Orson Welles: v 70 letech vážil 150 kg

I kdyby Orson Welles natočil jen jeden film, má zajištěnou věčnou slávu. Občan Kane je totiž považován za jeden z nejzdařilejších amerických snímků všech dob.

Orson Welles: v 70 letech vážil 150 kg

Orsonu Wellsovi (1915–1985) jako by byl úspěch předurčen od narození. Už ve dvou letech četl, v sedmi hrál na housle samotnému Igoru Stravinskému, brzy nato psal vlastní verše, zpaměti recitoval Shakespeara… „Slovo génius bylo první, které jsem slyšel. Šeptali mi ho do ucha, ještě když jsem sebou šil v kolébce, takže mi trvalo až do pokročilého věku, než jsem zjistil, že žádný génius nejsem,“ vzpomínal později americký filmový, divadelní, televizní a rozhlasový režisér, herec a scenárista.

Vyvolal hysterickou paniku… a stal se slavným

O šťastném dětství ale mluvit nemohl. Matka mu zemřela v jeho útlém věku, o otce přišel v patnácti. Rok po jeho smrti se vydal do Evropy. Při konkurzu do divadla Gate napovídal, že je v New Yorku divadelní hvězdou a že je mu víc než skutečných šestnáct let. Zahrál si v sedmi představeních.
Slavným doslova přes noc se stal díky rozhlasové dramatizaci románu o invazi Marťanů do USA, Válka světů, v roce 1938, kterou přednesl jako realitu. Vyvolal hysterickou paniku. Okamžitě po něm chňapl Hollywood. Právě tehdy si prosadil natočení filmu Občan Kane, což byl začátek jeho konce. Svým prvním filmem dosáhl tak vysoko, že od té chvíle už jen padal. Profesně.

Alkohol, přejídání se, vysedávání u práce…

To hladina cukru mu naopak stoupala. Jeho životospráva tomu nahrávala. Alkohol, přejídání se, vysedávání u práce…
Pak už se mu tolik nedařilo. Snad jen, když za Othella získal hlavní cenu festivalu v Cannes. Čechy by mohlo potěšit, že natočil a sám sestříhal Kafkův Proces.
V sedmdesáti letech měl na svých 187 centimetrů přes 150 kilogramů. Organismus oslabený cukrovkou už nevydržel a srdce vypovědělo službu. Jeho řidič ho našel mrtvého nad rozepsaným scénářem u psacího stroje.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na