
Eva Burešová stojí za svým partnerem Přemkem Forejtem v propagaci známého fast foodu. Co řekla?
Endokrinologií a potažmo výzkumem cukrovky se zabývá už od nepaměti celá řada odborníků. Z vědeckých kuloárů zaznívají věhlasná jména, jako je Frederick Banting nebo třeba Elliot Joslin. Pak tu jsou ale tací, o kterých není tolik slyšet, přesto přináší z hlediska výzkumů diabetu mnohé. Už jste například slyšeli o Dr. Jessovi Rothovi?
V hledáčku doktora Jesse Rotha byly zejména inzulínové receptory na buňkách, které na sebe vážou inzulín a jsou jakousi vstupní branou pro glukózu.
Muž, který zasvětil vědecké činnosti kolem cukrovky v podstatě celý svůj život, to je doktor Jesse Roth. Ve Feinsteinově institutu pro lékařský výzkum v Manhassetu (stát New York) působí více než půl století.
Pokud se dnes na doktora Jesse Rotha podíváte, zcela jistě byste netipovali, že je mu již úctyhodných sedmaosmdesát let. A jeho vědecké snažení stále neutuchá. Pojďme se však vrátit v čase zpět a říct si, jak svou kariéru tento fascinující člověk započal a co dokázal ve výzkumu diabetu. Svůj titul M. D. (medicinae doctor) získal v roce 1961, když dokončil lékařskou fakultu pod Albert Einstein College of Medicine. Následně absolvoval několik stáží na interním oddělení v rámci Židovské nemocnice v St. Luis a současně se také sebevzdělával v endokrinologii. Tento obor jej dovedl až k výzkumu inzulínu, přičemž nejvíce ho zajímalo, jak tento hormon v těle přesně funguje (zabýval se molekulární interakcí inzulínu s buňkami v těle a také inzulínovými receptory).
„Tělo je daleko složitější, než si myslíme,“ říká Dr. Jesse Roth.
Dle vědce Dr. Rotha lze hledat inzulínové receptory dokonce i v mozku. Než však tento muž přišel se svým objevem (před více než 50 lety), věřilo se, že se receptory inzulínu vyskytují pouze ve svalové a tukové tkáni.
Několik zajímavostí o Dr. Jessovi Rothovi |
|
|
|
|
Doktor Roth přispěl svým výzkumem i k rozlišení diabetu I. a II. typu, čímž napomohl i efektivní léčbě těchto nemocí. | zdroj: Shutterstock
Doktor Jesse Roth začal nahlížet již před lety na diabetes jako na komplexní onemocnění, které nemá jen jednu příčinu, ale může jich mít celou řadu. Pomohl tedy k rozlišení cukrovky I. a II. typu. Jeho rozhřešení v oblasti rozdílného působení inzulínových receptorů v tělech diabetiků zase přivedlo mnoho odborníků z celého světa k myšlence zefektivnění léčby nemoci. A výzkumy nadále pokračují, proto je Dr. Roth velmi optimistický a věří, že jednou lidstvo najde účinný lék na oba typy diabetu.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Feinstein.northwell.edu, Healthline.com, Jpost.com
941