Kam se vydat během adventu? Estonsko vás oslní neporušenou přírodou i dobrou diabetologickou péčí

Kam se vydat během adventu? Estonsko vás oslní neporušenou přírodou i dobrou diabetologickou péčí
Hlavní město Tallinn má turistům co nabídnout i v zimě – jeho tajuplná atmosféra je pověstná. Zdroj: Shutterstock

Láká-li vás vůně severu, ale nechcete cestovat až do Skandinávie, navštivte Estonsko. Tato malá pobaltská země nabízí mnoho přírodních i kulturních krás a na své si v ní přijde skutečně každý. Ani diabetici se cestování po Estonsku nemusí obávat – technologicky vyspělý stát nabízí chytrá mobilní řešení, jak kontaktovat diabetologa bez nutnosti osobní návštěvy. Vánoční čas má na severu ještě o kus větší kouzlo, proto neváhejte a vyrazte letos na neobvyklou zimní dovolenou!

Jako turista si Estonsko bezesporu zamilujete. Mějte však na paměti, že vzhledem k severní poloze státu si budete v zimním období dopřávat světlé části dne jen po několik hodin kolem poledne, zbytek času zabírá dlouhá polární noc. Po vzoru místních však po procházce v mrazu zaplujte do hřejivé kavárny, dejte si horkou čokoládu (diabetici jen tu s vysokým obsahem kakaa!) a kochejte se plameny ohně v krbu. Zima na severu má své osobité kouzlo!

Lidi v Estonsku nehledejte, příroda je na každém kroku

Estonsko se rozlohou podobá České republice, obývá jej však pouze 1,33 milionu lidí. Z toho vyplývá  jeho prostorný až vylidněný charakter, který tak láká zvláště turisty preferující pobyt v přírodě a samotu. Tři čtvrtiny území státu zaujímají lesy, bažiny a vřesoviště – a díky nízké infrastruktuře patří estonský vzduch k nejčistším v Evropě. Většinu západní hranice Estonska tvoří břehy Baltského moře. Na jihu sousedí s Lotyšskem, na východě s Ruskem a na severu s Finskem. I mezi těmito velikány si však Estonsko nadále zachovává autonomii, autentičnost a bohaté kulturní dědictví.

Historický Tallinn láká k návštěvě

Navštívili jste někdy estonské hlavní město – Tallinn? Jakožto historická perla ležící na pobřeží Baltského moře hraje Tallinn odedávna úlohu významného transportního bodu mezi Skandinávií a zbytkem Evropy. Místní přístav zavání středověkem, na každém rohu křivolakých uliček narazíte na stylovou krčmu a mniši v kápích bez tváře hlídající městské hradby dokreslují tajuplnou atmosféru města. Nemusíte však mít obavy, Estonsko patří k nejbezpečnějším zemím Evropy a na vaši zimní, mírně pochmurnou dovolenou můžete s klidem vyrazit.

Diabetes v Chorvatsku: Jaká je tamější péče a na co se připravit jako DIA turista?

Pro diabetiky je Chorvatsko bezpochyby vhodnou dovolenkovou zemí – nehrozí vám tam žádné exotické choroby, evropská kartička zdravotního ...

Diabetes v Estonsku je provázen mnohými komplikacemi

Výskyt diabetu 2. typu je v Estonsku o něco nižší než u nás – asi 8,7 % dospělé populace (zhruba 84 tisíc lidí) trpí touto nemocí. Diabetes 1. typu byl diagnostikován asi u 6,5 tisíce obyvatel. Ze statistik vyplývá, že většina diabetiků v Estonsku jsou ženy (64 %), a to zejména staršího věku. Výzkumy uvádějí znepokojující výskyt přidružených komplikací diabetu, jako jsou poruchy zraku, gangréna, vysoký krevní tlak, osteoporóza a potíže se zuby. Tyto potíže uvedlo asi 73 % respondentů. Organizace OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) uvádí tyto 4 faktory jako hlavní příčiny předčasných úmrtí v Estonsku:

  • nezdravá strava,
  • kouření,
  • alkohol,
  • nedostatečná fyzická aktivita.

OECD doplňuje, že Estonsko je země se třetím nejvyšším výskytem obezity v Evropské Unii – jeden z pěti Estonců je obézní.

Estonci jsou se zdravotní péčí spokojeni

Zdravotní pojištění není státem plošně hrazeno, stát pokrývá jen asi 94 % všech pojištění. V poslední době se však rozvíjí diskuze ohledně zavedení plošného pojištění, podobně jako ve většině zemí Evropské Unie. Estonsko také utrácí za zdravotní péči o své občany asi o polovinu méně, než je evropský průměr. Přesto však výzkumy potvrzují, že estonští diabetici jsou se svým zdravím obecně spokojení a považují tamní lékařskou péči za dostačující.

Reportáž: Jak se žije diabetikům v Británii?

Přečtěte si i naše další reportáže ze seriálu Jak se žije diabetikům v... Co třeba zavítat do Francie, nebo na Kostariku? Khalide, ty velice rád ...

Diabetici se mohou obrátit na podpůrné diabetologické asociace

Spokojenost tamních obyvatel plyne snad i z toho, že v Estonsku existuje mnoho soukromých organizací a klinik, které se věnují právě pomoci diabetikům a osvětě v této oblasti.

  • Nejznámější jsou Estonian Diabetes Association a Estonian Diabetes Center, které spolu úzce spolupracují a propojují odbornou veřejnost s pacienty a jejich rodinami.
  • Zajímavostí je také místní sdružení diabetologů a endokrinologů, kteří si zakládají především na dálkové, ale zato téměř nepřetržité péči o pacienty. Sdružení MantraCare nabízí svým klientům aplikaci, pomocí které mohou kdykoliv kontaktovat lékaře či zdravotní sestru s otázkou či hodnotou glykémie. Aplikace vyhodnotí pacientům stav, který následně lékař zváží a pacientovi poradí. Tato forma přístupu k diabetu je mezi Estonci velmi vyhledávaná, protože je zbavuje nutnosti dlouhého dojíždění do mnohdy značně vzdáleného města ke specialistovi. Rada či alespoň uklidnění jsou navíc k dispozici takřka okamžitě.
  • Diabetikům 1. typu pomáhá především aktivita Type 1 Diabetes Index. Jedná se o celosvětovou asociaci, která již po mnoho desetiletí shromažďuje informace o výzkumu diabetu 1. typu, sdružuje odbornou i laickou veřejnost a na základě získaných dat vyhodnocuje nejčastější příčiny rozvoje nemoci, rizika komplikací a zvýšené úmrtnosti a vytváří přehled možných metod léčby napříč světem. Tato databáze je značně využívána i v Estonsku a diabetikům 1. typu slouží jako přínosný referenční materiál.

Do Estonska můžete směle vyrazit i s diabetem! Pro klid v duši si však můžete dopředu pořídit aplikaci na komunikaci s diabetologem, či se zapojte do nějakého z uvedených podpůrných fór. Procházky v neporušené přírodě estonských národních parků tak budou ještě o to bezstarostnější.

Zdroje: data.worldbank, idf.org, pubmed, cdn.who, researchgate, t1dindex, visitestonia

1895

Diskuze k článku