Optimální váha

Nadváha nebo obezita jsou největším rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu. Drtivá většina pacientů s tímto typem diabetu má potíže s nadváhou.

Optimální váha

Proč je váha u 2. typu tak důležitým faktorem?

Tuk ovlivňuje to, jak buňky vašeho těla reagují na inzulín. Snižuje objem krevního cukru, který se dostane do vašich buněk. Výsledkem je, že velká část cukru zůstává v krevním řečišti a zvyšuje tak hodnoty glykémie.

Dobrá zpráva je, že se tento proces dá zvrátit! Jak budete hubnout, vaše buňky začnou lépe reagovat na přítomnost inzulínu a ten bude moci plnit svou funkci.

U některých diabetiků 2. typu je zhubnutí to jediné, co musí udělat, aby se jejich glykémie vrátila do normálních hodnot. A někdy stačí opravdu málo – už snížení váhy o 5 – 10 % dokáže snížit hladinu krevního cukru!

Čím se řídit při hubnutí?

Ideálním ukazatelem vaší váhy je index tělesné hmotnosti – body mass index (BMI). Ten slouží jako statistický ukazatel pro porovnání váhy u lidí s různými výškami a počítá se vydělením hmotnosti člověka druhou mocninou jeho výšky.

Spočítejte si svůj index tělesné hmotnosti:

BMI = hmotnost / výška2

Jeho hodnoty se pohybují od zhruba 14 do 40. Pokud je BMI nižší než 18,5, jedná se o podváhu. Hodnoty 18,5 – 24,9 indikují normální váhu. Pohybuje-li se váš BMI od 25 do 29,9, jedná se už o nadváhu, a hodnoty nad 30 jsou znakem obezity.

BMI

klasifikace

< 18,5

podváha

18,5 – 24,9

optimální váha

25 – 29,9

nadváha

30 – 34,9

obezita prvního stupně

35 – 39,9

obezita druhého stupně

> 40

obezita třetího stupně

Ale pozor. Indikátor BMI není jediným správným. Může se stát, že u některých lidí ani hodnoty přes 30 nejsou důkazem nadváhy. Svalová hmota je totiž těžší než tuk, a tak se může stát, že u svalově velmi vyvinutých lidí není BMI směrodatným. Pro většinu populace se ale dá použít jako ukazatel toho, jak na tom váhově jste.

Dalším ukazatelem možných zdravotních rizik souvisejících s váhou je také obvod pasu. Pokud máte většinu tuku uloženou kolem boků a stehen, takže tvar vašeho těla připomíná hrušku, jedná se o lepší variantu. Připomíná-li vaše tělo jablko, takže máte tuk uložený hlavně kolem pasu a na břiše, riziko vzniku zdravotních komplikací a tedy i vzniku diabetu je u vás vyšší.

Změřte si obvod pasu ve svém nejširším místě

Rozmezí pro muže: 94 – 102 cm

Rozmezí pro ženy: 80 – 88 cm

Pokud máte více cm – zamyslete se nad změnou stravovacích a pohybových návyků.

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný