Oskar Nedbal

Cukrovka proslulého dirigenta a autora operet Polská krev nebo Vinobraní přivedla na parapet okna záhřebského divadla. Byl Štědrý den 1930. Do té doby Oskar Nedbal (1874–1930) platil za optimistu.

Oskar Nedbal

Oskar Nedbal byl český hudební skladatel, dirigent a violista. Narodil se v rodině advokáta a nadšeného muzikanta jako nejmladší ze šesti dětí. Jeho otec byl zakladatelem místního hudebního spolku a všichni jeho potomci měli k hudbě nadání.

Oslnivé úspěchy i pocity bezmoci

Přes velké potíže, které mu způsoboval diabetes, přes mnohé pomluvy a zášť prožil život plný oslnivých úspěchů. Byl zakladatel a violista proslulého Českého kvarteta, dirigent České filharmonie, později zakladatel a šéf dirigent prestižního vídeňského orchestru Tonkünstlerorchester.
Za monarchie si »užíval« útoků za své češství, po vzniku Československa jej hanili coby prorakouského kolaboranta. Situace zašla tak daleko, že na konci života nezískal dotace na prezentaci svojí tvorby. To mu přitížilo. A zřejmě i to se mu vedle pocitu bezmoci z příznaků cukrovky honilo na osudné Vánoce roku 1930 hlavou. Odjel tehdy do chorvatského Záhřebu vystoupit s tamní filharmonií při premiéře své Pohádky o Honzovi. Už cestou se mu zdravotně přitížilo. Byl na konci všech fyzických a psychických sil. Druhý den po koncertu v 11 hodin dopoledne Oskar Nedbal spáchal sebevraždu.

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný