-- reklama --

Oranžové květy měsíčku prospívají lidem i hmyzu. Vyzkoušejte domácí přípravu masti

Oranžové květy měsíčku prospívají lidem i hmyzu. Vyzkoušejte domácí přípravu masti
Rozkvetlý měsíček ocení také obyvatelé zahrady z říše hmyzu. Na vaši sklizeň vám však jistě nechají dostatek. Zdroj: Pixabay

Začátkem léta vykvétají na českých zahrádkách první zářivé květy měsíčku lékařského (Calendula officinalis). Svojí oranžovou krásou zpříjemňují letní atmosféru až do počátku podzimu. Poskytují celosezónní potravu opylovačům a na své si přijdou i vyznavači léčivé síly bylin – měsíček totiž právem patří k jedné z nejpoužívanějších bylinek. Jeho hlavní přednost tkví v léčivých účincích na kůži dospělých i dětí. Máte jej již nasušený na zimu? A jak jste na tom s přípravou měsíčkové masti?

Měsíček je oblíbenou léčivou bylinou s řadou prospěšných účinků na lidské zdraví. I diabetikům nabízí řadu výhod a právě teď je ideální doba pro přípravu měsíčkových produktů do zásoby na podzim a zimu.

Vyrobte si oranžové poklady za hubičku

Měsíčkové produkty, ať už kosmetické, nebo k vnitřnímu užívání, patří mezi příznivci bylinného léčení k těm nejoblíbenějším. Čaj má lahodnou chuť a měsíčkové masti skutečně fungují. Proč je tedy kupovat za drahé peníze v lékárně či prodejně zdravé výživy, když si je velmi snadno připravíte sami doma?

Nezahálejte u vody: Zacvičte si ve vlnách a využijte nestabilního terénu

Vodní radovánky si můžete uzpůsobit sobě na míru. Chcete zažít trošku adrenalinu? Zkuste paddleboarding! Je na místě spíš uvolnění a zklidnění? ...

Měsíčková mast

Tato mast se často používá k léčbě drobných poranění, popálenin, ekzémů a kůže postižené akné. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může pomoci redukovat zánět a urychlit hojení. Studie dokazují, že látky obsažené v měsíčku dokonce podporují tvorbu nových buněk, což je pro proces regenerace zásadní.

Jak si ji připravit doma?

Příprava domácí měsíčkové masti je jednoduchá a vyžaduje jen několik základních ingrediencí.

Potřebné ingredience:

 1. Měsíčkové květy: asi půl šálku čerstvých nebo sušených květů měsíčku lékařského.
 2. Základní olej: asi 1 šálek (např. olivový olej, mandlový olej, kokosový olej).
 3. Včelí vosk: asi 30 g (včelí vosk dodá masti potřebnou tuhost).
 4. Esenciální olej (volitelně): několik kapek pro vůni a další léčebné účinky (např. levandulový, tea tree, cypřišový).

Postup:

 1. Macerace měsíčku:
  • Pokud používáte čerstvé květy, nechte je nejprve na vzduchu zavadnout po dobu 1–2 dnů, aby se odstranila přebytečná vlhkost.
  • Vložte květy měsíčku do skleněné nádoby a přidejte olej tak, aby květy byly plně ponořeny.
  • Uzavřete nádobu a nechte ji na slunném místě macerovat 3–6 týdnů. Olej by měl od květů získat sytě oranžovou barvu.
  • Po uplynutí této doby květy z oleje přeceďte (např. přes gázu či sítko).
 2. Příprava masti:
  • Do hrnce či pánve nalijte trochu vody a vložte dovnitř menší hrnec (vznikne tak vodní lázeň). Do něj nalijte macerovaný měsíčkový olej a přisypte včelí vosk.
  • Za stálého míchání nechte vosk pomalu rozpustit v oleji.
  • Jakmile se vosk zcela rozpustí, odstraňte hrnec z lázně.
  • Pokud použijete esenciální oleje, přidejte je nyní a dobře promíchejte.
  • Ještě horkou mast nalijte do sterilních skleniček nebo plechovek.
  • Nechte mast ztuhnout. Uzavřená a uchovávaná na chladném a tmavém místě by měla vydržet až rok.

Tip pro vás: Mast můžete používat jako hojivý balzám na rty, jako univerzální mast na pokožku obličeje i drobná kožní poranění. Nebojte se ji aplikovat i na jemnou dětskou pokožku, kterou krásně vyživí a ošetří.

Očkování a cukrovka jdou ruku v ruce. Diabetici by mimo jiné měli mít i očkování na pásový opar

Víte, která očkování byste jako diabetici rozhodně měli mít? A která očkování jsou potřeba pro cestování do exotických koutů naší planety během ...

Měsíčkový čaj

Popíjení měsíčkového čaje může napomoci trávicímu systému a podpořit detoxikaci organismu. Skvěle se hodí i pro úlevu od menstruačních bolestí.

Měsíčkový olej

Část oleje z přípravy masti si můžete ponechat bokem a používat jej v tekuté formě. Vynikající je pro masáže a hydrataci pokožky.

Měsíček svými léčivými účinky nahradí kdejaký lék

Měsíček je jednou z všestranných bylinek. Jmenujme proto jen ty nejdůležitější z jeho léčivých vlastností:

 1. Protizánětlivé vlastnosti: Měsíček může pomoci redukovat zánět v těle, což je pro diabetiky důležité, protože diabetes je často spojen s chronickým zánětem.
 2. Hojivé schopnosti: Měsíček podporuje regeneraci kůže. To je důležité zvláště u osob, u nichž dochází k pomalému hojení ran.
 3. Podpora trávení: Měsíčkový čaj může přispět ke snížení trávicích potíží a obecně pomůže vyladit vaše trávení.
 4. Úleva od bolesti: Měsíček má mírně analgetické účinky, hodí se proto jako podpůrná léčba bolesti, například při menstruaci.
 5. Antimikrobiální vlastnosti: Díky esenciálním olejům a dalším složkám měsíček působí proti některým bakteriím, virům a plísním.
 6. Zlepšení pleti: Pravidelné používání měsíčkového oleje nebo masti může podpořit hydrataci pokožky a zlepšit její vzhled.
 7. Zklidnění sliznic: Měsíček se může používat k léčbě vředů v ústech nebo zánětů v krku.

  S měsíčkovou mastí můžete experimentovat. Možná zabere na ty potíže, které se doposud zdály neporazitelné.

  Pěstování měsíčku zvládne každý

  Pěstování měsíčku se rozhodně bát nemusíte. Je velice odolný a vděčně roste i bez speciální péče. Zde vám nabízíme pár užitečných pěstitelských tipů:

  1. Výběr místa: Měsíček preferuje slunná až polostinná stanoviště s dobře odvodněnou půdou.
  2. Výsev: Semena měsíčku lze vysévat přímo na záhon na jaře. Semena klíčí obvykle během 7–14 dnů.
  3. Zálivka: Měsíček je relativně odolná rostlina, která snese i kratší období sucha. Přesto je dobré udržovat půdu mírně vlhkou.
  4. Sběr květů: Květy měsíčku lze sklízet, jakmile plně rozkvetou. Je ideální sbírat je ráno nebo během dne, po tom, co vyschne rosa a květy jsou plně otevřeny.

  Zářivý měsíček rozveselí zahradu a potěší všechny její návštěvníky. Využijte letos jeho léčivou sílu naplno a připravte si produkty z něj – třeba jako užitečný dárek pro své blízké.

  Zdroje: sciencedirect, pubmed, prima-receptar, ziskejzdravi

  852

  Diskuze k článku