
Když sláva zdraví nechrání: Tom Hanks, Nick Jonas i Sharon Stone navzdory diagnóze diabetu inspirují celý svět
Láká-li vás vůně severu, ale nechcete cestovat až do Skandinávie, navštivte Estonsko. Tato malá pobaltská země nabízí mnoho přírodních i kulturních krás a na své si v ní přijde skutečně každý. Ani diabetici se cestování po Estonsku nemusí obávat – technologicky vyspělý stát nabízí chytrá mobilní řešení, jak kontaktovat diabetologa bez nutnosti osobní návštěvy. Vánoční čas má na severu ještě o kus větší kouzlo, proto neváhejte a vyrazte letos na neobvyklou zimní dovolenou!
Jako turista si Estonsko bezesporu zamilujete. Mějte však na paměti, že vzhledem k severní poloze státu si budete v zimním období dopřávat světlé části dne jen po několik hodin kolem poledne, zbytek času zabírá dlouhá polární noc. Po vzoru místních však po procházce v mrazu zaplujte do hřejivé kavárny, dejte si horkou čokoládu (diabetici jen tu s vysokým obsahem kakaa!) a kochejte se plameny ohně v krbu. Zima na severu má své osobité kouzlo!
Estonsko se rozlohou podobá České republice, obývá jej však pouze 1,33 milionu lidí. Z toho vyplývá jeho prostorný až vylidněný charakter, který tak láká zvláště turisty preferující pobyt v přírodě a samotu. Tři čtvrtiny území státu zaujímají lesy, bažiny a vřesoviště – a díky nízké infrastruktuře patří estonský vzduch k nejčistším v Evropě. Většinu západní hranice Estonska tvoří břehy Baltského moře. Na jihu sousedí s Lotyšskem, na východě s Ruskem a na severu s Finskem. I mezi těmito velikány si však Estonsko nadále zachovává autonomii, autentičnost a bohaté kulturní dědictví.
Navštívili jste někdy estonské hlavní město – Tallinn? Jakožto historická perla ležící na pobřeží Baltského moře hraje Tallinn odedávna úlohu významného transportního bodu mezi Skandinávií a zbytkem Evropy. Místní přístav zavání středověkem, na každém rohu křivolakých uliček narazíte na stylovou krčmu a mniši v kápích bez tváře hlídající městské hradby dokreslují tajuplnou atmosféru města. Nemusíte však mít obavy, Estonsko patří k nejbezpečnějším zemím Evropy a na vaši zimní, mírně pochmurnou dovolenou můžete s klidem vyrazit.
Pro diabetiky je Chorvatsko bezpochyby vhodnou dovolenkovou zemí – nehrozí vám tam žádné exotické choroby, evropská kartička zdravotního ...
Výskyt diabetu 2. typu je v Estonsku o něco nižší než u nás – asi 8,7 % dospělé populace (zhruba 84 tisíc lidí) trpí touto nemocí. Diabetes 1. typu byl diagnostikován asi u 6,5 tisíce obyvatel. Ze statistik vyplývá, že většina diabetiků v Estonsku jsou ženy (64 %), a to zejména staršího věku. Výzkumy uvádějí znepokojující výskyt přidružených komplikací diabetu, jako jsou poruchy zraku, gangréna, vysoký krevní tlak, osteoporóza a potíže se zuby. Tyto potíže uvedlo asi 73 % respondentů. Organizace OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) uvádí tyto 4 faktory jako hlavní příčiny předčasných úmrtí v Estonsku:
OECD doplňuje, že Estonsko je země se třetím nejvyšším výskytem obezity v Evropské Unii – jeden z pěti Estonců je obézní.
Zdravotní pojištění není státem plošně hrazeno, stát pokrývá jen asi 94 % všech pojištění. V poslední době se však rozvíjí diskuze ohledně zavedení plošného pojištění, podobně jako ve většině zemí Evropské Unie. Estonsko také utrácí za zdravotní péči o své občany asi o polovinu méně, než je evropský průměr. Přesto však výzkumy potvrzují, že estonští diabetici jsou se svým zdravím obecně spokojení a považují tamní lékařskou péči za dostačující.
Přečtěte si i naše další reportáže ze seriálu Jak se žije diabetikům v... Co třeba zavítat do Francie, nebo na Kostariku? Khalide, ty velice rád ...
Spokojenost tamních obyvatel plyne snad i z toho, že v Estonsku existuje mnoho soukromých organizací a klinik, které se věnují právě pomoci diabetikům a osvětě v této oblasti.
Do Estonska můžete směle vyrazit i s diabetem! Pro klid v duši si však můžete dopředu pořídit aplikaci na komunikaci s diabetologem, či se zapojte do nějakého z uvedených podpůrných fór. Procházky v neporušené přírodě estonských národních parků tak budou ještě o to bezstarostnější.
Zdroje: data.worldbank, idf.org, pubmed, cdn.who, researchgate, t1dindex, visitestonia
1895