Oskar Minkowski: Převratnému výzkumu, při kterém vyoperoval psovi slinivku, vděčíme dnes za inzulin

Oskar Minkowski: Převratnému výzkumu, při kterém vyoperoval psovi slinivku, vděčíme dnes za inzulin
Minkowski byl zásadní postavou dlouhotrvajícího výzkumu cukrovky a jejich příčin Zdroj: Shutterstock

Oscar Minkowski je zásadní postavou historie diabetu. Jeho odvážný výzkum, ve kterém mu zpočátku nikdo nevěřil, přispěl k tomu, že dnes můžeme k léčbě využívat inzulin. Jaké je zákulisí výzkumu, kdy Minkowski s Meringem vyoperovali psovi slinivku břišní, a podpořili tak svou domněnku o přítomnosti regulátorů krevního cukru?

Oskar Minkowski se narodil v polovině 19. století v Ruské říši na území dnešní Litvy. Byl německým lékařem a fyziologem a spolu s Josephem von Meringem učinil převratný objev ve výzkumu diabetu. Jeho bratrem byl významný matematik Hermann Minkowski, synem pak astrofyzik Rudolph Minkowski. Touhu po objevech, vědě a poznání tak měla tato rodina zkrátka v genech.

Lidé se často domnívají, že Frederick Banting a Charles Best byli prvními odborníky, kteří v roce 1921 objevili inzulin, a dali tak vzniknout novému směru celé diabetologie. Průkopníkem v tomto směru byl ale právě Minkowski, jenž prokázal, že slinivka hraje hlavní roli v příčině cukrovky. Během své kariéry byl šestkrát nominován na Nobelovu cenu.

Frederick Banting: Dokonalý amatérský malíř, který se zasloužil o objevení inzulinu

Ačkoliv je jednou z důležitých osobností medicíny, svou slávu si Banting nikdy neužíval. Tlak na něj byl tak obrovský, že mnohokrát uvažoval o ...

Jak šel čas s Oskarem Minkowskim

Oskar Minkowski se narodil v Alexsotasu na území dnešní Litvy 13. ledna 1858. Jeho otcem byl obchodník. Navštěvoval školu v Kovnu (dnešní Kaunas), druhém největším městě Litvy po Vilniusu, který je dnes také hlavním městem tohoto území. Na gymnázium nastoupil do pruského města Königsberg poté, co rodina utíkala před ruskou perzekucí. V tomto městě začal následně studovat medicínu, dokončil zde i doktorát. Nějaký čas strávil rovněž na univerzitách ve městech Freiburg a Štrasburk. Tam se po několika letech jako docent medicíny vrátil.

Setkání s nedůvěřivým Meringem a Bernardem

Minkowski byl velmi zručný, proto tíhnul tak trochu i k chirurgii, byť ta jeho oborem nikdy nebyla. Koncem 80. let 19. století byl prvním, kdo odoperoval játra živému zvířeti a prokázal, že jsou rozhodující pro produkci žluči. S Josephem von Meringem a Claudem Bernardem se setkal úplnou náhodou. V univerzitní knihovně spolu vedli diskuzi o pankreatických enzymech. Ta pak vyústila v zásadní spolupráci pro budoucí lékařství. Mering a fyziolog Bernard totiž tehdy zastávali názor, že živý organismus nemůže úplnou pankreaktomii (resekční výkon, při kterém se odstraní slinivka břišní) přežít, a je tak nemožná. Vyzvali tedy Minkowskiho, ať operaci provede u psa a dokáže opak. Ten se jako správný vědec a akademik chytil příležitosti a do tohoto výzkumu se odvážně pustil. Odstranění slinivky způsobilo těžký diabetes, zvíře však přežilo.

Paul Langerhans: Fenomenální lékař, jenž se nedožil uznání za objevy, které měly zásadní vliv na léčbu diabetu

Beta buňky slinivky břišní (umístěné v tzv. Langerhansových ostrůvcích) produkují v těle zdravého člověka hormon inzulín. Při autoimunitním ...

Jde o jeden z největších objevů v oboru diabetologie

Výzkum u psa probíhal na Univerzitě ve Štrasburku v roce 1889. Již zmíněnou pankreaktomii (resekci slinivky) Minkowski provedl za asistence Meringa. Po zákroku se projevila u zvířete zvýšená tvorba moči, která navíc přitahovala hejno much. To dovedlo oba vědce k myšlence, že existuje souvislost mezi polyurií (odborný termín pro nadměrné vylučování moči) a cukrovkou. A pak také otestovali přítomnost glukózy v moči psa. Její vysoké hladiny jen potvrdily úvahy o diabetu. Tento chirurgický zákrok tedy prokázal, že slinivka obsahuje regulátory pro kontrolu krevního cukru.

Minkowski se následně stal jedním z nejvýznamnějších evropských diabetologů. Předsedal také Německé asociaci interních lékařů. Na počest tohoto průlomového vědce uděluje od roku 1966 Evropská asociace pro studium diabetu cenu Minkowského za mimořádný přínos k rozvoji znalostí v oblasti diabetes mellitus. Tato velká osobnost lékařství tak zavdala první krůček do budoucna pro dlouhotrvající výzkum cukrovky, který byl jedním z nejdůležitějších a také základních předpokladů při hledání léku na diabetes – tedy inzulinu.

Zdroj: mayoclinicproceedings.org, wikipedia.org, lekarske.slovniky.cz, diabetes.co.uk

637

Diskuze k článku