Oslava jarní rovnodennosti: Tradiční očistné rituály probudí přírodu i naše tělo

Oslava jarní rovnodennosti: Tradiční očistné rituály probudí přírodu i naše tělo
Rovnodennost znázorňuje rovnováhu mezi velkými vesmírnými tělesy – Sluncem a Měsícem – i uvnitř nás samotných. Zdroj: Pixabay

I když letošní zima byla mírná a některé lednové dny jsme měli pocit, že jaro už je tady, to skutečné přijde až za pár dní. Jako začátek astronomického jara se udává okamžik, kdy Slunce překročí zemský rovník a vstoupí do znamení Berana. Myslíte si, že nad vámi osobně nemá rovnodennost žádnou moc? Ale co když je to jinak?

Naši předkové považovali tento čas za konec zimního strádání a radovali se z nových začátků. Provádění magických rituálů a budování mystických staveb, odkud byl východ a západ slunce pozorován, poukazuje na důležitost rovnodennosti u minulých generacích. Způsoby oslav a vítání jara se změnily, avšak během rovnodennosti na nás působí stejné síly jako kdysi na generace dávno minulé, ať už si to uvědomujeme, nebo ne.

Po nebi putuje Slunce – nebo je to jen zdání?

Zdánlivý pohyb Slunce po obloze je dán dvěma pohyby Země:

  • otáčením Země kolem vlastní osy
  • oběhem Země kolem samotného Slunce

V den jarní rovnodennosti se den začíná prodlužovat a toto období trvá až do letního slunovratu. Poté se den zkracuje a v době podzimní rovnodennosti jsou na tom den i noc, co se délky týče, zase relativně stejně. Ubývá také slunečního svitu až do období zimního slunovratu – tehdy se dny pozvolna začínají znovu prodlužovat.

Čakrový seriál: Šestá čakra ádžňá nás vybízí k překročení vlastních hranic. Odvážíte se vyjít vstříc neznámému?

V předchozím díle jsme si blíže popsali pátou čakru, která se projevuje tvůrčími nápady a tvořivým sebevyjádřením skrze hlasový projev. V šesté ...

Dvě rovnodennosti v roce

Rovnodennost je doba, kdy se Slunce nachází v rovině rovníku. Jeho paprsky dopadají kolmo k zemské ose, souběžně se zemskými rovnoběžkami. Nastává dvakrát do roka (na jaře a na podzim) a říká se, že den i noc jsou v tomto období stejně dlouhé. Ve skutečnosti je však mezi nimi několikaminutový rozdíl. V tuto dobu slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě.

Věděli jste, že…?
Jelikož je datum rovnodennosti posuvné, vychází letos tato významná událost na 20. března 2023. Na 21. března vyjde zase až za poměrně dlouhou dobu, konkrétně v roce 2102.

Citliví lidé by si měli dát pozor

Zvlášť pro více vnímavé lidi platí zásadní pravidlo: důležitá rozhodnutí si nechte na jindy, a pokud to lze, naordinujte si během rovnodennosti klid. Chronicky nemocí lidé včetně diabetiků mohou být meteorologickými změnami ovlivněni více, proto by v těchto dnech měli zvlášť dbát na svoji pohodu a komfort.

Z hlediska energetického působení bývají slunovraty i rovnodennosti silné události. V těchto dnech můžeme pociťovat jiný příliv energie než obvykle, a můžeme se proto cítit jaksi „mimo“. Především více jemno-hmotně založení lidé mohou během rovnodennosti vnímat určité napětí či chaos, a to buď pozitivního, či negativního rázu:

  • Někteří lidé se při rovnodennosti cítí pozitivně a plni energie, protože se jedná o symbolický začátek nového ročního období.
  • Nicméně pro jiné lidi může být rovnodennost stresující nebo depresivní, protože se jedná o změnu z konce jednoho ročního období do začátku dalšího, což může vyvolávat pocit nejistoty a nevíry. Tito lidé se mohou cítit podráždění, unavení a nervózní.

I když nepatříte zrovna ke zvláště senzitivním lidem, pravdou je, že tyto neviditelné energetické proudy ovlivňují nás všechny.

Reflexní terapie nohou: Pojďte s námi porozumět řeči vašich chodidel

Reflexní zóny se využívají nejen při cílené terapii již vzniklých potíží, ale i jako diagnostika celkového zdravotního stavu a prevence řady ...

Rovnodennost zviditelňuje harmonii v přírodě

Jak již samotný název rovnodennost naznačuje, jde především o rovnováhu. Během období rovnodennosti si můžeme povšimnout, kde máme v různých oblastech svého života rezervy a na čem je třeba zapracovat. Buďme proto vnímaví a pozorní, ať už se jedná o vztahy, práci či naše zdraví.

Jarní rovnodennost určuje začátek zvěrokruhu

O tom, že velká nebeská tělesa mají na planetu Zemi značný vliv, není třeba polemizovat. Stačí se jen podívat na Měsíc, který je nám nejblíže. Působení naší přirozené družice na hladiny moří nebo ženský cyklus je jen malá ukázka jeho veliké síly.

Jak ohromnou silou potom disponují veliké planety nebo Slunce, to si můžeme jen těžko představit. Z astrologického hlediska jsou rovnodennosti a slunovraty hlavní události roku, a jarní rovnodennost je přitom považována za nejvýznamnější z nich. Na jaře Slunce vstupuje do období Berana, což je velmi aktivní ohnivé znamení, které přeje všem novým začátkům a dodává energii k činům.

Zdroje: astrologie.najdise, rexter, mandala-cer

675

Diskuze k článku