Organizace Pes pro tebe: Strážný anděl se čtyřmi tlapkami pro děti s diabetem

Organizace Pes pro tebe: Strážný anděl se čtyřmi tlapkami pro děti s diabetem
Výcvik detekčního psa trvá rok a půl až dva roky. Zdroj: Pixabay

Asistenční pes už není jen parťák a pomocník pro nevidomé. Dnes už pejsci dokonce dokáží detekovat jakýkoli výkyv hladiny krevního cukru. Výcvik detekčního psa sice trvá až dva roky, ale poté se stává součástí rodiny, kdy mnohdy dokáže reagovat rychleji než senzor nebo glukometr. Kdo si pejska může pořídit? A jak probíhá jeho výcvik? Na to jsme se zeptali paní Michaely Drozdové, spoluzakladatelky a cvičitelky psů v organizaci Pes pro tebe.

Michaela Drozdová je spoluzakladatelka a cvičitelka v organizaci Pes pro tebe. Bydlí v Zábřehu na Moravě. Od roku 2002 působí v organizaci na pozici cvičitele vodicích a asistenčních psů. V roce 2011 spoluzaložila organizaci Pro dotyk, která se zaměřuje na pomoc lidem s postižením za pomoci hipoterapie a terapie s canisterapeutickými psy a felinoterapeutickými kočkami.

Pes nastupuje do výcviku v roce a půl

V organizaci Pes pro tebe působíte jako cvičitelka. Jak dlouho trvá vycvičit detekčního psa pro děti s diabetem 1. typu?

Výcvik detekčního psa trvá rok a půl až dva roky. Štěňátko vybereme u chovatele na základě speciálního testu, v osmi týdnech ho odvezeme a umístíme do rodiny předvychovatele. Zde pejsek vyrůstá, užívá si dětství v rodinném prostředí. Vše pod vedením mentora naší organizace, který dohlíží na správné vedení psího svěřence a s ohledem na věk učí tento tým zvládat stanovené cviky a dovednosti.

Už u takto malých štěňátek tedy dochází k výcviku?

Každý měsíc se všechna štěňátka setkávají s cvičiteli, aby se podařilo vyhodnotit jejich povahové vlastnosti, temperament a vlohy pro jejich budoucí zaměření. Ve věku jednoho roku každý pes projde kompletními veterinárními i povahovými testy. Pokud vše dopadne dobře, přichází na řadu kastrace a následná rekonvalescence.

A speciální výcvik začíná…

Ve věku roku až roku a půl pak pes nastupuje do výcviku, který trvá šest až osm měsíců. Vše záleží, jak pejsek zvládá všechny dovednosti, a je výhradně na jeho potřebách, kolik času dostane. Vše je pak završeno závěrečnou zkouškou a můžeme začít s předáváním novému klientovi.

Oddejte se léčebnému doteku! Správně provedená masáž dokáže zregenerovat tělo i duši

Vyhledáte-li si na internetu nabídky masáží ve vašem okolí, nepochybně zjistíte, že masérské služby čekají takřka na každém rohu. Lákají ...

Jaké povahové rysy jsou u pejsků nejvhodnější?

Na detekci cvičíme nejčastěji retrívry, a to labradory nebo flat coated retrívry. Hledáme jedince, kteří jsou spíše temperamentnější, ale nejdůležitější je jejich empatie k člověku. Detekční pes se musí sám od sebe člověka držet a musí upřednostnit svého pána před jakoukoli jinou aktivitou.

Jak lze vycvičit pejska, aby reagoval na hypoglykemii u svého páníčka?

Pes značí hyperglykemii i hypoglykemii a je několik způsobů, jakým se dá detekční pes vycvičit. A i naše organizace má svou cestu, kterou si s dovolením necháme pro sebe jako naše know-how. V zásadě ale jde o speciálně vyvinutou metodu pachové práce ve spojení s prvky asistenčního výcviku.

Cvičíte psa už pro konkrétního člověka?

Pejsek je sice cvičen na konkrétní pach svého budoucího klienta, ale praxe ukázala, že vycvičený pes je po krátkém čase schopen detekovat i jiného diabetika, dokonce i 2. typu.

Jak moc dopředu dokáže pes blížící se hypoglykemii poznat?

Pes dokáže avizovat jakoukoliv změnu hladiny cukru v krvi, pokles i zvýšení relativně rychle, velkou roli hraje i to, jak prudká změna je. V zásadě ale pes reaguje i v řádu několika minut předem. Původně jsme předpokládali, že pes naučený na hraniční hodnoty glykemie bude reagovat až tehdy, pokud hladina cukru v krvi atakuje naučený limit, ale praxe ukázala, že pes reaguje už na prudký výkyv hladiny cukru v krvi. Tím pádem může klient reagovat včas a kompenzací se vyhne kritické hodnotě a jejím následkům.

Osobní asistence handicapovaným osobám (nejen) s diabetem: Jak funguje?

Pokud vás zajímá osobní asistence z pozice poskytovatele, není tak složité pomáhat. Žádnou speciální kvalifikaci nemusíte mít, avšak je záhodno ...

Jak diabetika pes upozorní?

Naši psi jsou naučení, že v případě záchytu ťukají čumákem do klienta a v interiéru zároveň s tím přebíhají na vypínač, který je napojen buď na domácí alarm nebo přes mobilní telefon na pomoc. To stejné platí i v případě komoce, pejsek tak štěká na klienta a zároveň spouští vypínač, a tím přivolává pomoc. Komoce je stav, kdy člověk přestává reagovat a upadá do bezvědomí.

Výcvik stojí statisíce

Kolik takový výcvik stojí peněz?

Detekční pes stojí zhruba 340 000 Kč. Není hrazen ze žádných státních příspěvků, a proto se na jeho výcvik vždy hledají sponzoři a spolu s klientem oslovujeme různé nadace.

Jak dlouho se pejsek potom sžívá se svým novým majitelem?

Předání asistenčního a vodicího psa trvá zhruba týden, ale vždy je to individuální a není problém se potkat nad rámec předávacích dnů. Klient má možnost vždy kontaktovat cvičitele, pokud potřebuje radu. Je velká pomoc, když se klient může setkávat se psem již v průběhu výcviku. U detekčního psa je to obzvlášť důležité, a proto klient zůstává v pravidelném kontaktu s cvičitelem několik týdnů po předání, než si vše sedne.

Kdo si u vás může zažádat o psa?

Zatím cvičíme psy pro klienty s diabetem 1. typu a zažádat si může člověk, který je připraven vycvičenému psovi poskytnout adekvátní podmínky k životu tak, aby mohl plnit své poslání, a jeho výcvik tak měl opravdu smysl. Klient musí dodržovat povelovou techniku a pravidla, která jsou nezbytná k udržení dovedností detekčního psa.

Kontrolujete pravidelně stav psa i to, že plní vše, na co byl vycvičen?

Klient se svým psem má možnost každoročně se zúčastnit týdenního soustředění nebo si domluvit individuální trénink s cvičitelem. Každý rok musí tým klient a pes prolongovat zkoušku, což nám zaručí, že nedojde ke ztrátě získaných dovedností a pokažení psa.

Proč je podle vás v současné době tak velký zájem o to pořídit si detekčního psa, když už jsou dostupné hrazené senzory?

Když jsme začínali s výcvikem detekčních psů, tak senzor mělo jen malé procento klientů a jejich spolehlivost byla nízká. I když se tato technologie vyvíjí a zdokonaluje, ne všichni klienti mohou senzor mít, důvodem může být například alergie.

Zostřete si smysly pomocí chilli papriček, prospějí vašemu zažívání a také hladině krevního cukru

Jsou ideální pro milovníky pikantních chutí, vynikají různými druhy ostrosti a hodí se nejen do slaných, ale i do sladkých pokrmů. Dotváří ...

V čem pes představuje výhodu oproti senzoru nebo glukometru?

Dnes vidíme, že psi reagují rychleji v řádu minut než senzor. Z vlastní zkušenosti vím, jak často klient spoléhá na senzor a jeho udávanou hodnotu – a když pes avizuje průšvih, tak zjistíme, že došlo k nějaké technické závadě a pes měl pravdu. V případě glukometru je to jednoznačné, aby glukometr zachytil výkyv, musel by se člověk měřit pravidelně a relativně často. I tak by však rychlé hypo nemusel zachytit.

Výcvik detekčního psa trvá rok a půl až dva roky. | zdroj: Se souhlasem autorky Michaely Drozdové

Doslova strážný anděl

Jací klienti se zájmem o detekční psi pro diabetiky vás nejčastěji vyhledávají?

Velice často jsou to rodiče dětí, kteří chtějí pro své dítě parťáka a strážného anděla se čtyřmi tlapkami.

Stalo se někdy, že si pes a diabetik prostě nesedli?

Zatím se nám to nestalo. Snažíme se tomu předejít právě tím, že klient se se psem potkává již v průběhu výcviku, a případný problém by se tak odhalil včas.

Mohou tito psi své majitele doprovázet kdekoliv? Chodí s dětmi i do školy?

Asistenční psi mají dnes již přístup vlastně všude, kromě veřejných bazénů a specializovaných oddělení nemocnic. Občas se ještě setkáváme s místy, kde někdo (velice často neinformovaný) zamezuje přístupu psa, ale ve většině případů se již daří vše na místě vysvětlit. Psi mohou děti do školy doprovázet jen v případě, že není v kolektivu dítě alergik a že škola s pejskem souhlasí. Vše je vždy na domluvě.

Setkala jsem se už někdy s tím, že pes sám rozšířil svůj výcvik a v rodině začal reagovat na hypoglykemii i u jiného člena, než byl jeho majitel?

Ano, k našemu velkému překvapení hned první vycvičený pes začal značit i jiného diabetika, který byl pár hodin na návštěvě u naší klientky. Dokonce se nám stalo, že pes byl schopný avizovat hypo u svého dětského klienta i na velkou vzdálenost. Dobře zacvičení psi, kteří již mají jistotu, reagují na klienty i v případě, že jsou v jiné místnosti nebo v patře domu. Jednou dokonce pes vrátil tatínka klientky z ulice zpět do budovy školy a opravdu se nepletl, zachytil hypoglykemii s velice rychlým nástupem.

Cvičíte i psy pro nevidomé?

Naše organizace cvičí ještě psy asistenční a vodicí. Aniž bychom to původně měli v úmyslu, tak dokonce dva z našich asistenčních psů začali detekovat epileptické záchvaty u klientů, kteří tímto záchvatovým onemocněním začali trpět až roky po předání psa. Do asistenčních psů spadají i psi balanční a psi pro post trauma.

Jak dlouho se již výcviku věnujete?

Vyrostla jsem v rodině cvičitele loveckých psů, takže už jako dítě jsem na provázku tahala nějaké zvířátko jako tzv. vlečku a pak se schovávala do trávy. Asi v sedmnácti letech jsem se dostala k jedné zrazené psí duši a s ní se věnovala sportovní kynologii, na ty roky dodnes moc ráda vzpomínám.

Fytonutrienty jsou důležitou složkou jídelníčku, dokážou být skvělými pomocníky u diabetu

V této kategorii živin najdete především fenolické sloučeniny s polyfenoly nebo flavonoidy a karotenoidy. Jsou známé hlavně jako silné ...

Jak jste se dostala k výcviku detekčních a vodicích psů?

Po škole jsem pak odjela do Anglie a tam jsem měla možnost poprvé vidět výcvik vodicích a asistenčních psů, protože výcviková organizace byla v městečku, kam jsem chodila do školy. Práce tamních cvičitelů se mi moc líbila a já je velice ráda a často sledovala. Když jsem se pak vrátila zpět, tak jsem si vyhlédla Pes pro tebe a nabídla se jako předvychovatel. Líbilo se mi, že se psi v této organizaci necvičí z kotců a jsem ráda, že to tak je dodnes. Po nějaké době jsem se z pozice předvychovatele dostala na pozici cvičitele a v té jsem už dvacet let.

Může být předvychovatel kdokoli?

Ráda bych tímto oslovila i případné zájemce, kteří by touto cestou chtěli pomoct s přípravou budoucích vodicích, asistenčních i detekčních psů. Každý, kdo si vezme mini psího parťáka a přidá se do našeho týmu, se naučí spousty nových věcí, užije si spousty krásných chvil a udělá opravdu krásnou věc.

Kolik lidí ve vaší ordinaci momentálně pejsky cvičí?

V naší organizaci jsme tři cvičitelé, přičemž detekční psy cvičím jen já ve spolupráci s nprap. Janem Václavkem.

Je zájem o pejsky velký?

Ano, zájem je veliký, čekací doba na pejska může být i dva roky.

Jakou máte zpětnou vazbu od diabetiků, kteří už pejska mají?

Pokud mohu říct, tak se všemi se pravidelně setkáváme nebo si voláme a víme, jak pracují. A fungují opravdu dobře. Detekční psi se stali plnohodnotnými členy rodiny, zahrnutí láskou a péčí. Co víc si přát?

Zdroj: autentický autorizovaný rozhovor s Michaelou Drozdovou

1314

Diskuze k článku