefektivnění léčby nemoci. A výzkumy nadále pokračují, proto je Dr. Roth velmi optimistický a věří, že jednou lidstvo najde účinný lék na oba typy diabetu.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Feinstein.northwell.edu, Healthline.com, Jpost.com

941

Diskuze k článku